Spēcīgs uzliesmojums uz Saules Zemei draud ar katastrofu

«Apollo», Trešdiena, 8. decembris (2010)

Pirmdien Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) kosmiskā zonde «Solar Dynamics Observatory» (SDO) uz Saules fiksējusi rekordlielu plazmas uzliesmojumu 700 000 kilometru garumā, kas 50 reizes pārsniedz Zemes diametru, vēstī «Foxnews.com».

image002Foto: Scanpix/AP

Izvirdumi turpinās jau trešo dienu, turklāt to izmēri nemitīgi pieaug, ziņo speciālisti.

Zemei šī neparasti lielā Saules aktivitāte neies secen nepamanīta. Pēc zinātnieku domām laika posmā no 8. līdz 12.decembrim uz Zemes gaidāmas ļoti spēcīgas magnētiskās vētras.

 

 

Jo satraucošāku šo novērojumu padara fakts, ka nesen NASA speciālisti sadarbībā ar ASV Nacionālo zinātņu akadēmiju publicēja ziņojumu ar nosaukumu «Kosmosa draudi: sociālās un ekonomiskās sekas», kurā secināts, ka Saules aktivitātes pieaugums Zemei draud ar bojāeju. Tās iemesls būs neiedomājami spēcīgas ģeomagnētiskās vētras, ko izraisīs uzliesmojumi uz Saules.

Kolorado universitātes profesors, NASA pārstāvis Daniels Beikers, apgalvo, ka ļoti spēcīga uzliesmojuma uz Saules sekas salīdzināmas ar atomkaru vai sekām, ko izraisītu uz Zemes nokritis gigantisku apmēru meteorīts.

Plazmas izvirdumi uz Saules paralizēs elektrības padeves tīklus un visas ierīces, kas tiek darbinātas ar tās palīdzību uz Zemes. Speciālists norāda, ka elektromagnētiskā katastrofa uz Zemes notiks bez jelkādiem iepriekšējiem brīdinājuma signāliem, un mūsu planēta tam nebūs sagatavota. Ārkārtīgi spēcīgie uzliesmojumi uz Saules izraisīs neiedomājami spēcīgas ģeomagnētiskās vētras un globālu katastrofu.

Sākotnēji cilvēki varēs novērot dabas parādību, kas līdzināsies neparasti spilgtai polārblāzmai. Tad pārstās darboties visi transformatori un energosistēmas.

Speciālisti atzīmē, ka no tā bojā neviens neies, taču sekas būs jūtamas vēlāk - vairs nedarbosies saldēšanas un produktu uzglabāšanas iekārtas, autonomie elektroenerģijas padeves avoti slimnīcās pārstās darboties pēc dažām dienām utt.

Speciālisti lēš, ka postošais uzliesmojums uz Saules varētu notikt 2012. gada rudenī, kad Saules aktivitāte sasniegs savu maksimālo punktu.

http://www.apollo.lv/portal/news/articles/222960/0?show_inbox=1