Zombiju slimība - anglis jau 9 gadus pārliecināts, ka ir miris

 TVNET

Žurnālā «New Scientist» publiskots kāda vīrieša dzīvesstāsts, kurš deviņus savas dzīves gadus bija pārliecināts, ka ir staigājošs mironis. Ārsti viņam diagnosticējuši Kotarda sindromu, ar kuru pasaulē sirgstot vien ap 100 cilvēku, raksta «Daily Mail».

Vīrietis, kurš presē sevi identificē vien ar vārdu Grehems, apgalvo, ka kādā rītā pamodies pilnīgi pārliecināts, ka ir miris, lai gan turpināja elpot.

Lai gan ārsti Grehemam veica neskaitāmas pārbaudes un mēģinājuši pārliecināt, ka ar viņa veselību viss ir kārtībā, vīrietis viņiem nespēj noticēt un stāsta, ka savādas traumas laikā normāli pārstājušas funkcionēt viņa smadzenes.

Neredz jēgu ēšanai

Pēc zināma laika viņš atteicies no smēķēšanas un ēšanas, jo neredzējis tai jēgu.

Vīrietim nozīmēta vairākus mēnešus ilga terapija, pēc kuras viņš piekrita uzņemt vismaz pārtiku.

Pasaulē vien ap 100 slimnieku

 

 

Galu galā ārsti Grehemam diagnosticēja Kotarda sindromu, kas pazīstams arī kā «Staigājošo miroņu sindroms», jo ar to sirgstošie ir pārliecināti, ka pārvērtušies zombijos. Šī ir viena no retākajām slimībām pasaulē, un ārsti lēš, ka ar sindromu sirgstot vien ap 100 pacientu.

Kotarda sindromu ārsti saista ar depresiju, un tam ir dažādas izpausmes. Dažos gadījumos pacienti zaudē kontroli pār saviem locekļiem, kuri, viņuprāt, vairs nefunkcionē.

Daļa ar Kotarda sindromu sirgstošo miruši no bada, jo atsakās ēst, aizbildinoties, ka pēc tā vairs nav vajadzības.

Bijuši arī gadījumi, kad slimnieki sevi izkropļo ar skābi, vēloties atbrīvoties no «mirušajām miesām».

«Es nevēlējos redzēt nevienu cilvēku. Nebija jēgas. Nekas man nesagādāja prieku. Agrāk es ļoti priecājos par savu auto, pēcāk tam vairs netuvojos. Bija zudušas visas lietas, kas mani agrāk interesēja,» intervijā atzīst Grehems.

«Es zaudēju arī smaržas izjūtu un garšu. Nebija jēgas ēst, jo es esmu miris. Runāt bija laika izniekošana, jo man nekad nebija ko teikt. Man pat īsti nebija nevienas domas. Viss šķita bezjēdzīgs,» viņš turpina.

Slimībai bija arī fizioloģiskas izpausmes. Vīrietis zaudējis kāju apmatojumu. Viņš pārstājis arī tīrīt zobus, kas kļuva melni, padarot viņu izskatā vēl līdzīgāku mirušajam.

Laiku pavada kapsētās

Vīrietis daudz laika pavadījis kapsētās, jo tur psiholoģiski juties iederīgs. «Es jutos tik slikti. Man nebija citu iespēju, kā pieņemt faktu, ka pa īstam nomirt nevaru. Tas bija murgs,» viņš turpina.

Konstatē neparasti zemu smadzeņu aktivitāti

Grehema atlabšana sākusies, ārstiem skenēšanas laikā konstatējot, ka dažu viņa smadzeņu daļu aktivitāte ir tik zema, ka līdzinās veģetatīvam stāvoklim. Smadzeņu priekšējās un parietālās daļas ir svarīgas cilvēka sevis apziņai. Cilvēkiem, kas sirgst ar Kotarda sindromu, smadzeņu aktivitāte līdzinās tai, kāda ir anestēzijas vai miega stāvoklī. Konstatējot šīs pazīmes, ārsti Grehemam tagad nozīmējuši dažādu medikamentu terapiju, un viņš ir ceļā uz atlabšanu.

Lai gan izārstēts pilnībā viņš nav, vīrietis apgalvo, ka jūtas krietni labāk nekā iepriekš.

Ārsti skaidro, ka pirmais Kotarda sindroma gadījums reģistrēts jau 1788. gadā, tomēr oficiāli šo stāvokli kā sindromu identificēja neirologs Džuls Kotards 1880. gadā. http://q.tvnet.lv/o/servlet/click/media?zid=0&cid=0&mid=17701&pid=0&default=false&random=98637045&timestamp=20130527154007&test=false&referrer=http%3A%2F%2Ftvnet.lv%2Fzinas%2Farvalstis%2F465665-zombiju_slimiba_anglis_jau_9_gadus_parliecinats_ka_ir_miris&redirect=http%3A%2F%2Foffice.microsoft.com%2Flv-lv%2Fbusiness%2F%3FWT.mc_ID%3DAD_Tvnet_O365Best_Articles_Icon

http://www.tvnet.lv/zinas/arvalstis/465665-zombiju_slimiba_anglis_jau_9_gadus_parliecinats_ka_ir_miris