Svens Nūrdkvists. "Pankūku torte".

Ieskats autora daiļradē un biogrāfijā

Izdevniecība "Liels un mazs" www.lielsmazs.lv/ laidusi klajā Svena Nūrdkvista grāmatu "Pankūku torte"  https://www.lielsmazs.lv/index.php/lv/gramatas/pankuku_torte?utm_source=draugiem.lv&utm_medium=say&utm_campaign=post_1887579104 . No zviedru valodas tulkojusi Mudīte Treimane.

Grāmata "Pankūku torte" ir aizraujošs, fantāzijas pārpilns stāsts par pankūku tortes cepšanu kaķim, kuram dzimšanas diena ir trīs reizes gadā. Stāstā ir ļoti daudz maiguma, iejūtības un neparasti pozitīvs skatījums uz dzīvi. Zviedrijas lauku ainava tēlota ar mīlestību un lielu rūpību, tāpat kā stāsta varoņi, kuri tiešām ir īstas personības.

Petsona Ziemassvētku ciemiņi

Petsonam pirms pašiem Ziemassvētkiem gadās nelaimīgi savainot kāju un viņš nespēj aiziet ne līdz veikalam pēc gardumiem, ne uz mežu pēc Ziemassvētku eglītes. Tomēr abi nepadodas – eglīti prasmīgais večuks var sameistarot pats, bet rotājumus Finduss var pagatavot no visa, kas mājās atrodams! Arī kāda dāvana noteikti atradīsies, vajag tikai to glīti iesaiņot. Taču bez svētku cienasta gan Ziemassvētki būtu bijuši gaužām nožēlojami, ja Petsonam un Findusam par lielu pārsteigumu mājiņā nebūtu saradušies negaidīti Ziemassvētku ciemiņi…

Grāmatu ilustrējis tās autors Svens Nūrdkvists (Sven Nordqvist).

https://www.lielsmazs.lv/index.php/lv/gramatas/petsona_ziemassvetku_ciemini/

Kad Finduss bija maziņš un pazudis

Zviedrijā, Vācijā un citās valstīs večuks Petsons un viņa runājošais kaķītis, kas valkā strīpainas bikses, jau labu laiku ir varen slaveni, lai gan viņi abi dzīvo mazā lauku saimniecībā, kopā ar vistām, kas prot tikai kladzināt. Slavens kļuvis arī mākslinieks un rakstnieks Svens Nūrdkvists (Sven Nordkvist), lai gan arī viņš ir kautrīgs nomaļnieks un allaž pats brīnās par savu grāmatu panākumiem.

Petsona namiņš ir maza, droša pasaule ar lādzīgu vectētiņu, kas rūpējas par kaķīti, aizkustinoši cenšas tikt galā ar saimniecību, draudzīgi sadzīvo ar dabu, kaimiņiem un autora fantāzijas radītiem dzīvnieciņiem. Šad tad viņi sarīko mazus svētkus, kas reizēm pārvēršas lielos piedzīvojumos.

Šeit varat izlasīt, kā īsti Petsons tika pie sava kaķīša. Ja gribat zināt arī to, kā Finduss pazuda un vai viņam izdevās atrasties, jāmeklē grāmata "Kad Finduss bija maziņš un pazudis" bibliotēkās, bet otru latviski tulkoto Svena Nūrdkvista grāmatu – "Petsona Ziemassvētku ciemiņi" – vēl var uziet arī grāmatnīcās.

Reiz bija večuks, ko sauca Petsons. Viņš dzīvoja laukos, nelielā mājiņā, un viņam klājās gandrīz tik labi, cik labi vien tādam večukam var klāties. Vienīgais sliktums bija tas, ka dažreiz viņš jutās vientuļš. Petsonam gan bija daži kaimiņi, ar kuriem varēja parunāties, ja radās tāda vajadzība, bet kaimiņiem jau bija sava dzīve.

https://satori.lv/article/kad-finduss-bija-mazins-un-pazudis-2

Par autoru.

Svens Otto Rikards Nūrdkvists (Sven Otto Rickard Nordqvist, dzimis 1946. gada 30. aprīlī) ir zviedru rakstnieks un bērnu grāmatu ilustrators, kurš vislabāk pazīstams ar savu seriālu „Petsons un Finduss” par veco zemnieku Petsonu un viņa talantīgo kaķi Findusu.

Priekšvēsture

Nūrdkvists dzimis Helsingborgā un uzaudzis Halmstadē, Zviedrijā. Sākotnēji viņš gribēja būt ilustrators, bet vairākas mākslas skolas viņu noraidīja. Tā vietā viņš studēja arhitektūru Lundas Tehnoloģiskajā institūtā un kādu laiku tur strādāja par pasniedzēju arhitektūrā. Tajā pašā laikā viņš turpināja meklēt ilustratora darbu, strādājot pie reklāmām, plakātiem un bilžu grāmatām. 1983. gadā viņš ieguva pirmo vietu bērnu grāmatu konkursā un kopš tā laika ir strādājis vienīgi kā bērnu grāmatu autors un ilustrators.

Viņš ir precējies un viņam ir divi pieauguši dēli.

Karjeras laikā viņam ir piešķirtas balvas gan Zviedrijā, gan Vācijā. Viņa Petsona un Findusa grāmatas ir īpaši populāras Vācijā, kur varoņi ir pazīstami kā Petersons un Finduss. Dāņu valodā tos sauc par Peddersen un Findus. Norvēģu valodā tos sauc par Pettersen un Findus. Somu valodā tos sauc par Pesonenu un Viiru. Angļu valodā Festus un Mercury, lai arī grāmatu tulkojumi angļu valodā pastāv, saglabājot oriģinālos nosaukumus. Petsons un Finduss tika pielāgoti televīzijai 1999. gadā.

2007. gadā viņš ieguva literatūras balvu Augustpriset bērnu grāmatu kategorijā par grāmatu „Var är min syster?” ("Kur ir mana māsa?"). 1992. gadā viņš ieguva Deutscher Jugendliteraturpreis.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sven_Nordqvist