Zinātnieki atrod durvis uz citu pasauli

mango.lv , 07. novembris 2011

image001Foto: AFP/Scanpix

Divi Krievijas zinātnieki izvirzījuši visai oriģinālu teoriju par visuma rašanos, kas apvieno "lielā sprādziena" teoriju ar universu bezgalību teoriju, un saskaņā ar viņu versiju durvis uz citu pasauli atrodas melnajos caurumos.

 

 

Teorijas autori ir Krievijas Federācijas Zinātņu akadēmijas Fizikas institūta Astrokosmiskā centra Teorētiskās astrofizikas nodaļas zinātnieki Vladimirs Lukašs un Vladimirs Strokovs, un viņi izstrādājuši matemātisku modeli, kas ļauj ielūkoties melno caurumu iekšienē, kurā nav piemērojami klasiskās relativitātes teorijas likumi.

Pievilkšanas spēks melnajos caurumos ir tik liels, ka izrauties no tiem nespēj pat gaisma, precīzāk, tās daļiņas - fotoni. Cauruma iekšienē, centrālajā punktā sākas tā sauktās singularitātes zona, kur nav ne telpas, ne laika, bet blīvums ir bezgalīgs.

Saskaņā ar lielā sprādziena teoriju mūsu visums radās tieši no tādas singularitātes, bet kas bija pirms tam - pagaidām nevienam nav zināms.

Tagad krievu zinātniekiem, modelējot īpašu matemātisku procedūru, kas ļauj fotoniem izlauzties no melnā cauruma, izdevies ielūkoties "aiz" singularitātes - sanāca kaut kas līdzīgs durvīm, kuras atvērt nevar, bet var ielūkoties iekšā un ieraudzīt citu pasauli.

Zinātnieki secinājuši, ka arī šīm "durvīm" notiek cita visuma rašanās process.

Matērija, kas no mums zināmās telpas nokļūst melnajā caurumā, transformējas par milzīgu gravitācijas enerģiju, kas izraisa daļiņu dzimšanu citā universā. Tieši tādā veidā - gluži kā ziepju burbulis - radies arī mūsu visums.

"Tas, ko mēs dēvējam par visumu, kas nemitīgi izplešas, ir gravitācijas daļiņu jeb matērijas konkrēta konfigurācija, kurai pirms aptuveni 14 miljardiem gadu tika dots impulss izplesties," skaidro Vladimirs Lukašs. Pēc viņa vārdiem, melnie caurumi ved uz neskaitāmām citām pasaulēm, un tā tas turpinās līdz bezgalībai.

 Oriģinālu lasiet šeit