ZEM LUPAS Zvaigžņu kari

image002Sestdiena, 24.maijs, 2013.

Džordžs Lūkass piekrita FOX studijas noteikumiem uzrakstīt scenāriju un uzņemt pirmo filmu par nieka 50 000 USD – ar noteikumu, ka bonusā viņš saņem arī suvenīru un komiksu izplatīšanas tiesības. Tobrīd neviens nenojauta, ka šis papildus rūpals ienesīs 27 miljardus dolāru.

Zvaigžņu kari ir amerikāņu zinātniskās fantastikas filma, kuras darbība norisinās „sensenos laikos kādā tāltālā galaktikā”. Sižeta pamatā ir ideoloģisks konflikts starp džedajiem un sitiem, kas pāraug galaktikas mēroga karā starp Republiku un separātistiem.

 

 

Zvaigžņu kari ir viens no pelnošākajiem projektiem kino vēsturē – atsevišķo filmu kases ieņēmumi svārstās no 400 miljoniem līdz 1,2 miljardiem dolāru, bet 6 filmu kopējie ieņēmumi ir sasnieguši 4,3 miljardus USD. 2015.gadā plānots laist klajā nākamo, VII epizodi.

Epopejas pirmā filma (1977) studijai deva 1938% peļņas, kas to ierindo visu laiku pelnošāko filmu topa 6.pozīcijā. Savukārt III epizode Situ atriebība (2005) uzstādīja jaunu pirmās dienas ieņēmumu rekordu – 50 milj. USD, un jau pirmajās 4 dienās tā trīskārt atpelnīja savu budžetu.

Filmas panākumiem neviens neticēja – ASV kinoteātri pat masveidā atteicās izrādīt muļķīgo filmu. FOX studijai nācās izvirzīt noteikumu, ka potenciālo sezonas „naglu” blokbasteru Pusnakts otrā puse kinoteātri saņems tikai komplektā ar Zvaigžņu kariem.

Kad Lūkass filmēja Tunisijas tuksnesī, kaimiņvalsts Lībijas izlūki ziņoja savai valdībai par draudīgas militāras tehnikas klātbūtni tās pierobežā. Pēc Lībijas draudiem uzsākt vispārējo mobilizāciju Lūkasam nācās aizvākt Džavu kāpurķēžu mašīnu tālāk no robežas.

Lūkasa draugi Spīlbergs un Skorsēze nebija īpaši sajūsmā par pirmo filmu, tādēļ Lūkass pat neaizgāja uz tās pirmizrādi 1977.gada 25.maijā. gluži nejauši viņš ar sievu pusdienoja kafejnīcā pretim kinoteātrim, kur trakoja sajūsminātu fanu pūlis. Tikai vēlāk Lukass saprata, ka ažiotāžu ir sacēlusi viņa radītā filma.

Lai arī Zvaigžņu karu mākslinieciskā vērtība tikusi apšaubīta, kopumā epopeja ir saņēmusi 8 Oskarus šādās kategorijās: režisors (1), filmas mākslinieks (1), tērpu meistars (1), skaņas celiņš (2), vizuālie efekti (1) un scenārijs (1).

Džordžs Lūkass apņēmies ziedot pusi nopelnītās naudas labdarībai. Rādot piemēru citiem bagātniekiem, viņš atbalstījis gan Martina Lutera Kinga fondu, gan daudzus citus projektus. Lūkasa ziedojums savai Dienvidkalifornijas universitātei 180 miljonu dolāru apmērā ir lielākais šāds ziedojums vēsturē.

Viens no sāgas varoņiem ir neliels robotiņš R2-D2, kuru visās filmās darbināja iekšā sēdošs aktieris, 112 cm garais Kenijs Beikers. Savukārt par Čubaka lomas atveidotāju Lūkass bez šaubīšanās uzaicināja slimnīcas sanitāru Pīteru Meihjū viņa diženā auguma (210 cm) dēļ.