Viljams Horvuds. Vītoli ziemā un ne tikai...

Apgāda “Jānis Roze” izdotā “Vītoli ziemā” ir pirmā no trim grāmatām, ko Viljams Horvuds deviņdesmito gadu vidū sarakstījis kā turpinājumu pasaulslavenajai Keneta Greiema grāmatai “Vējš vītolos”.

Visiem labi pazīstamos Upeskrasta dzīvniekus uz jaunām ēverģelībām pamudinājis mūsdienu angļu rakstnieks, liels Keneta Greiema darba cienītājs. Grāmatas spraigajā sižetā papilnam dzirkstoša humora, negaidītu pavērsienu, lirisku dabas tēlojumu, tā tiešām veiksmīgi turpina gandrīz pirms gadsmita sākušos stāstu par dzīvespriecīgajiem un draudzīgajiem Anglijas lauku un mežu iemītniekiem.

 

 

Viljams Horvuds dzimis 1946. gadā Oksfordā un uzaudzis Anglijas dienvidaustrumu piekrastē. Bristoles universitātē studējis ģeogrāfiju un ekonomiku. Divus gadus strādājis par pedagogu, pēc tam desmit gadus darbojies žurnālistikā. Viņš rakstījis par vadzinību, tirgzinības un biznesa jautājumiem tādos izdevumos kā “Financial Times”, “The Guardian”, “Marketing, Readers’ Digest”, “London Daily Mail”. Paralēli studējis vadzinības Bakinghempšīras koledžā.

1980. gadā iznāca viņa pirmais romāns “Danktona mežs” (Duncton Wood), kas uzreiz ieguva lielu lasītāju atsaucību un tika atzīts par vienu no labākajiem fantastikas žanra darbiem. Kopš tā laika iznākuši vēl divpadsmit fantastiskie romāni un triloģija bērniem, kas stāsta par Upeskrasta iemītnieku Krupja, Kurmja un Ūdensžurka turpmākajiem piedzīvojumiem.

Viņa sarakstītā triloģija, kurā turpinās Greiema slaveno varoņu piedzīvojumi, noteikti sagādās prieku tiem, kuri labprāt lasa Hjū Loftinga un Džeralda Darela grāmatas.

“Doma rakstīt turpinājumu klasikas šedevram var šķist pārdrošība. Tomēr, izlasījuši Viljama Horvuda grāmatas “Vītoli ziemā” pirmo teikumu, pat paši dedzīgākie Keneta Greiema slavenās grāmatas cienītāji atviegloti uzelpos. Viljams Horvuds, sekmīgi izvairoties no verdziskas atdarināšanas, precīzi iejuties oriģināldarba noskaņā. Viņam izdevies radīt tikpat sirsnīgu un aizraujošu stāstu. Krupis, ilgāku laiku piespiedu kārtā bijis labs un kārtīgs, nu atkal ķēries pie vecajiem stiķiem un niķiem. Kopā ar atjautīgo Ūdensžurku, uzticamo Kurmi un gudrinieku Āpsi viņš tiek ierauts dažādu komisku un pat traģikomisku kļūdu un pārpratumu virpulī, kas nebeidzas visu ziemu. Lidmašīnu avārijas, kritieni ledainā ūdenī, dramatiski pārdzīvojumi augstās tiesas priekšā –, nudien, šo ziemu būtu grūti nosaukt par omulīgu pasēdēšanu Upeskrasta mājokļos. Grāmatu, tāpat kā jaunākos Greiema “Vējš vītolos” izdevumus, papildina jaukās Patrika Bensona ilustrācijas. Horvuda un Bensona lieliskajā sadarbībā radies tik spožs papildinājums deviņdesmit gadus vecam klasikas darbam, ka Greiems būtu lepns to redzēt.” Tā par “Vītoliem ziemā” teikusi Emilija Koultere.

http://kultura.delfi.lv/news/entertainment/book/viljams-horvuds-vitoli-ziema.d?id=9435

Bet to par viņu var lasīt Vikipēdijā.

Angļu romānists Viljams Horvuds (William Horwood) ir dzimis 1944. gada 12. maijā, Oksfordā. Viņš uzauga Austrumkentas piekrastē, Dīlā (Deal), modernā mūsdienu "paraugģimenē", kaprīzs bērns ''ģinenē ar šķirtiem vecākiem, slepenām nelikumībām, alkoholismu un cēlu nabadzību''. No sešu līdz desmit gadu vecumam viņu audzina audžuvecāki, gadu viņš mācās skolā Vācijā, pēc tam vienpadzmit gadu vecumā viņš sāk iet vidusskolā (Grammar School). Astoņpadsmit gadu vecumā viņš jau studē Bristoles universitātē ģeogrāfiju, pēc tam strādā par skolotāju un vēlāk par žurnālistu un redaktoru Londonas "Daily Mail''.

1978. gadā, 34 gadu vecumā viņš pamet darbu avīzē, lai sāktu rakstīt romānu, jo izlasījis Frēnsisa Hodžsona Berneta "Slepeno dārzu" (Frances Hodgson Burnett's The Secret Garden) - saprot, ka viņa īstais aicinājums ir rakstniecība.

1980. gadā iznāk viņa pirmā grāmata - romāns "Danktonas mežs" (''Duncton Wood''), alegorisks stāsts par kurmju sabiedrību. Kopā ar diviem turpinājumiem tas sastāda triloģiju ''Duncton Chronicles'', tai seko otra triloģija ''The Book of Silence''. Viljams Horvuds ir sarakstījis arī divus autonomus romānus, kurās savijas cilvēku un ērgļu dzīve (''Stonor Eagles'' un ''Callanish''), kā arī ''Laika vilku'' diloģiju (''The Wolves of Time''). Viņa 1987. gadā sarakstīto romānu par nevarību, mīlestību un uzticību ''Skallagrigg'' BBC 1994. gadā pārvērš filmā. Rakstniekam piešķir godu rakstīt oficiālos turpinājumus slavenajam romānam "Vējš vītolos".

2004. gada augustā autors izdod beletrizētu autobiogrāfiju "Zēns bez kurpēm" (''Boy with No Shoes''), kas vēsta par viņa bērnību Kentā.

2007. gadā, sadarbībā ar vēsturnieci Helēnu Rapaportu (Helen Rappaport) tiek radīta grāmata "Čikāgas tumšās sirdis" (Dark Hearts of Chicago) - vēsturiska mistērija un trilleris par 19. gadsimta Čikāgu. Atkārtots izdevums iznāk 2008. gadā ar nosaukumu "Tumšo siržu pilsēta", būtiski pārstrādāts un saīsināts, izmantojot pseidonīmu Džeimss Konans.

Gandrīz pēc piecpadsmit gadu pārtraukuma Horbuds atgriežas fantāzijā, 2010. gadā izdodot pirmo no četriem ''Hyddenworld'' sērijas romāniem. Katru romānu sauc pēc gadalaika, kad noris tā darbība - pirmais ir "Hidenu pasaule: Pavasaris" , nākošais, tātad, būs "Vasara" utt. Katru gadu, līdz 2013. gadam iznāks pa vienam romānam. Romāni stāsta par cilvēku un "mazo ļautiņu" - hidenu piedzīvojumiem (hideni - hydden - it kā fejas, it kā nē), kas dodas meklēt dārgakmeņus, kas pieder gadalaikiem, ko tie simbolizē. ja šos akmeņus apvienotu, tad no jauna varētu iedegt mirstošā Visuma ugunis.

http://en.wikipedia.org/wiki/William_Horwood_(novelist)

Mājas lapas:

http://www.williamhorwood.co.uk/

http://www.williamhorwood.net/

Skat arī:

http://totalscifionline.com/reviews/4568-hyddenworld-spring

Žurnāla vērtējums - 8 no 10.