Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3.5L karstā gaisa fritera apskats

06.02.2023

Pat ja vēsturiski mēs sākām kā pamatā viedtālruņu un planšetdatoru apskatnieki, tad šobrīd veidojam apskatus daudzu un dažādu kategoriju ierīcēm. Un kāpēc gan ne? Tās taču arī ir tehnoloģijas, kas ir veidotas, lai mums ikdienā palīdzētu. Vismaz tā sola mārketinga saukļi un mums ir atbildīgs uzdevums pārbaudīt praksē vai solījumi atbilst realitātei.

Jau pirms kāda pusgada arvien biežāk dzirdēju runas par karstā gaisa friteriem, jeb air fryer tipa ierīcēm. Cilvēki sajūsmināti komentēja, cik ērti ir izmantot šādas ierīces un cik veselīgs tajās sanāk pagatavotais ēdiens. Es pat savai māmiņai nopirku šādu ierīci viņas dzimšanas dienā, jo viņa bija saklausījusies šādus stāstus un arī gribēja izmēģināt šādu ierīci. Tagad, kad sieva ir devusies pelnītā atvaļinājuma un esmu viens atstāts ar bērniem, šāds Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3.5L karstā gaisa friteris ir ļoti vietā un laikā. Ķeramies pie testēšanas!

Kā īsti darbojas karstā gaisa friteri?

Kas tad ir tipiska karstā gaisa fritera vēderā? Kā jau varam noprast pēc ierīces nosaukuma, tā ir maza cepeškrāsns, kurā uzkarsētais gaiss ar ventilatora palīdzību tiek pūsts cauri ēdienam. Tādējādi ierīce spēj ļoti ātri uzsilt un karstā gaisa cirkulācija spēj radīt kraukšķīgu garoziņu. Jā, tieši tik vienkārša ir šāda ierīce! Un, jā, tā darbojas ļoti līdzīgi parastai cepeškrāsnij ar iebūvētu ventilatoru. Būtiskā atšķirība ir tieši izmēros un uzsilšanas ātrumā.

Attēlā augstāk ir attēlota Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3.5L uzbūve. Ierīces augšpusē mums ir novietots sildelements (to sedz reste, lai nejauši neapdedzinātos) un virs tās ir ventilators, kas karsto gaisu pūš uz leju – traukā ar mūsu ēdienu.

Ar kādām funkcijām ir apveltīts Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3.5L?

Visas galvenās ierīces funkcijas ražotājs ir uzskatāmi aprakstījis uz produkta iepakojuma. Šis nav izmēros lielākais karstā gaisa friteris un tajā ēdiena pagatavošanas traukam ir 3.5 litru tilpums. Ražotājs norāda, ka ar to pietiks, lai pagatavotu ēdienu 1-3 cilvēkiem. Ja ģimene liela, tad būs jāskatās uz ietilpīgāku ierīci – tādas tirgū ir pieejamas. Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3.5L spēj nodrošināt ēdiena gatavošanu temperatūrās no 40 – 200 Celsija grādiem un ierīci varam vadīt gan manuāli izmantojot spiežamo grozāmpogu, gan attālināti no mobilās lietotnes. Plus, mobilajā lietotnē varam lasīt dažādas receptes un tādējādi paplašināt šī fritera pielietojumu.

Uz virtuves virsmas šī ierīce aizņem maza kafijas aparāta izmēra telpu. Manuprāt, mans multivāres katls ir lielāks. Ierīce “sēž” uz četrām gumijotām kājiņām un tas nozīmē, ka neslīdēs pa virsmu, kad vilksim ēdiena trauku.

Ja ierīci nevēlamies slēgt pie mājas tīkla un vadīt no mobilās lietotnes, varam to vadīt arī manuāli. Ieslēgšana/izslēgšana notiek ar sensorpogu ierīces priekšpusē (augšā) un zem tās ir grozāmpoga ar iebūvētu displeju. Uz tā redzēsim informāciju par izvēlēto režīmu vai manuāli iestatīto temperatūru vai laiku. Tāpat varam nomainīt valodu (latviešu valodas atbalsta ierīcei nav) un veikt citas funkcijas. Te viss ir vienkāršs un saprotams.

Pats ēdiena trauks ir veidots no vairākiem slāņiem un pārklāts ar materiālu pie kura nepiedeg ēdiens. Kā redzam, traukam sānos ir karstā gaisa atveres, lai ierīcē varētu notikt karstā gaisa cirkulācija.

Standarta komplektā mēs saņemam divus ēdiena paliktņus. Galvenais ir melnais, kurš sēž mazliet virs ēdiena trauka apakšas un atstāj vietu gan gaisa cirkulācijai, gan eļļas notecēšanai. Pamatnei ir arī gumijotas uzlikas, lai nenoskrāpētu ēdiena trauku. Otrs paliktnis ir restīte, kuru varam novietot virs melnās pamatnes un tādējādi vienlaicīgi gatavot vairākus ēdienus. Piemēram, uz restēm cepam kaut kādu gaļu, bet apakšā dārzeņus. Vai to pašu gaļu varam cept divos slāņos. Jo būsim reāli, vienā slānī neko diži daudz ēdiena tik mazā traukā nesanāks pagatavot. Arī melnā pamatne, šķiet, ir veidota no tāda paša nepiedegoša materiāla kā ēdiena trauks, taču uz gaišās restes gan viss piedeg viegli.

Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3.5L mobilā lietotne

Šo ierīci varam pievienot un vadīt no Xiaomi Home lietotnes. Tā ir pieejama gan Android, gan Apple ierīcēm. Savienošana ir pagalam vienkārša – uz paša fritera darām to, ko pasaka priekšā uzstādīšanas vednis (lietotnē) un telefonā aktivizējam Bluetooth savienojumu. Tad Xiaomi Home būtu jāatrod mūsu friteris un tālāk pēc savienojuma izveides mums atliks norādīt, kurā istabā tas novietots, kā arī varam piešķirt tam savu nosaukumu.

Kad ierīce būs veiksmīgi pievienota, to redzēsim Xiaomi Home lietotnē pie pārējām ierīcēm. Tagad parunāsim par pašu fritera kontroli no lietotnes. Mēs varam izvēlēties kādu no jau gatavajām receptēm vai manuāli norādīt cepšanas laiku un temperatūru.

Ja izvēlēsimies kādu iepriekš sagatavotu recepti, tad mums jau būs piedāvāts noteikts cepšanas ilgums un temperatūra. Pēc saviem ieskatiem to varam arī pielāgot. Tāpat pievēršam uzmanību tam, cik slāņos ēdienu gatavosim. Ja cepsim vistas vairākos stāvos, tad pavisam noteikti jāizvēlas Double Layer iespēja, kas pagarinās cepšanas laiku, lai pienācīgi izcepta ir arī apakšā novietotā vista. Tāpat varam ievietot kaut kādus produktus cepamtraukā un lietotnē iestatīt, lai cepšana uzsāktos pēc kāda laika. Es gan nevaru iedomāties situāciju, kad kaut kādu ēdienu gribēšu ilgi turēt neceptu.

Kamēr notiek cepšanas process, lietotnē redzēsim informāciju par konkrēto cepšanas programmu, kā arī cepšanas atlikušo laiku. Kad programma būs noslēgusies, saņemsim paziņojumu uz telefonu. Paralēli, ar skaņas signālu par cepšanas pabeigšanu mūs painformēs arī pats friteris.

Recepšu sadaļā ir apkopotas patiešām daudz dažādas receptes un tās ir detalizēti ar fotografijām izskaidrotas tā, lai būtu saprotamas pat cilvēkiem, kas ikdienā ēst negatavo.

Lai arī lietotnē šī fritera vadība ir pavisam vienkārša, visas nepieciešamās funkcijas tur ir un nekas papildus vismaz man neprasās.

Ēdiena pagatavošana ar Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3.5L

Teorētiskās zināšanas ir labi un svētīgi, bet ēdiena pagatavošanas ierīce ir jāizmanto ēdiena pagatavošanai. Testēšanu es sāku ar vistas stilbiņiem. Mazliet pamarinēju tos gatavā marinādē un divos slāņos liku fritēties. Kad noklusētais cikls bija noslēdzies, apskatīju iznākumu un secināju, ka ir jāpieliek klāt vēl kādas piecas cepšanas minūtes. Kad tās bija iztecējušas, vistiņas bija gatavas un to virspuse smuki kraukšķīga. Galvenā atziņa – divos slāņos ēdiens tiešām cepas ilgāk un visdrīzāk būs jāpalielina cepšanas ilgums.

Kādā citā reizē izlēmu pamēģināt friterī pagatavot lielāka izmēra gaļas gabalus. Šoreiz tā atkal ir vista, taču ēdiena traukā ievietoju tikai divus gabalus. Tos arī nācās cept ilgāk par piedāvāto noklusēto vistiņu režīma laiku, un, lai arī no ārpuses tās izskatījās smuki apceptas un gatavas, iekšpusē vēl nebija pavisam gatavas. Skaidrs, tik lielus gaļas gabalus šajā ierīcē es cepšu krietni ilgāk.

Kad vistiņas bija notiesātas, ķēros pie ēdiena trauka mazgāšanas darbiem un uzskatāmi redzēju, kur palikuši visi tauki/eļļa. Pašā trauka apakšpusē. Ja vistiņas ceptu cepeškrāsnī (neizmantojot restes), tad tās ceptos savos taukos un tos gala rezultātā apēstu es pats. No šīs bildes aug kājas gaisa fritera salīdzinošajam veselīgumam.

Kad biju atēdies vistiņas, nolēmu pamēģināt ar šo ierīci pagatavot arī zivi. Nopirku vienkāršu laša fileju, apbēru to ar zivju garšvielām un uzliku cepties 180 grādos uz 20 minūtēm. Twitterī man jau aizrādīja, ka sausu zivi neviens neēd, taču man garšoja. Bet, jā, šeit galvenā atziņa ir tāda, ka gaisa friterī ēdiens sanāks sauss un tas ne visiem ēdieniem derēs.

Un kur tad bez frī kartupeļiem? Saldētavā atradu paku ar tiem un uzreiz sabēru pilnu ēdiena trauku. Izcepu un secināju, ka tie izskatās diezgan mikli. Acīmredzot, tajos pašos ir daudz eļļas vai tauku. Bet ja pieveram acis uz skatu, garšoja tie normāli. Pieņemu, ka ar dažāda veida frī kartupeļiem pieredze var atšķirties, jo tie visi nav vienādi.

Saldētavā atradu kaut kādus grieķu pīrādziņus ar siera pildījumu. Sabāzu visu paku friterī un tik metos cept. Pēc tām aptuveni 20 minūtēm uzmetu aci un jau sāku tos ķeksēt laukā no ierīces, kad pamanīju, ka pirmā stāva iemītnieki vēl pavisam bāli un negatavi. Nācās pacept ilgāk. Šis atkal ir atgādinājums iepriekš pieminētajai atziņai, ka piestūķēts šis aparāts ceps ilgāk. Bet rezultāts bija sagaidāmi garšīgs.

Eksperimentus noslēgsim uz garšīgas nots. Parokoties dziļāk pa saldētavu, atradu arī kanēļmaizītes. Šoreiz izlēmu cept četras un novietoju uz restītes. Izcepās aptuveni 20 minūtēs, taču pielipa pie restēm. Nākamreiz biju gudrāks un pirms cepšanas iesmērēju tās ar sviestu. Vairs nekas pārlieku nepiedega un varēju normāli pēc izcepšanas izķeksēt laukā. Garšīgi, ka mēli var norīt!

Secinājumi – pagalam vienkārša ierīce, kas darbojas

Jāsaka, ka Xiaomi Mi Smart Air Fryer 3.5L ierīces lietošana ir pagalam vienkārša un ar to tiks galā arī pats neveiklākais pavārs. Principā šī ierīce dara tieši to pašu, ko varam dabūt gatavu arī parastā cepeškrāsnī ar gaisa plūsmas iespēju, tomēr šāds maza izmēra friteris darbosies krietni ātrāk. Kamēr lielā cepeškrāsns būs uzsilusi, no fritera jau varēsim ņemt laukā gatavu ēdienu. Pats ēdiens būs drīzāk sauss un bez taukiem/eļļas un tas nozīmē, ka sulīgu lasi vai gaļu ar šo ierīci visdrīzāk negatavosim. Bet visu to, ko mēs varam fritēt eļļā, varam gatavot arī šādā karstā gaisa friterī un tas pavisam noteikti rezultātā sanāks veselīgāks.

Ja man mājās nebūtu cepeškrāsns, tad domāju, ka iegādātos šādu ierīci. Kamēr bērni mazi un ēd ne pārāk daudz, tad pietiktu arī ar 3.5 litru trauku. Tomēr, ja gatavojam lielākai saimei, tad jāskatās uz lielāka izmēra friteri. Cena? Skatos, ka Latvijas interneta veikalos šīs ierīces cena ir aptuveni 110-150 eiro un nav tā, ka piedāvājums ir pārlieku plašs. Kad oktobra beigās pirku šo ierīci mammai, samaksāju aptuveni 90 eiro.

https://kursors.lv/2023/02/06/xiaomi-mi-smart-air-fryer-3-5l-karsta-gaisa-fritera-apskats/