Stīvens Kings. Doktors Miegs

Ieskats autora daiļradē.

Romānā “Doktors Miegs” amerikāņu šausmu literatūras karalis Stīvens Kings atgriežas pie sava populārā darba “Mirdzums” galvenā varoņa dzīves gaitām un darbības vietas. Dens Toranss, nu jau pusmūža vīrietis, sastop kādu ļoti īpašu divpadsmitgadīgu meiteni, kura viņam jāizglābj no asinskāru paranormālu būtņu tīkojumiem.

Dens ir aizvadījis desmitiem gadu, izmisīgi cīnoties gan ar viesnīcas “Overlook” šaušalīgajiem rēgiem, gan ar bezcerību, alkoholismu un vardarbības tieksmēm, ko mantojis no tēva. Beidzot apmeties kādā Ņūhempšīras pilsētiņā, Dens atrod darbu aprūpes namā, kur viņa vēl atlikušais mirdzums sniedz pēdējo mierinājumu mirstošajiem.

Taču, kad Dens sastop neparasto meiteni Ābru, viņas neredzēti spožais mirdzums atdzīvina paša Dena dēmonus un liek viņam cīnīties par Ābras dvēseli un dzīvību...

No angļu valodas tulkojusi Ina Strautniece.

“Šis ir stāsts par episku karu starp labo un ļauno; asiņains, bet lielisks vēstījums, kas aizraus miljoniem uzticīgo “Mirdzuma” lasītāju un gandarīs ikvienu jaunienācēju šī ikoniskā Kinga darba teritorijā.”

Goodreads.com

“Šis nav vienkārši “Mirdzums” II. Šis ir ne tikai patstāvīgs vēstījums. Šajā grāmatā autors ir spējis vēl vairāk paaugstināt pārdabisko raksturojuma kvalitāti, kas jau kopš pirmās tikšanās reizes piesaista mūsu uzmanību mazajam Denijam, kā arī paplašināt noslēpumainības un spriedzes tīmekli, kas sniedzas pat ārpus šīs grāmatas – pārējā Kinga visumā un vēl aiz tā...”

Amazon. Com

“Šajā spožajā turpinājumā Kings ģeniāli pārvērš parasto neticami šausminošajā.”

Evening Standard

“Augstākā meistarības forma, kas piesaista lasītājus ar savu pārsteidzošo vēstījuma spēku – pirmkārt, ar spriedzi un, otrkārt, ar detalizēto vides un raksturu tēlojumu.”

Daily Mail

https://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/101423-doktors_miegs.html

Blogs.

1977. gadā tika izdota Stīvena Kinga grāmata „Mirdzums” („The Shining”). Līdz ar viesnīcas „Overlook” bojāeju nekas nebeidzās, 2013. gadā tikai izdots slavenās grāmatas turpinājums „Doktors Miegs”, kas tikko piedzīvojis tulkojumu latviešu valodā.

Viesnīca „Overlook” ir zudusi, bet tās rēgi joprojām dzīvo Denija galvā. Nu jau Denijs ir pieaudzis, viņa mirdzuma spējas ir kļuvušas vājākas. Dens ir atklājis, ka mirdzumu apslāpēt un rēgus atvairīt palīdz alkohols. Tā nu Dens, kļuvis par nožēlojamu alkoholiķi, klīst pa pasauli, meklēdams savu vietu un nepārtraukti sev solīdams pārtraukt dzeršanu. Tikmēr kaut kur netālu pasaulē nāk maza meitenīte Ābra, kurai piemīt neparasts mirdzums. Pati to īsti neapzinoties, Ābra kļūst par ienaidnieci ļaundaru bandai Īstenais Mezgls. Īsteno Mezglu veido paranormālas būtnes, kuras kaut kādā ziņā ir līdzīgas vampīriem, vienīgi tās nepārtiek no cilvēku asinīm, bet no tvaika, ko iegūst, nogalinot bērnus ar mirdzuma spējām. Ābras un Dena ceļi krustojas, izskatās, ka tieši Denam būs jāpalīdz Ābrai nokārtot attiecības ar Īsteno Mezglu.

„Doktorā Miegā” spraigu notikumu un spriedzes netrūkst. Kings spēj saglabāt intrigu, vairāki notikumi grāmatā ir diezgan paredzami, tomēr tas nesamazina lasīšanas prieku. Man gan būtu gribējies, lai Kings tik ļoti nesaudzē labos varoņus. Pārāk jau bieži veiksme bija Dena un Ābras pusē, vareno un pieredzes bagāto Īstenā Mezgla vadoni Rozu Hūti ievilināt lamatās bija vieglāk par vieglu. Brīžiem man pat palika žēl ļaundaru bandas locekļus, jo tik ļauni jau viņi nemaz nebija. Viņi tikai cīnījās par izdzīvošanu.

Vai „Doktors Miegs” bija tik izcils kā „Mirdzums”? Nē. Bet šī bija laba grāmata. Domāju, ka Kinga cienītājiem grāmata patiks, jo darbā jūtamas daudzas Kingam raksturīgās iezīmes. „Mirdzumā” ir daudz vairāk ļaunuma un šausmu nekā šajā grāmatā. Tomēr varbūt nemaz nevajag salīdzināt abas grāmatas. Šis ir cits Kings, cits Dens un cits stāsts. „Doktoru Miegu” iesaku izlasīt ikvienam, kurš meklē aizraujošu un spraigu lasāmvielu. Šo grāmatu droši var lasīt arī tie, kas „Mirdzumu” nav iepazinuši.

https://evijaspasaule.wordpress.com/2015/11/18/gramata-stivens-kings-doktors-miegs/

“Stīvena Kinga dumpis” (“Doctor Sleep”, “Doktors Miegs”, 2019)

Amerikāņu rakstnieka Stīvena Kinga 2013. gada romāna ekranizācija "Doktors Miegs" ("Doctor Sleep"), romāna "Mirdzums" ("The Shining") turpinājums, iznāks uz kino ekrāniem Latvijā 8. novembrī. Režisora Maika Flanagana izpildījumā tas ir Kinga dumpis pret "Mirdzuma" oriģinālo filmu, ko, protams, režisēja leģendārais Stenlijs Kubriks. (Raksta fragments.)

Amerikāņu rakstnieka Stīvena Kinga 2013. gada romāna ekranizācija “Doktors Miegs” (“Doctor Sleep”), romāna “Mirdzums” (“The Shining”) turpinājums, iznāks uz kino ekrāniem Latvijā 8. novembrī. Režisora Maika Flanagana izpildījumā tas ir Kinga dumpis pret “Mirdzuma” oriģinālo filmu, ko, protams, režisēja leģendārais Stenlijs Kubriks

Filma Lielbritānijā iznāk Halovīnā, kas ir ļoti pieklājīgs laiks, lai izrādītu vienu no gada gaidītākajiem šausmu žanra veikumiem. Izmantojot savas kino studenta priekšrocības, esmu tikpat kā nejauši ieguvusi īpašu biļeti uz “Doktors Miega” īpašu, pirmsiznākšanas seansu. Pēc ikdienas lielpilsētas skrējiena ierodos “Warner Bros.” specializētajā industrijas kinoteātrī, kur uzzinu, ka to pavadīs Q&A (jautājumu & atbilžu sadaļa), kurā ar mums, skatītājiem, kas lielākoties ir Londonas kino skolu audzēkņi, sarunāsies filmas režisors Maiks Flanagans un filmas “Doktors Miegs” producents Trevors Meisijs. Ar Flanagana daiļradi esmu iepazinusies pirms tam, galvenokārt straumēšanas vietnē “Netflix” skatāmajā seriālā “The Haunting of Hill House”, bet kopā ar režisora iepriekšējo veikumu, vēl vienu Kinga ekranizāciju Gerald’s Game”, režisora prasmes šausmu filmu lokā ir pierādītas. Ejot iekšā zālē, kāds no “Warner Bros.” darbiniekiem man vaicā: “Vai esi gatava gandrīz trīs stundu kinematogrāfiskam piedzīvojumam?” Gaismām zālē lēnām un kinematogrāfiski skaistā garā izdziestot, saprotu, ka noteikti esmu, bet nezinu, ko sagaidīt. Laikam vēlos just ko līdzīgu Kubrika 1980. gada “Mirdzumam”, bet ceru ieraudzīt arī kaut ko no Flanagana “The Haunting of Hill House” tumšajiem, pārdabiskajiem elementiem.

https://kinokults.lv/recenzijas/stivena-kinga-dumpis-doctor-sleep-doktors-miegs-2019/