Unikāls atradums: būvdarbu laikā atrod Zentas Mauriņas materiālus

(Zentai Mauriņai ar saita tēmu gan ir visai nosacīta saistība, bet - tomēr derētu zināt. mausns)

10.septembris 2010

Maurina8.septembrī, veicot būvdarbus un atrokot zemi pie ēkas Rīgā, Gregora ielā 1, uzņēmuma "PV pārvalde" strādnieki Vjačeslavs Matulis un Oļegs Vološins uzdūrās metāla kārbai.

Tajā bija noglabāti dažādi rakstnieces Zentas Mauriņas materiāli, aģentūru LETA informēja Rakstniecības un mūzikas muzeja galvenā krājuma glabātāja Anna Egliena.

Kārba bija piepildīta ar dažādiem papīriem. Kārba bija stipri bojāta, sarūsējusi, un, izceļot no zemes, tā sadalījās. Trešais strādnieks Aivars Lakstīgala, apskatot izņemtos papīrus, saprata, ka darīšana ar kaut ko īpašu - tie ir Zentas Mauriņas materiāli. Par to tika informēts mājas saimnieks Andis Cinis un būvorganizācijas projektu vadītājs Jānis Bērze, kuri savukārt sazinājās ar Rakstniecības un mūzikas muzeju.

 

 9.septembrī muzeja darbinieki - galvenā krājuma glabātāja Anna Egliena, krājuma glabātāja Baiba Rone un muzeja darbinieks Romāns Mierents - ieradās notikuma vietā. Aina bija satriecoša - no zemes izceltie materiāli ļoti cietuši, tos bojājis mitrums, arī rūsa un zeme, to saglabātības pakāpe ir dažāda. Pašlaik nav iespējams konkrēti noteikt materiālu saturu un vērtību, bet pēc ārējās vizuālās apskates var teikt, ka pamatā tās ir vēstules, rakstītas Zentai Mauriņai, arī atsevišķas rokrakstu burtnīcas un blociņi.

Materiāli ir atvesti uz muzeju, un to turpmākais liktenis ir restauratoru prasmīgajās rokās. Atrasto materiālu saglabāšanas nodrošinājumam būs nepieciešams papildu finansējums, tāpēc muzejs aicina iedzīvotājus palīdzēt ar ziedojumiem.

"Kā Zentas Mauriņas (un, iespējams, ka tur ir arī Konstantīna Raudives materiāli) varēja atrasties šajā vietā? Pavisam netālu no atraduma vietas, Kuldīgas ielā 50, no 1938.gada līdz 1944.gadam dzīvoja Raudive un Mauriņa. Ļoti iespējams, ka 1944.gadā, pirms došanās trimdas ceļos, rakstnieki materiālus ieraka šajā zemē, kuru viņi it kā esot nopirkuši ar domu būvēt tur paši savu māju. Ir, protams, iespējami arī citi varianti, kurus varam tikai minēt," norādīja Egliena.

Rakstniecības un mūzikas muzejā ir Zentas Mauriņas un Konstantīna Raudives kolekcijas, kuras pakāpeniski papildinājušās, galvenokārt pateicoties pētnieka un ilggadīgā muzeja darbinieka Edgara Mucenieka rūpēm. Jaunie materiāli būs unikāls papildinājums jau esošajām krātuves vērtībām.
Muzejs izsaka sirsnīgu pateicību visiem šajā gadsimta atradumā iesaistītajiem cilvēkiem, jo īpaši strādniekiem, kuri ar pietāti izturējās pret šīm kultūrvēstures vērtībām.

Oriģinālu lasiet šeit