Zombiju radītāji.

No nedēļraksta "Taini XX veka" 2016. gada 22. numura. Autors Igors Ņikitins.

Pirms vairākiem simtiem gadu, āfrikāņu vudu kulta piekritēji pat nenojauta, ka zombiji - vieni no galvenajiem personāžiem toreiz maz kam pazīstamajai reliģijai - ne tikai iegūs traku popularitāti, pateicoties kino un rakstniekiem, bet arī nopietni ieinteresēs zinātniekus.

Ķirzakas aste.

Uzreiz atzīsimies, ka mēs nedaudz pārspīlējam un uzpūšam "šausmeni", kaut arī zināma patiesība - un ne maza - mūsu apgalvojumā ir: amerikāņu zinātnieki patiešām ir saņēmuši oficiālu atļauju no ētikas komisijas un ASV Nacionālā Veselības institūta atdzīvināt jau mirušus cilvēkus. Kaut gan, šādi pētījumi notiks nevis Amerikā, bet gan Indijā, vienā no lielākajām slimnīcām. Turklāt, ja viss notiks pēc plāna, atdzīvinātie "zombiji" diez vai tiks izmantoti darbam plantācijās (kā to bieži darīja vudu kulta priesteri). Cerams, ka viņi arī nesāks drūmi klīst apkārt pa apdzīvotām vietām, meklējot svaigas smadzenes, kā to rāda šausmu filmu veidotāji. Visdrīzāk, ja eksperiments izdosies, tā dalībnieki vienkārši atgriezīsies pie savām ģimenēm un pienākumiem, ko viņi pildīja, kad bija pilnvērtīgi, dzīvi pilsoņi.

 

 

Kāda tad ir eksperimenta būtība? Tā pamatā ir pieņēmums, ka mirušā galvas smadzeņu cilmes šūnas, tās attiecīgi stimulējot, ir spējīgas reģenerēt, tas ir, var atjaunoties apmēram tā, kā ķirzaka izaudzē zaudēto asti.

Radinieki - pret to.

Zinātnieku plāni ir sekojoši: savākt ap divdesmit cilvēku, kas miruši galvaskausa traumas rezultātā, un viņu organismu pie fiziskas dzīvības uztur aparāti, un tad pamēģināt atdzīvināt mirušās smadzenes. Atdzīvināšanai tiks izmantota lāzeru terapija, cilmes šūnu injekcijas muguras un galvas smadzenēs, un citi nervu stimulēšanas veidi, ko parasti izmanto pacientiem, kuri atrodas komas stāvoklī.

Eksperiments paredzēts diviem-trim mēnešiem. Ja šajā laikā smadzeņu šūnas nespēs reģenerēties, tad uzturēt dzīvību pa īstam mirušā ķermenī, vairs nebūs jēgas. Taču pat negatīvs rezultāts būs rezultāts.

-Mūsu pētījums palīdzēs iegūt unikālu informāciju par cilvēka smadzeņu miršanas procesiem, - kompānijas, kas gatava veikt šo unikālo eksperimentu, dibinātājs un prezidents, doktors Sergejs Paiļans stāsta. - Nākotnē tas novedīs pie terapijas progresa citu smagu apziņas traumu gadījumos, tādos kā koma, veģetatīvs stāvoklis, kā arī centrālās nervu sistēmas deģenaratīvu saslimšanu gadījumos, tajā skaitā - Alcheimera un Pārkinsona slimību ārstēšanā.

Taču pagaidām aprēķins balstās uz pieņēmumu, ka smadzeņu šūnas uzvedīsies tā, kā ķirzakas aste. Zinātnieki gan šaubās, vai atdzīvinātais cilvēks apzināsies sevi, vai viņam no jauna nevajadzēs pierast pie apkārtējās pasaules, tā teikt, no jauna izejot attīstības "bērna" periodu un vai viņš būs garīgi pilnvērtīgs? Uz šiem jautājumiem pagaidām neviens atbildēt nevar. Turklāt pēc eksperimenta dalībnieku - zinātnieku teiktā, pats sarežģītākais šodienas uzdevums ir - dabūt eksperimenta atļauju no mirušā radiniekiem.