"Svešais: Covenant".

Maniaka Ridlija Skota jaunākā filma, laikam, tiešām nav "Svešais: Derība", jo "Covenant" ir kuģa nosaukums un latviešu valodā parasti tādus netulko, ja vien nav vēsturiska tradīcija, kā piemēram ar "Titāniku".

Kāpēc maniaks? Kā tad citādi nosaukt to visu: atkal kosmiskais kuģis, atkal tā apkalpe iet bojā, tikai apjomi ir vēl lielāki.

Kādas tālas galaktikas citā malā esošas planētas izpētes laikā kosmiskā kuģa "Covenant" ekipāža sastopas ar nepatīkamu atklājumu - vieta, ko sākotnēji uzskatīja par neatklātu paradīzi, realitātē ir bīstama un slēptiem draudiem pilna pasaule, kurā mīt prātam neaptveramais. Vienīgā iespēja izdzīvot - mēģināt aizbēgt no šīs vietas. (No anotācijas.)

Skots apspēlē sev iemīļotās baiļu tēmas: bailes no citplanētiešiem, bailes no ģenētikas un bailes no mākslīgā intelekta. Rezultāts ir mikslis, kur cerību nav.

 

 

Ar maniakālu cītību režisors seko tam, kā viens pēc otra iet bojā neko īsti nesaprotošie apkalpes locekļi. Sižets zināmā mērā līdzinās pirmajai filmai "Svešais", lai gan viss it kā ir citādi. Atkal lido kosmiskais kuģis (tikai šoreiz nevis kravas kuģis, bet kuģis, kas ved uz tālu planētu anabiozē gulošos Zemes kolonistus). Atkal tiek saņemts mīklains signāls no tuvas sistēmas. Pārbaudot to, izrādās, ka minētā sitēma izrādās daudz pievilcīgāka kolonizēšanai, kā tā uz kurieni kuģis ved kolonistus. Apkalpe pieņem voluntāru lēmumu, mainīt kursu uz šo sistēmu. Protams, tas izrādās liktenīgs lēmums, jo sistēmas planēta izrādās tā, uz kuru ir nonākuši filmas "Prometejs" izdzīvojušie varoņi, bet vietējā civilizācija - mīklainos apstākļos aizgājusi bojā. Skaidrs, ka bojā eja gaida arī ar šatlu nolaidušos apkalpes locekļus. Vai kāds paliks dzīvs un vai tiem izdosies atgriezties uz kuģa, kas palicis orbītā? Vai ar to viss beigsies? To visu parādīs filma. Viss jau sākas ar to, ka viens no apkalpes atkal ielūkojas atvērtajā olā, atkal tam virsū uzlec sejtveris un pēc tam seko krūšlauža iznāciens. Laikam pārmaiņas pēc caur citu vietu.

Pārējiem gals pienāk jau no jaunā ksenomorfa, kas ātri vien kļūst par pieaugušu. Kā jau teicu, apkārtne ir cita, bet rezultāts līdzīgs. Kā izskās profesionāļi: jauna Darvina prēmijas cienīga apkalpe, ko iznīcina Ridlijs Skots savā filmā, kas ir vairāk šausmu filma, ne zinātniskā fantastika. Tāpēc iesaku to uztvert kā šausmeni, tas būs adekvātāk. Arī šausmenēs visi viens pēc otra iet bojā.

Labāka par "Prometeju" jau filma laikam ir. Taču joprojām īstajiem Svešo Visuma faniem iesaku uztvert to kā diloģiju "Svešais" + "Svešie", jo šajā gadījumā šajā Visumā pavīd kāds cerību stariņš.

Protams, jaunākā filma patiks tiem, kas sagaida, ka ģenētiskie pētījumi cilvēcei atnesīs tikai ļaunumu, ka mākslīgais intelekts cilvēci padarīs par vergiem... Re, mēs taču to jau sen paredzējām! Protams, ka filma patiks arī depresīvu filmu cienītājiem, tikai jāņem vērā - būs asiņaini skati, būs...

Mans vērtējums. Varētu būt kāda ceturtā labākā no visām iepriekšējām. Arī spinofus "Svešais pret Plēsoņu" ieskaitot. Cik tur tās, īstās, ir bijušas? Laikam sešas, šo ieskaitot.

Varbūt, ka Skots stāstu vēl turpinās. kas to lai zina?

Cita recenzija. http://www.avpgalaxy.net/alien-movies/alien-covenant/review/