Klejojošā Zeme. Ļu Cisins

«Klejojošā Zeme» (par. ķīn. 流浪地球, ang. The Wandering Earth) — Ķīniešu fantastiska katastrofu filma, 2019. gads, ko uzņēmis režisors Frants Kuo p;ēc tāda paša nosaukuma Ļu Cisina garstāsta, tā pamatā ir romāns «Zemes bēgšana», ko 1960. gadā sarakstīja francūzis Fransuā Bords.

Fransuā Bords (fr. François Bordes; 1919. gada 30. decembris - 1981. gada 30. aprīlis) - franču zinātnieks, ģeologs un arheologs, pazīstams arī ar pseidonīmu Frensiss Karsaks (Francis Carsac) kā populārzinātniskās fantastikas rakstnieks.

Viņš studēja Tulūzas universitātē, ko nācās pārtraukt Otrā pasaules kara uzliesmojuma dēļ. Viņš pievienojās Francijas pretošanās rindām, darbojās Tulūzā un Belvē, piedalījās Bordo atbrīvošanā. Kara beigās Bordo pabeidza studijas un kļuva par Bordo universitātes paleoantropoloģijas profesoru. Paralēli mācīšanai viņš nodarbojās ar rakstīšanu. Ar pseidonīmu "Fransiss Karsaks" viņš bija plaši pazīstams kā zinātniskās fantastikas rakstnieks ārpus Francijas, tostarp PSRS un citās Austrumeiropas valstīs. 60. gadu beigās viņš praktiski pārtrauca rakstīt. Viņš nomira 1981. gadā Tuksonā (Arizonā, ASV), kur pavadīja pēdējo dzīves periodu. Viņš netika tulkots angļu valodā, taču viņa grāmatas PSRS bija ļoti populāras.

Romāni:

1944 — «Uz neauglīgās planētas» (Sur un monde stérile)

1953 — «Atnācēji no nekurienes» (Ceux de nulle part) – tulkots arī latviski. Nākamie romāni veido triloģiju

1962 — «Šī pasaule ir mūsu» (Ce Monde est nôtre)

1962 — «Mūsu dzimtene ir kosmoss» (Pour patrie l’espace)

1955 — «Kosmosa robinsoni» (Les robinsons du cosmos)

1960 — «Zemes bēgšana» (Terre en fuite)

1967 — «Eldorado lauvas», (La vermine du lion)

Pilna bibliogrāfija ir te: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B4,_%D0%A4%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%83%D0%B0

Par ķīniešu filmu

Šis ir pirmais lielbudžeta un pilnvērtīgais ķīniešu grāvējs ar dārgiem specefektiem un episku kosmiskās fantastikas sižetu. Filma kasē nopelnīja gandrīz 700 miljonus ASV dolāru, padarot to par trešo visu laiku lielāko filmu Ķīnā un par trīspadsmito lielāko filmu 2019. gadā visā pasaulē (otrā starp filmām, kas nav no ASV). Labākās filmas 2018. – 2019. Gadā balvas “Zelta gailis” ieguvējs. Pēc filmas veidotāju domām, turpinājums gaidāms pēc 2,5-3 gadiem.

Sižets

Filmas darbība norisinās 2061. gadā. Saule drīz pārvērtīsies par sarkanu milzi, pēc 100 gadiem tā aprīs Zemi , un pēc 300 gadiem Saules sistēma pārstās eksistēt.

Lai glābtu cilvēci, tika izveidota vienota pasaules valdība, un visi planētas pasaules resursi 30 gadus tika novirzīti iesāktā grandiozā projekta "Wandering Earth" iezdzīvošanai un īstenošanai: tika uzbūvēti apmēram desmit tūkstoši milzu 11 kilometru plazmas dzinēju. uz planētas virsmas, kas auzvelk Zemi uz trajektoriju prom no Saules, no Saules sistēmas, uz trīskāršu zvaigžņu sistēmu Alfa Centauri, 4,2 gaismas gadu attālumā. Ar dzinēju palīdzību tika apturēta planētas rotācija, Zeme tika noņemta no orbītas un virzīta uz Jupiteru, kura gravitācijas laukam vajadzēja dot nepieciešamo paātrinājumu lidojuma trajektorijā uz Alfa Centauru. Tomēr neparedzētas situācijas dēļ - Jupitera gravitācija pēkšņi pastiprinās - Zemi notver milzu planētas gravitācijas lauks un tā sāka virzīties, lai nokristu uz tās virsmas.

Iepriekš pārveidojošās Saules kataklizmu dēļ Zeme jau ir zaudējusi lielāko daļu iedzīvotāju, no kuriem atlikušos 3,5 miljardus izraudzījās universāla izloze. Un pēc 300 metru cunami, kad rotācija apstājās, un pēc attālināšanās no Saules, atstājot orbītu pēdējo 17 gadu laikā, Zeme pārvērtās par tuksnesi, kuras temperatūra sniegotajā virsmā bija zemāka par -80 grādiem. Virspusē cilvēki var atrasties tikai tādos uzvalkos kā skafandri, un tiek veikta bezgalīga zemes iežu ieguve, kas termonukleārās reakcijās tiek pārveidota par degvielu dzinējiem, kas arī nodrošinās dzīvību cilvēkiem pazemes pilsētās piecu kilometru dziļumā zem motoriem ar iedzīvotāju skaitu 350 tūkstoši.

Viens no galvenajiem varoņiem - Liu Peiqiang (Wu Jing) - kalpo starptautiskajā navigācijas stacijā, kas lido Zemes priekšā. Jupitera gravitācijas lauks staciju neapdraud. Viņa dēls Liu Qi (Qu Chusiao) dzīvo vienā no Zemes pazemes pilsētām kopā ar vectēvu Han Ziang (Eun Man-Tat) un adoptētāju Han Dodo (Zhao Jinmai). Vectēvs strādā kā milzīga akmeņu kravas automašīnas vadītājs. Liu Qi nolemj bēgt no mājām, kopā ar Hanu Dodo viņš nelikumīgi uzkāpj uz virsmas, kuru viņi nekad nav redzējuši un vēlas redzēt, un nozog vectēva kravas automašīnu. Tomēr drīz jauniešus policija aiztur. Han Ziang mēģina dot kukuli, lai izpirktu viņa mazdēlu un mazmeitu, bet viņš pats nonāk cietumā. Cietumā viņi iepazīst vēl vienu aizturēto – blēdi Timu.

Šajā laikā jauns Jupitera gravitācijas sprādziens spēcīgi ietekmē Zemi, kā rezultātā puse no dzinējiem pēkšņi apstājas un vienlaikus sākas dabas katastrofas, un Zemes atmosfēra sāk ieplūst Jupitera atmosfērā un sāk retināties. Vardarbīga zemestrīce iznīcina cietumu, un četri bijušie ieslodzītie bēg ar vectēva kravas automašīnu. Pa ceļam viņus aptur militārā glābšanas komanda CN171-11 kapteiņa Vanga Lei (Li Guangjie) vadībā un rekvizē kravas automašīnu kopā ar vadītāju. Komandai ir jāpiegādā palaišanas kodols, lai motoru no jauna iedarbinātu pazemes pilsētā Hangžou, taču iepriekšējais kravas automašīnas vadītājs gāja bojā, glābjot kravu. Liu Qi, Hans Dodo un Tims brauc arī ar piecu militārpersonu un trīs inženieru komandu.

Tikmēr navigācijas stacijā MOSS dators, kas to kontrolē, pārvieto to prom no Zemes un pavēl visiem darbiniekiem iesaistīties anabiozē, lai samazinātu enerģijas patēriņu. Arī Liu Peikjans gatavojas aizmigt, bet, uzzinājis par situāciju kopā ar ģimeni, salauž kapsulu un tiek no tās ārā. Viņš arī no apturētās anabiozes pamodina savu draugu, krievu kosmonautu Makarovu. Kopā viņi mēģina noskaidrot, kāpēc MOSS pārtrauca Zemes izsekošanu un atstāja viņu vienu pirms nenovēršamas sadursmes ar Jupiteru.

Uz Zemes tektonisko plākšņu maiņas rezultātā Šanhajas reģionā glābšanas komandai tiek atņemti transportlīdzekļi, un vairāki tās locekļi, tostarp Han Ziang, iet bojā Šanhajas tornī, kas bija pārdzīvojis iepriekšējās kataklizmas. Rezultātā komandaar rokām velk palaišanas kodolu, bet nepaspēj glābt Hangžou pilsētu, kurā iet bojā visi cilvēki, kad tajā ielaužas zemes mantijas magma. Tomēr komandas paliekas piekļūst lidmašīnai, kas avarējusi retinātās atmosfēras dēļ, kas devās līdzīgā misijā uz Sulavesi un no kuras kravas automašīna un palaišanas serde tomēr izdzīvoja. Vienīgais izdzīvojušais inženieris Li Yi (Zhang Yichi) pārliecina viņus palīdzēt veikt misiju - motora restartēšanai jāpiegādā arī palaišanas kodols. Liu Qi ieņem vectēva vietu šofera krēslā, un komanda, kurā ir tikai četri militārie darbinieki, divi inženieri Hans Dodo un Tims, dodas uz Sulavesi.

Pat pirms komanda pat nokļuva Sulavesi, gandrīz visi pārējie dzinēji uz Zemes tika restartēti, taču ar to nepietika, lai izvairītos no planētu sadursmes. Kosmosa stacijā MOSS galu galā paskaidro, ka šāda situācija tika aprēķināta, un šajā gadījumā Zemei nav pestīšanas iespēju. Šajā sakarā ar apvienotās pasaules valdības sankcijām tika uzsākta Helios programma, lai glābtu cilvēces paliekas un zemes biosfēru, saglabājot un nosūtot Alpha Centauri tikai šo navigācijas staciju, kas papildus apkalpei iegremdējusies apturētajā anabiozē, satur 300 tūkstošus cilvēku embriju, 100 miljonus galveno kultūraugu sēklu un dzīvnieku DNS, kā arī zemes kultūras mantojuma paraugus. Jaunākajā pasaules mēroga raidījumā MOSS informēja visus zemes iedzīvotājus par nenovēršamu nāvi, iesakot pēdējās dienās atvadīties no ģimenēm.

Liu Qi nepadodas un, atsaucot atmiņā sava tēva stāstus no bērnības, ierosina aizdedzināt Jupitera ūdeņraža atmosfēru, ko darbina skābekļa no Zemes atmosfēras izsūkšana, lai sprādziena spēks izmestu Zeme prom, un tādējādi tā izsprāgtu no Jupitera gravitācijas lauka. Li Yi izstrādā plānu milzu planētas atmosfēras aizdedzināšanai no 70 tūkstošu kilometru attāluma starp planētām - virzīt uz to enerģijas kūli no plazmas no Sulavesi dzinēja. Lai to izdarītu, viņu glābšanas komanda un citas komandas, kas ieradās pēc viņu izsaukuma pēc palīdzības, saņem uzdevumus - sadaloties, viņiem viss jāpaveic savlaicīgi, kas bieži tika darīts manuāli un dažos gadījumos par pašatdeves cenu. Tomēr plāns neizdodas - stars nesasniedz Jupitera atmosfēru tikai 5 tūkstošus kilometru.

To redzot, Liu Peikjans nespēj pretoties MOSS un novirza navigācijas staciju ar 300 tūkstošiem tonnu degvielas uz trūkstošo posmu starp staru un Jupiteru, upurējot to un sevi. Stacija eksplodē un grauj planētas atmosfēru, un spēcīgs sprādziens Zemi atgrūž, kā paredzēts. Zeme tiek izglābta un turpina ceļu uz Alfa Centauri sistēmu. 100 Zemes cilvēku paaudzēm būs jālido apmēram 2500 gadus ...

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BB%D1%83%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D1%8E%D1%89%D0%B0%D1%8F_%D0%97%D0%B5%D0%BC%D0%BB%D1%8F

Par grāmatu. Stāstu krājumu.

Galvenais garstāsts “Klejojošā zeme”, kas devis nosaukumu krājumam ir literārs pamats straumēšanas pkatformas Netflix nopirktajai filmai.

Desmit stāsti, tostarp pieci Ķīnas galaktikas balvas laureāti, ir žilbinoši oriģināla oda planētai Zeme, tās pagātnei un nākotnei. Ar melanholisku, bet labprātīgu cilvēka dabas izpratni Lu demonstrē cilvēces mēģinājumus saprast, atrast sevi un, galvenokārt, izdzīvot kosmosa tukšumā. Liu Qixin ved lasītāju uz Visuma robežu un laika galu, lai runātu par cilvēkiem ar likteņiem, kurus mēs nekad nevarējām iedomāties.

Sīkāk: https://www.labirint.ru/books/800577/

Par rakstnieku informācija jau ir bijusi.

https://www.lffb.lv/raksti/lasit-talak/lu-cisins-parnovas-laiks

Karsaka romānā tik šausminoši un dramatiski notikumi nav bijuši, taču padomju laikā romāns iznāca saīsinātā versijā. Laikam dažas nodaļas cenzūrai nepatika?