Slāvu vilkači.

Likās, ka mēs visu zinām par vilkačiem. Galu galā vilkaču attēli ir sastopami visās pasaules mitoloģijās, neizslēdzot slāvu. Katram no tiem ir savas īpatnības. Kas ir slāvu vilkacis?

Kas ir slāvu vilkacis? Kas ir vilkačniecība?

Vilkacis ir mitoloģiska būtne, kas var īslaicīgi mainīt savu izskatu, maģiski pārveidojot to (apgriežoties, pārvēršoties) no cilvēka uz citu radību, augu vai priekšmetu vai otrādi. Visbiežāk vilkaču cilvēki pārvērtās par dzīvniekiem.

Vilkačus praktizēja burvestības spējīgi cilvēki. Un tas nebūt nav vajadzīgs, lai nodarītu kaitējumu citiem.

Kādas leģendas tika stāstītas par slāvu vilkačiem?

Krievijā formas maiņa netika uzskatīta par ļaunuma pazīmi. Turklāt slāvu mitoloģijā dievi bija vilkači. Piemēram, Veless varēja parādīties cilvēku vidū lāča formā, un Jarilo mīļākais izskats bija vilks. Tika stāstīta biļina par Volhu Vseslavijeviču, spēcīgu varoni, kurš var pārvērsties par vilku. Mūsu eposā vēl ir Uguns vilka čūska – Zmeja Gorīniča dēls cilvēka izskatā, bet īsts slāvu vilkacis.

Kas ir slāvu vilkači? Autentiskas ziemeļu biļičkas

Burvji un raganas pārvērtās par vilkiem un citiem dzīvniekiem vai pat par priekšmetiem:

Burvji padarīja sevi par vilkiem. Šie skrēja kā suņi. Dažreiz viņus nošāva, bet vilka ādā atradās cilvēks.

Iepriekš šādi burvji bija, piemēram, viņš dusmojās uz savu dēlu un padarīja viņu par vilku. Un šis dēls būs kā suns. Viens burvis sešus gadus padarīja savu dēlu par vilku. Un gadās, ka uz trīs vai gadu. Un viņš staigāja apkārt pasaulē, kā vilks. Viņam kaklā bija sarkana lente, tāpēc neviens viņu neaiztika. Un, kad šie gadi pagāja, viņš atkal kļuva par vīrieti.

Bija arī tādi, kas dzimuši vilkači. Viņi nespēj kontrolēt savas spējas un pēc vēlēšanās pārvērsties par zvēriem.

Tēta acu priekšā vīrietis pārvērtās par lāci. Kāds vīrietis iegāja ūdeņos un izkāpa kā lācis, iegāja mežā un lika nededzināt drēbes. Un viņi to sadedzināja, un viņš palika lācis. Viņš vienkārši nenovilka tikai siksnu. Viņš iegāja ganāmpulkā, govis saplēsa, vai kādus cilvēkus, kuri viņam sagādāja nepatikšanas. Viņš tika nogalināts, bet uz viņa siksna.

Un vecais vīrs reiz teica: "Vecmāmiņ, naktī neuzliec man kāju, kad guļu, būs man lāča kāja." Viņa kaut kā kādā reizē uzlika savu uz kājas. Uzrādījās vecajam – lāča kāja.

Cits bija "piespiedu vilkaču" veids - burvestību upuri:

Šeit agrāk: māte nevēlas, lai precas, viņa atrada raganu, kad viņi devās precēties, viņi brauca zirgā, un pēkšņi zirgi apstājās, un jaunie pārvērtās par vilkiem un ieskrēja mežā.

Šādi slāvu mitoloģijas vilkači ir draudzīgi cilvēkiem, bīstami tikai tiem, kas uz viņiem uzbur.

Burvību no tām var noņemt pēc noteikta laika vai ar īpašiem nosacījumiem.

Ragana uzburs - un viņš ir vilkacis. Tas vairāk pārvēršas par lāci, it īpaši puiši, meitenes - par putniem. Viņš [vilkacis] nedara ļaunu, un viņa identitātei ir savs laiks. Pretējs būs gadījums, kad kāds viņu var mīlēt šādā formā. Viņš visu laiku skraidīs kā putnubiedēklis.

Parastie cilvēki varēja nodarboties ar vilkaču lietām. Parasti pārtapšana dzīvniekam kalpoja konkrētam mērķim: aizbēgt no nevēlamas laulības, medību dēļ, lai paslēptos no ienaidniekiem.

Kā jau minēts, slāvu mitoloģijā dievi un senči bija dzīvnieki un putni. Dieviete Lada ir gulbis, Svarogs-kalējs ir uguns vepris, Kupalo-vasaras saulīte ir sarkans gailis, Senči nolaižas no debesīm kā putni.

Kā atpazīt slāvu vilkaci?

Tika teikts, ka vilkacībai pakļauto var atšķirt ārēji. Uz viņu galvām aug "vilka mati". Satiekot dzīvnieku, viņi vēroja, kā viņa ceļi ir pagriezti - ja uz priekšu, tad zem ādas slēpjas vīrietis. Tika arī uzskatīts, ka vilkacis atspoguļojās ūdenī tā patiesajā, cilvēka formā. Norāda vilkaci un neparastu dzīvnieka uzvedību (piemēram, ļoti inteliģentu), pēc izskata īpašas pazīmes (bez astes, baltas svītras uz kakla, baltas ādas krāsas vai spalvas).

Kā jūs varat pārvērsties par vilkaci?

Tie, kas vēlējās paši kļūt par zvēru vai apburt citu, šim nolūkam lasīja īpašaszintis. Tad viņi gāzās pāri simboliskam šķērslim. Par vilkaci neviļus kļuva, pārkāpjot pār nolādētu priekšnetu. Termiņa beigās viņi atkal pārvērtās par cilvēkiem, vai arī, ja meta zvēram drēbes, viņi deva viņam ēst ”svētītu” ēdienu.

Slāvu aizsardzības veidi no vilkačiem

Ja vilkacis uzbruka, bija nepieciešams viņu sistar atvēzienu, nodarīt viņam zaudējumus, kas noteikti būtu pamanāmi viņa parastajā formā (tā viņi aprēķināja, kurš īsti bija ļaunais vilkacis). Jūs varat arī atrast objektu, ar kuru vilkacis veica pārveidošanās rituālu, un to nolaupīt.

Vilkacis ir viens no slāvu mitoloģijas varoņiem. Viņa tēls uzsver saikni starp cilvēka un dabas principiem. Mūsu senči uzskatīja, ka viņi ir cieši saistīti. Pētot slāvu mītus, mēs paši kļūstam tuvāki dabai.

https://xn--80aejvmu5h.xn--80aswg/oboroten/#:~:text=%D0%9A%D1%82%D0%BE%20%D1%82%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%B9%20%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D1%8F%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9%20%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%8C%3F,%D0%BB%D1%8E%D0%B4%D0%B8%2D%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8%20%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%89%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%8C%20%D0%B2%20%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BD%D1%8B%D1%85.

Vilkači - 2.

Visi ļaunie gari zina, kā iegūt kāda cita izskatu. Vilkaču velns parasti tiek parādīts kaimiņa vai radinieka, veca vīrieša vai nevainīga bērna, priestera, karavīra, mūziķa, ārzemnieka, sievietes un pat tā cilvēka dubultniekā, kura priekšā viņš parādās. Viņš var pārvērsties oar veselu armiju, viesuli vai uguns stabu, dzīvniekiem - aunu vai kazlēnu, teļu vai cūku, suni, zaķi, pīli.

Vilkača izskatā bieži ir kaut kas neparasts. Šķiet, ka tas ir vīrietis, bet uz kājām ir nagi, dzelzs zobi, uz ķermeņa ir mati vai mati stāvus. Pagriezīsies atpakaļ, bet aizmugures nav, un visas iekšas ir ārā. Vai zaķis kā zaķis, bet klibs, liels vai ļoti smags.

Lodes to neņem, ar katru šāvienu tas pat kļūst arvien lielāks. Turklāt viņš smejas, piedāvā noskūpstīt dupsi, piedraud medniekam ar ķepu, dažreiz padzen viņu uz māju un visbeidzot pazūd ar troksni viesulī, atstāj smaku vai pārvēršas darvā.

Raganas dīvainā izskatā cilvēkus biedē, sabojā mājlopus, ņem kaimiņu cūkām pienu no citu cilvēku govīm un taukus, bet vistām - spēju dēt olas, nolaupīt nedzimušus bērnus no dzemdes, atņem labību ražai, ņemot to sev. Bumbas vai ritenīša formā tas tiek iemests zem cilvēka kājām. Var pārveidot par sietu, siena kaudzi, linu gabalu, diega bumbu, nūju, zaru vai grozu. Bet visbiežāk tās pārvēršas par dzīvniekiem: krupi, čūsku vai bruņurupuci, cūku vai govi, kaķi vai suni, žagatu vai zosi, tauriņu, vaboli vai zirnekli. Naktī pirms Ivana Kupalas raganas krupja izskatā ienāk klētī un izsūc pienu no govīm. Cilvēki tajā naktī krupjus kropļoja, lai nākamajā dienā identificētu raganu: kurai no ciema sievietēm ir salauzta roka vai izsista acs, tas nozīmē, ka viņa pārvērtās par krupi. Serbi apdedzināja nakts tauriņa spārnus, uzskatot to par pārveidotu raganu, lai vēlāk, pamatojoties uz ķermeņa apdegumiem un brūcēm, viņi varētu atrast sieviešu vidū raganu.

Daudziem slāviem ir leģendas par vilku - vilkaci. Burvis ar burvestību var cilvēku vai pat visus kāzās sanākušos vairākus gadus pārvērst par vilkiem un ielaist mežā. Viņš pats laiku pa laikam iegūst vilka formu. Lai pārvērstos par vilku, kūleņi pār celmu vai zaru pinumu, apses mietu vai zemē iebāztu nazi, pārlec pāri upei, lien caur sakām vai spaiņa loku. Cilvēki, kurus burvis pārvērš par vilkiem, saglabā cilvēku paradumus: viņi neēd neapstrādātu gaļu un krituši, ejot gulēt, paši sev izveido sūnu pagalvi vai koka celmu, mazgā seju ar rasu, pavasarī ar ķepām airē zemi, it kā ardami.

Viņi atšķiras no parastajiem vilkiem arī ar to, ka aizmugurējās kājas ceļos noliecas uz priekšu, tāpat kā cilvēkiem. Dažreiz viņi nonāk ciematā un svilpo zem logiem. Viņi saka, ka mednieki zem nogalināto vilkaču ādas atrada cilvēka ķermeni, sarkanu kāzu kreklu vai dvieli, līgavas krelles vai mūziķa vijoli. Kad raganas burvestības termiņš beidzas, vilks atkal kļūst par cilvēku. Dažreiz, satiekot vilkačus, cilvēki paši viņiem palīdzēja atgriezties pie cilvēka formas - viņi spēlēja mūziku, kas skanēja kāzās pārvērtības brīdī pret vilkiem, un teica: “Beidziet staigāt, liekot cilvēkiem smieties, ķircināt suņus. Labāk ej mājās. " Viņi meta virsū vilku grābekli vai dakšas, iesita ar dakšām starp acīm, sita pa sprandu, uzmeta virsū kreklu, ļāva viņam pārkāpt pāri stipram pavedienam, kas uzreiz tika saplēsts, trīs reizes apstaigāja viņu ar maizi, sauktu viņa cilvēka vārdu. Dažreiz paši vilki cilvēkam jautāja: “Glābiet mūs Kristus dēļ! Ejiet trīs reizes mums apkārt un pavelciet aiz ādas! "

Dzīvnieki arī maina savu izskatu. Tātad, vilks var pārvērsties par celmu vai cini. Vilcene, piecas reizes atnesusies pēcnācējus, pārvēršas par lūsi. Ja pele apēd kādu svētīta kuļiča gabalu, tā kļūs par sikspārni. Bezdelīgas, kas otro ziemu pārziemojušas ezera dibenā, zaudē spalvas un tās pārvēršas par vardēm. Līdz rudenim dzeguze pārstāj noburkšķēt, pārvēršas par vanagu un uzbrūk vistām. Zemē apraktā nauda un dārgumi iegūst kāda cita izskatu. Dārgumu cilvēkiem var parādīt čūskas, zaķa, sērmuļa, zelta jēra, meitenītes formā. Ja jūs tiem iesitīsit, tie sabruks zeltā.

http://www.legendami.ru/bod/russia/russia57.htm

Berendeji.

Berendeji ir ļoti sena vilkaču kopiena. Berendeji spēj pārvērsties par milzīgiem, brūniem lāčiem ar neticamu spēku. Berendeji dzīvo noslēpumainajos, dziļajos mežos Lielkrievijas ziemeļos. Viņi mīl sev veidot skaistas telpas un pasakainas pilis upju, purvu un ezeru krastos, kur droši slēpjas no iebrucējiem. Berendejiem nav ienaidnieku, jo viņu neatvairāms spēks spēj padzīt no savas teritorijas jebkuru iebrucēju un ienaidnieku. Šodien Berendeji ir spiesti paslēpties no mūsdienu cilvēka uzmācīgās uzmanības, slēpjoties dziļākos un tumšākajos biezokņos. Berendeji spēj ne tikai paslēpties ezera ūdens dziļumos, bet arī izšķīst pazemes, akmens labirintos, kur mūsdienīgs, nezinātājs nekad tos nevarēs atrast, izņemot cilvēkus, kurus izvēlējušies Berendeji un kuriem ir piekļuve viņu tuvākajiem noslēpumiem. Šādi cilvēki visbiežāk uzturas pie saviem jaunajiem Berendeji draugiem. Viņi atrod savu likteni pie viņiem, un drīz viņi paši kļūst par Berendejiem, vilkačiem, brīnišķīgu dārgumu un noslēpumainu pilsētu un zemju īpašniekiem.

Avots: https://www.slavyarmarka.ru/tv-berendei/  

Славянская Лавка ©

Vurdalaki.

Vurdalaks (Vrikolaks, Vurkolaks, Vakodlaks, Vukodlaks) - slāvu mitoloģijā mirušais vampīrs, vilkaču vīrietis ar pārdabisku spēju pārvērsties par savvaļas dzīvniekiem, ko bieži medī, sūcot asinis no upuriem kā vampīrs; mītiska būtne, dzīvs līķis, kas parasti atdzimst no mirušiem cilvēkiem vai no tiem, kurus sakodis cits gouls.

Viņi dzer savu radinieku asinis; Parasti spoku parādīšanās dēļ izmirst veseli ciemati, jo tie vispirms nogalina, vēršoties pret tuvākajiem cilvēkiem (meitu, māti, tēvu utt.).

Pastāv arī viedoklis, ka vampīrs, kurš iekoda cilvēku, tādējādi daļu savas varas nodod upurim un no cilvēka tas pārvēršas vurdalakā, kurš izpilda dažādus pavēles savam saimniekam.

Dažreiz vampīrus identificē ar vilku suņiem. Tiek uzskatīts, ka pats vārds "vurdalaks" radās nejauši: A. S. Puškins sarakstīja dzejoli "Vurdalaks", nepareizi pārnesot vārdu "wolfodlak" (iespējams, to ietekmēja tādas formas kā bulgāru «върколак»).

Bulgāru mitoloģijā Vrykolak ir neredzams ļaunprātīgs gars milzu aizsegā ar vienu milzīgu aci pierē (ciklops). Apdzīvo pamestas ēkas, vecas dzirnavas, izpostītus cietokšņus. To nevar iznīcināt, jo tas dzīvo mūžīgi. Naktī Vrykolak pārvēršas par plēsonīgiem dzīvniekiem, dzer cilvēka asinis un aprij miesu.

Slavenā pasakā ļaunā pamāte, lai atbrīvotos no pameitas, piespiež vīru aizvest viņu uz vecu ūdensdzirnavu un ieslēgt uz nakti. Naktī parādās Vrykolak, pieklauvē pie durvīm. Meitene izvirza nosacījumu: atvest carienes monistu (1). Pēc kāda laika, saņēmusi monistu, viņa pieprasa carienes aproci, tad auskarus, tad kaklarotu. Vrykolakam bija vajadzīgs ilgs laiks, lai atrastu dārgumu, bet, kad viņš atnesa kaklarotu, pirmais gailis sāka dziedāt un briesmonis pazuda. Pameita atgriezās mājās ar dārgumiem.

Nākamajā naktī pamāte ieslēdza savu meitu dzirnavās. Bet šī alkatībā prasīja visus dārgumus uzreiz. Briesmonis izpildīja prasību ilgi pirms gaiļu dziedāšanas un ielauzās dzirnavās. No rīta pamāte tur atrada mirušu un saplosītu meitu un turpat no bēdām nomira. Bet tēvs ar meitu dzīvoja bez bēdām.

https://drevniebogi.ru/vurdalaki-nezhit-iz-slavyanskoy-mifologii/

1 – monisto - tradicionālās sieviešu kakla rotaslietas, kas izgatavotas no pērlēm, monētām, plāksnītēm, pērlītēm, krellēm, apstrādātiem daudzkrāsainiem akmeņiem, koraļļiem un tā tālāk, kas norādīja uz tās nēsātāja sociālo stāvokli.

Monisto, kas izgatavots no zelta, sudraba, dārgakmeņiem, tāpat kā visi dārgakmeņi, bija tā dēvētā ārkārtas rezerve, "katram gadījumam", kas bija īpašnieka rīcībā.

No vikipēdijas.