Vokaloīdi

Vokaloīdi (angļu: Vocaloid) — ir firmas Yamaha Corporation programmu aprīkojums, kas imitē īsta cilvēka balsi uz dotas melodijas un teksta bāzes. Izmatojot runas pilnīgas sintēzes tehnoloģiju un pēc noteikumiem izmantojot iepriekš iegaumētus dabiskās runas fragmentus.

Tie ietver sevī redaktoru darbam ar tekstu un melodiju, dziedošas balss sintezatoru un arī izpildītāju bibliotēku, izpildītājus arī sauc par vokaloīdiem. Radot tādu bibliotēku, izmanto dziedātāja-cilvēka balsi, kas tiek sadalīta nelielos fragmentos, tiek apstrādāta un ierakstīta datu bāzē. Eksistē dziedāšanas tekstu paraugi, kas rāda līdzības un atšķirības starp cilvēka pirmsākuma balsi un tam atbilstošā vokaloīda sintezēto balsi. Strādājot ar programmu, lietotājs ievada jaunās kompozīcijas melodiju, norādot katrai notij attiecīgo dziesmas teksta fonēmu, pēc tam Vocaloid, izmantojot izvēlēto izpildītāja bibliotēku, sintezē dziedāšanu. Ir paredzēta iespēja mainīt tembru, ātrumu, frekvenci, dažādu skaņas efektu radīšana.

Vēsture.

Signālu apstrādes principi, ko izmanto programmā, tika izstrādāti Barselonas Pompeu Fabra Universitātē, 2000. gada martā, korporācijas Yamaha uzdevumā, tos finansējot. Vēlāk universitātes studentu iestrādnes tika izmantotas kā bāze, lai radītu komercprojektu Yamaha Vocaloid.

Agrākais, zināmais projekts tika nosaukts par "Elvis", taču tas bija domāts tikai vienai dziesmai, tāpēc par tirgus produktu nekļuva. Tas bija domāts tikai, lai pārbaudītu agrīnās iestrādnes un veidotu turpmākos projektus.

Pirmais, reālais kompānijas produkts tika anonsēts 2003. gada 15. janvārī. Publiski tas tika demonstrēts Vācijas gadatirgū "Musikmesse" 2003. gada 5.-9. martā. Tas tika izveidots ar nosaukumu "Daisy", atsaucoties uz dziesmu "Daisy Bell", bet autortiesību dēļ šis vārds tika nomainīts par labu "Vocaloid".

Pārdošanā "Vokaloid" ra'žojumi tika laisti klajā 2004. gadā. Tos sauca Leon un Lola. Programma netika ražota ar Yamaha Corporation marku, taču programmu pakete Vocaloid Singer Libraries, ko pēc licences izstrādāja citas firmas, saturēja Yamaha Vocaloid programmu nodrošinājumu. Programmas Leon, Lola un Miriam (izmantojot britu dziedātājas Miriamas Stoklijas - Miriam Stockley - balsi) izdeva firma Zero-G Limited, tajā laikā Meiko (izmanto japāņu dziedātājas Meiko Haigo balsi) un Kaito tika izdoti ar firmas Crypton Future Media zīmi.

2007. gada janvārī Yamaha anonsēja jaunu balss sintezatora versiju — Vocaloid2, tā bija jūtami uzlabota balss sintezēšanas ziņā. Tajā pašā gadā Zero-G un citi izstrādātāji paziņoja, ka turpmāk lietos jauno versiju. Kompānija PowerFX izdeva pirmo paketi angļu valodā ar nosaukumu Sweet Ann. Vokaloīdu Prima pirmo reizi parādīja NAMM Show 2008 un izdeva 2008. gada janvārī Lielbritānijā, bet februārī - Japānā.

Paralēli notika firmas Crypton Future Media vokaloīdu sērijas Character Vocal Series izdošana. Konkrēti Hatsune Miku, izdota 31.08.2007; Kagamine Rin/Len, izdoti 27.12.2007, taču izrādījās nepietiekami kvalitatīvi, tāpēc 2008. gada jūlijā iznāca atjaunojums «Kagamine Rin/Len act2». 2009. gada 30. janvārī parādās Megurine Luka.

2011. gada 21. oktobrī tiek izlaista kārtējā programmas versija — Vocaloid 3. Tās svarīgākie jauninājumi: parādās arī trešā valoda - krievu, paplašināts plaginu atbalsts, darba spraudnis «Vocalistener», kas ļauj iegūt dabiskāku skaņas efektu ar pakāpeniskas tuvināšanas metodi, papildus valodas interfeisā - ķīniešu, korejiešu, spāņu. Tā kā balsu datu bāzes satur tikai nepilnu Vocaloid 3 versiju, tad pilnīgai izmantošanai, lai atjaunotu vecās datu bāzes, doto versiju nākas pirkt.

2014. gada 17. decembrī parādās vēl jaunāka programmas versija - Vocaloid 4. Tā satur 4 balsu veidus: "Natural", "Normal", "Power" un "Soft." Tāpat arī iespēju lietot groulu, taču tikai vokaloīdiem, kas izdoti vai atjaunoti dotajai versijai.

Galvenie vokaloīdi.

Hacune Miku (Hatsune Miku) ir otrā sērijas Vocaloid2 Character Vocal Series balss varone, kas izdota 31.08.2007. Daudzi kļūdaini domā, ka viņa bija pirmais vokaloīds, kas izdots uz Vocaloid 2 bāzes, taču pirmais bija Sweet Ann. Kļūda radās viņas vārda dēļ, kas tulkojumā no japāņu valodas nozīmē: hacu - pirmā, ne - skaņa un miku - nākotne. Hacunes Miku balss avots ir japāņu seiju (balss aktrises, tas ir, lomu ieskaņotājas) Saki Fudzitas (Saki Fujita) balss. Atšķirībā no citiem runas sintezatoriem, programma vispirms ir domāta J-pop dziesmu izpildīšanai, tās parasti dzied anime, tomēr ir iespējams radīt arī citu žanru dziesmas.

Par šo, galveno dīvu-vokaloīdu - beigās tiks pastāstīts plašāk.

Meiko ir Vocaloid DTM, programmu veidojusi Crypton Future Media. Izmanto veco programmu Vocaloid, kam sekoja jaunākā Vocaloid 2. Viņas balsi pilnībā sintezē dators, tāpēc tā skan raupjāk, kā pārējiem vokaloīdiem. Balss pamatā ir japāņu dziedones Meiko Haigo balss, kas piemērota dažādiem žanriem. Meiko var dziedāt dažādu žanru dziesmas, no popa, roka, džaza, R&B līdz pat bērnu dziesmām. Viņa ir pirmais pirmās sērijas sieviešu vokaloīds, kas izdots Japānā.

Daudzi jauc Meiko ar Meiko Sakine - kura ir jaunāka Meiko versija (16 gadu veca), to radīja producents Nanameue-P, izmainot uzstādījumus. Reālai Meiko ir 20 gadi. 2014. gada 4. februārī Vocaloid 3 iznāca jauna Meiko versija (Straight, Dark, Whisper, Power, English), kas dzied japāņu un angļu valodā.

Kaito ir programmas Vocaloid balss, ko radīja Crypton Future Media. Kaito balstās uz dziedātāja Naoto Fūgas balss bāzes. Tēlu veidoja Takaši Kavasaki. Viena no atpazīstamākajām detaļām viņam ir šalle. Vecums – nenoteikts. Kaito var dziedāt visu - no himnām un bērnu dziesmiņām līdz R&B un popa, taču vislābāk viņam padodas popa balādes. Kaito radīja kā Meiko analogu, taču pārdošanā viņš izgāzās, pārdeva tikai 500 kopijas. Tomēr vēlāk attieksme pret viņu izmainījās, un tagad viņš ir viens no populārākajiem vokaloīdiem. Tāpēc, kaut arī viņš tika radīts Vocaloid 1, 2013. gada 15. februārī viņš jau tika pārcelts uz jauno platformu Vocaloid 3.

Rina un Lens Kagamine ir vokaloīdu duets no sērijas Character Vocal Series, kas prezentēti kā spoguļdubultnieki: no vienas spoguļa puses - puisis Lens, no otras - meitene Rina. Viņu "uzvārds" sastāv no vārdiem "kagami" - "spogulis" un "ne" - "balss". Crypton viņus gatavojās pasniegt kā dvīņus, taču parādījās daudz darbu, kas dažādi attēlo viņu attiecības: dziesmās Gemini, Adolescence, Synchronicity viņi ir dvīņi; Kokoro un Kokoro-Kiseki - inženieris un robots, Rin-Rin Signal viņiem ir romantiskas attiecības; Daughter of Evil un Servant of Evil viņi ir princese un kalps; Sigh - meitene un eņģelis, bet Alluring Secret – Black Vow viena eņģeļa divi veidoli utt. Crypton galu galā paziņo kādā intervijā žurnālam, ka Kagamine nav brālis un māsa, ne arī mīlnieki. Abu balsis ir bāzētas uz seiju Asami Simodas (Asami Shimoda) balss. Abiem ir 14 gadi. Rinas garums ir 152 cm, svars 43 kg. Lena garums ir 156 cm, svars 47 kg. Sākumā domāja radīt tikai vīrieša personāžu, taču, saprotot, ka nav pieprasījuma, nolēma izveidot divus tēlus – zēnu un meiteni. Kā spoguļattēlus viens otram.

Kaut arī paketē ir divas balsis, to pārdod par vienas cenu.

2008. gadā Crypton anonsēja atjaunojumu «act2», kas tika izdots tajā pašā gadā. Lietotāji, kuri bija nopirkuši veco versiju, disku ar papildinājumu saņēma par brīvu. Tāpat kā Hacune Miku, Rina un Lens saņēma tūnētu auto Nissan Fairlady Z33, ar ko komanda MOLA piedalās automašīnu sacīkšu klasē GT300.

Luka Megurine ir trešā pakete personāžu sērijā, izdota 2009. gada janvārī. Viņas uzvārds sastāv no vārdiem "meguri" - "iet pa apli" jeb "cirkulēt" („izplatīties visur”) un jau zināmās "balss". Luka saistās ar japāņu vārdu „nagare”, kas nozīmē „tecēt”, un „ka”, kas nozīmē „dziesma” vai „aromāts”. Lukas kods ir CV03 (Raksturbalss Nr. 3). Lukas balss ir 20 gadu vecas sievietes balss, viņa var dziedāt gan japāņu, gan angļu valodā. Balss avots ir seiju Ju Asakava (Yū Asakawa). Mangaka (mangu zīmētājs) KEI, kas ilustrēja arī Miku, Rinu un Lenu, zīmēja arī Luku. Versijas 4 ilustrators bija iXima. Atšķirībā no iepriekšējiem personāžiem, kuru kostīmi galvenokārt balstīti uz japāņu skolēnu uniformām, viņas tērps ir savādāks, visai atklāt, taču gaumes robežās. Luka ir sērijas Vocaloid 2 tēls, tās atjaunojums Vocaloid 4 iznāca 2015. gada 19. martā. Tātad viņas vecums ir 20 gadi, augums 162 cm, svars 45 kg. Sākumā par divvalodīgu bija paredzēts padarīt Miku, taču par pirmo kļuva Luka. Viņas tērps nav simetrisks, kas norāda uz divvalodību. Tas arī simbolizē sintezatoru Yamaha VL1 (1994). Viņas maskots ir – saldēts tuncis. Luka gandrīz sāka konkurēt ar Miku!

Kamui Gakupo. Radot jaunu vokaloīda versiju Yamaha vēlējās izmantot muzikanta un aktiera Kamui Gaktas (Camui Gackt) balsi, taču sadarbošanās nāca grūti. Tikai konsultējoties ar Dwango (jauno Vocaloid īpašnieku, izdevējs Internet Co.Ltd.), kurš agrāk sadarbojās ar Gaktu, izdevās saņemt tā piekrišanu.

Gakupo sauc arī par „Gakupoid” vai „Gackpoid”, tas ir pēdējais programmas OPUS EXpress izlaidums, kas miksē balsi, instrumentālo pavadījumu un skaņu. Bez jaunās programmas komplektā ietilpst arī divas Gakta dziesmas un 3 paraugdziesmas.

Gakupo Kamui ilustrēšana ievilkās, tāpēc izdot programmu 2008. gada jūnijā neizdevās. Tēla radīšanā bija iesaistīts populārais mangaka Kentaro Miura – episkās fantāzijas mangas „Berserks” autors. Turklāt viņš to paveica bez maksas, arī Gakts bija „Berserka” fans. Jūlijā viss bija gatavs.

GUMI [Megpoid] – otrais ir oficiālais vārds – ir programmu sērijas Vocaloid 2 versija, ko Internet Co. Ltd. Realizēja 2009. gada jūnijā. Relīzē ietilpa trīs demofaili VSQ «Happy Birthday», «be MYSELF» un «Hitori Yurari», kas bija citu vokaloīdu dziesmu demoversijas. Jaunās dziedātājas balsi deva seiju Megumi Nakadzima, kkura bija ierunājusi Ranku Lī anime seriālā “Macross Frontier”. Paņemot par paraugu šo varoni, Masami Tuki uzzīmēja jaunā Megpoīda tēlu. Pēc skata Megumi ir meitene pusaudze ar aizsargbrillēm uz galvas, rokās viņai bieži ir burkāni. Viņai ir maiga un augsta balss ar diapazonu F2 – A4.

Vārda Megpoida otrā daļa ir japāņu vārdu salikum “ppoid” = “ppoi” + “loid”. Ar nozīmi “līdzīgs vokaloīdam”. Tātad “Megumi kā Vokaloīde”.

Lily (Ririi) ir sērijas Vocaloid 2 tēls, kas oficiāli publicēts 2010. gada 25. augustā. Lili tēlu izstrādāja kompānija Yamaha kopā ar Avex Management Co. Ltd. Kompānija Internet Co. Ltd. Ir izplatītājs, kā arī sniedz tehnisko palīdzību. Lili pamatā ir japāņu grupas „m.o.v.e.” solistes Juri Masudas balss, personāža dizainu izstrādāja KEI. Anonsā bija paredzēta 30 dienu bezmaksas, izmēģinājuma versija. Lili debijas laikā par godu viņai notika dziesmu konkurss.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vocaloid

Kasane Teto ir vēl viens tēls, kas sākumā nemaz nebija domāts kā nopietns vokaloīds.

Pēc Hacune Miku augošās popularitātes "Vippers" (Vip News Bulletin @ 2ch) nolēma patroļļot, tā radās "jauns VOCALOID izlaidums" kā 2010. gada 1. aprīļa joks. Mākslinieks Sen nodrošināja aptuvenu ieskatu, bet seiju Nobujo Ojama (Nobuyo Oyama) atdeva savu balsi. Teto projekts turpinājās pēc troļļu kampaņas, un viņas vokāls atkal tika ierakstīts UTAU lietošanai, kuram divu mēnešu laikā tika izdota vokālās sintēzes programmatūra. Sākotnēji UTAU un Teto netika pamanīti VOCALOID komponistu vidū, bet pēdējā izlaiduma gada pusē vairāki skaņraži sāka komponēt Teto dziesmas, izraisot viņas slavas gājienu nākamajā gadā. Balss tika nomainīta uz Maijo Ojamano (Mayo Oyamano) balsi, lai nejauktu ar joku. Vārds „kasane” nozīmē „smaga skaņa”, bet Teto ir no „Le Beau Tambour” parodijdziesmas „Tetopettenson”.

http://vocaloid.wikia.com/wiki/Kasane_Teto

SeeU ir korejiešu vokaloīds, ko izveidoja SBS A&T un tas parādījās tirgū 2011. gada oktobrī Dienvidkorejā, bet decembrī Japānā. Viņas balsij ir izmantota korejiešu dziedātājas Kim Dahee balss. Viņa ir K-pop elku grupas „GLAM” dalībniece. Divas valodu bankas palīdz SeeU dziedāt korejiski un japāniski.

Angliskā izrunā viņas vārds skan „Sī-ju”, korejisku – Siyu, japāniski – Shiyu. SBS A&T menedžeris Hyo Eun Kim saka, ka tas ienācis prātā, domājot par 2009. gada filmu „Avatars”. Teiciens „I See You” ienācis viņam prātā un pārveidojies „SeeU”. Lai gan tā ir tikai viena versija par to.

SeeU ir dots moe izskats (japāņu mangu slengā tā sauc apburošas, kaislīgas varones, kuras tā vien gribas apskaut), viņa ir 17 gadus veca. Dizainā – atkal kaut kas no klasiskās skolas uniformas. Oficiālais ilustrators KKUEM.

http://vocaloid.wikia.com/wiki/SeeU

Galvenā dīva Hacune Mika.

Japāņu virtuālo dziedātāju Miku Hacune jeb Hacune Miku radīja kompānija Crypton Future Media 2007. gada 31. augustā. Lai sintezētu viņas balsi, izmantoja dzīvas dziedātājas balss semplēšana, izmantojot kompānijas Yamaha Corporation programmu Vocaliod. Par balss donoru kalpoja japāņu seiju Saki Fudzita (Saki Fujita). Oriģinālo tēlu uzzīmēja japāņu ilustrators KEI Garou, kurš ir veidojis arī citus Crypton Future Media vokaloīdus. Diski ar Miku dziesmām ieņēma pirmās vietas japāņu čārtos. Viņa ir pats pazīstamākais vokaloīds un kļuvusi par pop-elku. Pateicoties pseido-trīsdimensiju projekcijas tehnoloģijai uz caurspīdīga ekrāna, viņa sniedz arī dzīvos koncertos. Uz viņas lappusi Facebook ir parakstījušies pāri par 2,5 miljonu lietotāju.

Miku balss bankas izstrāde sākās 2007. gada 25. jūnijā, kad darbs tika pabeigts par 90%, kļuva zināms viņas vārds. Ar kodu CV01 Miku Hacune kļuva par pirmo Character Vocal Series un Character Voice vokaloīdu. Atšķirībā no citiem runas sintezatoriem, programma vispirms ir domāta J-pop un deju popa dziesmām.

Populārais japāņu tīmekļa videoportāls Nico Nico Douga spēlēja galveno lomu programmas popularizēšanā. Drīz portāla lietotāji sāka publicēt radīto dziesmu videoklipus. Pēc Crypton datiem, populārā video „Loituma Girl”, kas ir pazīstamās somu tautas dziesmas „Ievan Polkka” humoristisks izpildījums (ņemot fragmentu no anime tēla Orihimes Inoue), varones vietā dziesmu izpilda Miku (fanu versijā), tas parādīja programmas aprīkojuma iespējas, radot izklaidējošu multimediju darbu. Ar to Miku iegūst savu simbolu – puravu lokus (uzskata, ka viņas mati ir līdzīgā krāsā). Vokaloīdu popularitātes pieaugums ļauj Nico Nico Douga kļūt par lietotāju radošas sadarbības vietu. Populārākās dziesmas tiek ilustrētas, animētas 2D un 3D formātos, pārstrādātas un remiksētas.

[Pārveidotā aina no anime: https://www.youtube.com/watch?v=-xIcf0gBXyU

Hacune Miku: https://www.youtube.com/watch?v=q94WINWsrbc – t.p.]

Pieaugot popularitātei, Hacune Miku kļūst arī par pieprasītu personāžu kosplejā un kolekcijas figūriņu izveidē.

Hacunes Miku krāsu shēma un attēli tika izmantoti BMW Z4 tūningā, ko veica veikals „Studie”. Auto piedalījās autosacīkstēs GT300 Super GT klasē, 2008. gada sezonā. Auto tika nosaukts par „Hatsune Miku Studie Glad BMW Z4”. No 2009. gada Hacune Miku piedalās koncertos „dzīvajā”. Piemēram, Animelo Summer Live un Anime Festival Asia (AFA) 2009. gadā Singapūrā. Ik gadus notiek Magical Mirai koncerti.

https://www.youtube.com/watch?v=FoTd918zhZc – viens ieskats kādā koncertā. Vokaloīdu kustības koncertiem tiek veidotas tāpat kā virtuālo tēlu personāži fantastikas filmās. Lai atceramies Gollumu no „Gredzenu pavēlnieka”!

Miku Hacune ir 16 gadu veca, augums 1 m 58 cm, viņa sver 42 kg, matu krāsa – jūras zila. Kā jau teikts, viņas atšķiršanas atribūts ir puravu loks.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hatsune_Miku

Noslēguma dziesma „Decorator” koncertā Magical Mirai 2017.

https://www.youtube.com/watch?v=E-ug1KAEH-A

Kosplejs.

https://www.youtube.com/watch?v=1uQOsbwHNmY

Liels vokaloīdu saraksts atrodams šeit.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Vocaloid_products

Vokaloīdu attēli rakstā redzmā secībā:

1 līdz 4 Miku. Tālāk no 5: Meiko, Kaito, Rina+Lens, Luka, Kamui, Gumi, Lily, Teto, SeeU.

No 14. attēla atkal Miku un beigās divas kopbildes.

Dziedātāju - vokaloīdu iespaidīgāko personāžu dizains.

https://kotaku.com/vocaloid-singers-have-the-coolest-character-designs-1727898159