Tjudori Maskavā

(Jāpiezīmē, ka šis apraksts sagatavots vēl pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā - t.p.)

Zagadki istorii (Загадки истории), 2017., Nr.8

Diezgan neparasts atradums gaidīja arheologus, kuri veica izrakumus jūras parka “Zarjadje” dienvidu daļā. Šī apaļā plāksnīte, apmēram 5 centimetru diametrā, pagatavota no svina un alvas.

Uz tās atainots heraldisks simbols – tā saucamā Tjudoru roze, kura sastādīta no sārtas un baltas rozes, un kuras bija neoficiāli Jorku un Lankasteru namu simboli, kuri cīnījās par varu Anglijā XV gadsimtā. Tāpat uz metāla izsisti oficiālā Anglijas monarhijas devīze – “Dieu et mon droit” (“Dievs un manas tiesības”), un datums – 1590.gads. attiecīgi, medaljons bija izgatavots karalienes Elizabetes I Tjudoras valdīšanas laikā.

“Visticamāk, pirms četriem gadsimtiem tas tika izmantots kā uzšuve uz apģērba – izstrādājuma malās ir četri nelieli caurumi,” – uzskata Galvaspilsētas arheoloģijas biroja ģenerāldirektors Konstantīns Voroņins. Speciālisti pieļauj, ka rotājums nokļuva Maskavā kopā ar vienu no Vecā angļu galma iedzīvotājiem, kuru Ivans IV atvēra XVI gadsimtā pēc tam, kad priekš angļiem tika ieviesti muitas atvieglojumi un tiesības tirgoties bez nodevām.