Vai aizmirstais ASV prezidents?

image001Laikam vēsturē neviens nav tā aizmirsts kā amerikāņu politiķis Džons Hensons.

http://en.wikipedia.org/wiki/John_Hanson

ASV vēl nav, bet 13 britu kolonijas Amerikā ir sacēlušās Neatkarības karam, lai atbrīvotos no britu kundzības. Ir skaidrs, ka atsevišķi šīs kolonijas nespēs turēties pretī britu armijai - jāveido vienota valstiski-politiska struktūra. Tomēr tas nav vienkārši - saskaņot 13 dažādus viedokļus. Top konfederācijas līgums, kam beigu beigās piekrīt 12 štati, Merilenda ietiepjas, jo baidās, ka esot viena no mazākām, tiks apdalīta. Tad politiķu spēlēs iesaistās pieredzējušais politiķis Džons Hensons, kuram izdodas pielauzt merilendiešus un konfederācijas līgums tiek parakstīts.

 

 

Nav nekāds brīnums, ka 1781. gada 5. novembrī Kontinentālais Kongress (pirmā ASV valdība Neatkarības kara laikā) ievēl Hensonu par kongresa prezidentu. Saskaņā ar Konfederācijas līgumu ASV nav kopējas izpildvaras, prezidentam ir vairāk tikai ceremoniālas funkcijas, tomēr Hensons ir prezidents. Štatu līguma noslēgšana tomēr ir prasījusi lielus kompromisus un pat nodokļu ievākšana nav valsts galvenās varas funkcija.
Tāpēc, nav nekāds brīnums, ka politiķi sāk strādāt pie jauna bokumenta, ka stiprinātu valsts varu. Šī dokumenta nosaukumu laikam zina visi. Tā ir ASV Neatkarības deklarācija.
Konfederācijas likums noteic, ka kongresa prezidenta amats piešķirams uz vienu gadu. Hensons pēc gada arī atstāj šo posteni un sliktās veselības dēļ drīz vien 1783. gada 15. novembrī arī mirst. Vairs ne politiķis, bet tikai zemes īpašnieks (223 akri zemes un 11 vergi).

1898. gadā Duglass Tomass, kurš ir viņa pēcnācējs, uzraksta viņa biogrāfiju, kurā nosauc viņu par pirmo, īsto ASV prezidentu. Viņu cenšas godāt "viņa" štatā - Merilendā , kur viņš dzīvojis no 1769. līdz 1783. gadam, kā vienu no cilvēkiem, kas veicinājis revolūcijas uzvaru Amerikā. Žurnālists Seimūrs Smits raksta, ka Amerikas revolūcijā ir bijuši divi galvenie līderi: Džordžs Vašingtons kaujas laukā un Džons Hensons politikā. Tomēr mūsdienu vēsturnieku vidū domas dalās apstāklī, vai Kongresa prezidentu var saukt par ASV prezidentu, jo mūsdienu izpratnē, kā pirmais ASV prezidents ir Vašingtons. Tajā pašā laikā, vēsturnieks Ričards Moriss piezīmē, ka tādā gadījumā par pirmajiem ASV prezidentiem nāktos saukt Peitonu Rendolfu no Virdžīnijas, kas bija pirmā un otrā Kontinentālā Kongresa prezidents vai Džonu Henkoku, kurš bija prezidents laikā, kad 1776. gada 4. jūlijā tika pieņemta Neatkarības deklarācija.

http://www.worldstatesmen.org/United_States.html