Vai kosmosam ir lemts kļūt par tirānu mītni?

Nākotnē ieskatās rakstnieks-fantasts Stīvens Baksters. Raksts no žurnāla "Nauka v fokuse", 2014. gada septembra numura.

Ņemot vērā apdzīvojamās vides trauslumu Ārpuszemes telpā, vai tur būs iespējama sacelšanās pret tirāniju? Un, ja nē, tad kādas tur var būt brīvības garantijas? Šādi jautājumi tika apspriesti seminārā "Brīvība ārpus Zemes: kas ir brīvība aiz Zemes robežām?", kur es piedalījos. Seminārs notika Britu starpplanētu biedrības telpās, to vadīja astrobiologs Čārlzs Kokels (Charles Cockell) no Edinburgas.

Atklājot sēdi, Kokels atzinās, ka šī tēma ieinteresēja viņu tad, kad bukinistu veikalā viņam acīs iekrita Ruso sējumiņš. Izrādījās, ka neviens no akadēmiskā redzes viedokļa (atšķirībā no zinātniski-fantastiskajām grāmatām) nav izskatījis jautājumu par brīvību kosmosa apgūšanas kontekstā.

 

 

Tuvākā nākotnē kosmonauti, kas pārvietojas starp Zemi un Starptautisko kosmisko staciju, paliks Zemes valstu pilsoņi. Visai tālā nākotnē iedzīvotāji, kas dzīvos uz apdzīvošanai piemērotā Marsa vai kādā līdzīgā vietā, kādas citas zvaigznes pasaulē, var iegūt tādas pat pilsoņu brīvības, cik paši sekmīgākie cilvēki uz Zemes, ja ne vēl vairāk. Taču apskatīsim starpvariantu - marsiešu koloniju zem kopola pēc simts-divsimts gadiem, kur gaisa piegādi kontrolē kāds tirāns (iespaids no filmas "Atcerēties visu" jeb "Absolūtā atmiņa"). Vai ir iespējama sacelšanās? Nedrīkst sagraut dzīvības nodrošināšanas sistēmu - tas draud ar nāvi visiem kolonijas iemītniekiem. Aizbēgt no kupola, neaizejot bojā, arī nevar. Kur tādā gadījumā paliek aizsardzība pret diktatūru, kur brīvības garantijas? Tādos gadījumos var novērot fundamentālas pretrunas, Kokels runā, starp indivīda brīvību un nepieciešamību kolektīvi uzturēt koplietošanas sistēmu.

Mēs bijām starpdisciplīnu grupa. Piemēram, es sniedzu īsu pārskatu par priekšstatiem utopijā un zinātniskās fantastikas priekšējās robežās - no Hainlaina līdz "Zvaigžņu ceļam", bet ASV Libertāriešu informācijas un zinātniskā centra, kas nosaukts Džona Loka vārdā, pārstāvis un planetologs apsprieda ASV Federālās valdības modeli apdzīvotās Saules sistēmas kolonijās.

Vai nav par agru uzsākt šādas diskusijas? Taču mūsu planetologs parādīja, kā ASV, ko toreiz veidoja 13 pavalstis, tēvi-dibinātāji savos spriedumos par konstitūciju parādīja tālredzību, cenšoties radīt viegli dimensējamu pārvaldes sistēmu, kas spētu ieslēgt sevī pavalstis, kuras vēl bija jārada uz kontinenta, kas vēl bija jāapgūst, un tādā veidā guva panākumus. Ja viņi varēja domāt uz priekšu, kāpēc mēs to nevaram? tas pats Ruso diez vai paredzēja, ka viņa sacerējumu izlasīs astrobiologs...

Noslēgta kolonija starpplanētu telpā, uz Mēness vai uz Marsa pēc savas būtības būs tirāniska, tāpēc ka visi tās iemītnieki būs atkarīgi no centralizēti kontrolētas sistēmas. Tāpēc mums būs ļoti rūpīgi jāpārdomā to, kā nodrošināt cilvēka tiesības un brīvības apstākļos, kad tirāns vienkārši var atslēgt gaisa piegādi, bet dumpinieka bumba - visus nogalināt...