Šarlēne Harisa. Nemirstīgie Dalasā

Sūkija kopā ar savu draugu vampīru Bilu dodas uz Dalasu, lai palīdzētu turienes nemirstīgajiem sameklēt vampīru, ko nolaupījuši reliģiskas sektas fanātiķi.

Sarežgījumi sākas jau turpceļā, kad Sūkijai uzbrūk seno teiksmu tēls - bakhante. Tomēr lielākie pārbaudījumi vēl ir priekšā. Dalasas vampīru kopiena ir tik mežonīga un Sūkijas uzdevums tik briesmu pilns, ka iepriekšējās grāmatas Miris - līdz tumsai draudīgākais personāžs vampīru vikings Ēriks kļūst par viņas palīgu un uzticības personu. Abas paralēlās pasaules - cilvēki un mistiskie radījumi - ir tik tuvu un robeža starp tām ir tik trausla, ka nav iespējams to nepārkāpt...

No angļu valodas tulkojusi Elita Līdumniece.

https://www.janisroze.lv/lv/gramatas/dailliteratura/tulkota-dailliteratura/fantastika-fantazijas-romani/nemirstigie-dalasa.html

Elīna Zālīte: Šarlēne Harisa "Miris - līdz tumsai"

2011-11-15

Jā, jā, jā es jau atkal izlasīju grāmatu par vampīriem! Vampīri ir eksotiski, baisi, mitoloģiski, enerģiski tēli, kuri lasītājam ļauj domāt, ka šīs radības patiešām eksistē! Lasot šo grāmatu es pat apsvēru domu, kāda būtu mana dzīve ja vampīri patiešām eksistētu, un kāda būtu cilvēku dzīve, ja vampīri brīvi dzīvotu kopā ar visiem mirstīgajiem. Un nē, man nav apnicis lasīt grāmatas par vampīriem, tieši pretēji, es to dievinu!

Šarlēnes Harisas grāmata „Miris- līdz tumsai” bija ļoti pamācoša, noslēpumaini pikanta grāmata ar erotisku pieskaņu, es pat teiktu, ka nedaudz par daudz piedauzīga! Gultas ainas šajā grāmatā bija aprakstītas pat pārāk sīki un detalizēti, kas lika man justies neērti. Šī grāmata man iemācīja nebaidīties pat no nāves briesmām, kur nu par divnieku kādā no kontroldarbiem.

Grāmata ir par kādu mazpilsētas viesmīli Sūkiju Stakhausu, kurai piemīt telepātiskas spējas. Viņa spēj skaidri un gaiši nolasīt cilvēku domas. Sūkijai šī mazpilsēta nelikās īpaši interesanta, jo viņa visu par visiem iedzīvotājiem zināja, pat vismelnākos un tumšākos noslēpumus. Sūkijas dzīve izmainījās, kad vienu dienu pa bāra durvīm ienāca Bils- jauns, izskatīgs, tumšmatains puisis ar mirdzošu ādu. Bils bija vampīrs, to viesmīle Sūkija saprata uzreiz, taču to viņa nenoskaidroja ar telepātiskajām spējām, viņa sajuta šī vampīra esamību. Romāna turpinājumā gan Sūkija, gan Bils viens otru izglāba no nāves, tieši tas viņus abus satuvināja un izveidoja ciešu saikni.

Sūkija bija neizpratnē par to, ka viņa nespēj nolasīt vampīra domas, visu mūžu viesmīle bija ko tādu gaidījusi, gaidījusi savu īsto cilvēku, kuru viņa iepriekš nespēj paredzēt! Vai Bils bija šis vīrietis? Tomēr Bils nebija vienīgais kam iepatikās Sūkija, arī Sūkijas priekšniekam pret šo sievieti bija dziļas jūtas.

Grāmatas romantisko sižetu caurvij baiss, nāves pilns detektīvs, Sūkijas dzimtajā pilsētiņā tiek pastrādātas vairākas slepkavības. Kurš ir slepkava? Vampīrs vai kāds cilvēks? Sūkija cenšas pašas spēkiem atšķetināt šo slepkavību mezglu, lai pati izvairītos no slepkavas, bet vai viņai tas izdosies?

Grāmata patiešām ir izdevusies. Īsts detektīvcienīgs romāns, kurš katrā lasītājā radīs mazu vēlmi paredzēt notikumus uz priekšu. Grāmata ir intrigu un noslēpumu pilna. Dažbrīd man bija baisi lasīt, jo pat visnežēlīgākās ainas tika aprakstītas ārkārtīgi nežēlīgi (par to kā tika paveikts pats noziegums.) Īsta asinspirts!

VĒRTĒJUMS: 9/10

Elīna Zālīte, http://dgpyfrom.wordpress.com, 28.09.2011.

Nemirstīgie Dalasā

Šarlēnes Harisas grāmatu „Nemirstīgie Dalasā” nevis lasīju, bet gan „apriju”, gluži kā šī rīta pelmeni. Atkal jau kārtējo reizi grāmata bija par vampīriem (protams, ka man neapnīk!) Vampīri, vampīri… es jau sapņoju par viņiem, bet varbūt pati realitāte ir garlaicīgs sapnis, kur nav nekā neparasta, vai arī sapnis ir īstā realitāte, kurā mēs dzīvojam ar iekāri, kaisli, baudu, alkām pēc piedzīvojumiem, pārdabiskiem, mitoloģiskiem tēliem, dažādiem rituāliem…pat asinīm.

Grāmata „Nemirstīgie Dalasā” ir daudz interesantāka un spēcīgāka, nekā Harisas pirmā grāmata „ Miris- līdz tumsai”. Otrā grāmata ir daudz pārdabiskāka, baisāka, šausmīgāka, mokošāka, dažkārt šis darbs atstāj lasītāju neziņā ļoti ilgi, līdz tiek atšķetināti visi noslēpumi. Šajā grāmatā kaisles netrūkst. Uzmanieties, ka nesiekalojaties lasot „Nemirstīgie Dalasā”. Grāmata ir patiešām vienreizēja, mistiska ar mītisku pieskaņu, pārdabiska, ellīgi mokoša, erotiska.

Atļaušos pieminēt, ka noskatījos arī „True Blood” seriāla pirmo un otro sezonu, tādejādi centos salīdzināt grāmatu ar seriālu. Ar nožēlu man jāatzīst, ka grāmata ir daudz interesantāka kā pats seriāls, turklāt seriālā visi notikumi, darbības ir daudz atšķirīgākas, brīnums, ka vārdi nav mainīti! Grāmatā galveno varoņu emocijas ir aprakstītas daudz skaistāk, krāšņāk turpretī seriālā šīs emocijas, jūtas es nesaskatīju, vietām pat bija garlaicīgi skatīties!

Sūkijas Stakhausas piedzīvojumi turpinās pakļaujot viesmīli nāves briesmām. Sūkijai ar savu draugu- vampīru Bilu ir jādodas uz Dalasu, lai palīdzētu turienes vampīriem sameklēt savu vampīru biedru, kuru ir nolaupījuši reliģiskas sektas fanātiķi. Protams, bez sarežģījumiem neiztikt. Sūkijai nav izvēles, viņai ir jāpalīdz asins aukstajiem vampīriem. Dalasas vampīri nav īpaši draudzīgi, viņos nav nekas cilvēcisks, vampīri ir naidīgi noskaņoti par sava biedra nolaupīšanu, turklāt nodevējs ir viens no viņu kopienas. Vieglāk pārveidot plutoniju nekā vampīra ļauno garu. Vai nodevējs ir vampīrs? Kad Bils nespēj Sūkijai palīdzēt, to dara Ēriks. Ēriks kļūst par Sūkijas palīgu, glābēju, uzticības personu.

Grāmatas sižets ir diezgan raits, jo nekas nestāv uz vietas, katru dienu Sūkija piedzīvo jaunas briesmas. Grāmata netiek vilkta garumā. Lasot romānu sajūta ir tāda kā braucot ar automašīnu lielā ātrumā neapstājoties, tikai braucam uz priekšu, es neapstājos es tikai lasīju līdz spēku izsīkumam, cik ātri vien spēju, jo vēlējos noslēpumus atklāt daudz ātrāk un dedzīgāk.

VĒRTĒJUMS: 9,5/10

Elīna Zālīte, http://dgpyfrom.wordpress.com, 07.11.2011

Par autori.

Šarlēne Harisa (angļu. Charlaine Harris) — amerikāņu rakstniece, četru veiksmīgu detektīvgrāmatu sēriju autore, tostarp viens par Sookie Stackhouse, iespējamais Sookie vai Sookie tulkojums, pēc kura tika izveidots drāmatisks televīzijas seriāls True Blood.

Šarlēna Harisa dzimusi 1951. gada 25. novembrī Tunikā, Misisipi štatā. Pēc skolas beigšanas Šarlēna iestājās Rodas koledžā Memfisā, Tenesī, kuru 1973. gadā absolvēja ar bakalaura grādu angļu valodā un komunikācijas mākslā.

Laikā no 1973. līdz 1977. gadam Harisa pārcēlās no vienas vietas uz citu, pa štata pilsētām, un strādāja dažādos laikrakstos: Klīvlendā - par kameras operatoru laikraksta The Bolivar Commercial tumšajā istabā, Klārksdeilā - par drukātāju. Klarksdeilas preses reģistrā, Grīnvilā - Delta Design Group mašīnrakstītāja. 1977. gadā Hariss atgriezās Memfisā un ieguva darbu kā rakstītāja FedEx (no angļu Federālās Express Corporation), kur strādāja līdz 1978. gadam.

Ir zināms, ka pēc universitātes beigšanas Harisa apprecējās. Par pirmo vīru ir zināms tikai tas, ka viņš arī mācījās Rodas salā un bija kara veterāns. 1978. gadā Šarlēna satiek savu otro vīru Halu Šulcu, kurš viņai piedāvā otro randiņu. Un 1978. gada 5. augustā Šarlēna Harisa apprecas ar viņu. Viņiem bija trīs bērni - Patriks, Timotejs un Jūlija. Pašlaik Hariss kopā ar ģimeni dzīvo Magnolijā, Arkanzasas apgabalā, Kolumbijā.

20. gadsimtā autore raksta detektīvromānus, bet 21. pievēršas mistikai.

2001. gadā Harisa sāk ciklu - "Dienvidu vampīru noslēpumi", par Dienvidu vampīriem un Sokiju Stackhouse, iespējamais tulkojums Sookie vai Sookie, telepātiska viesmīle no izdomātas pilsētas Bon Temps Luiziānā, kura iemīlēja vampīru. Kritiķi šo ciklu raksturo kā humoristisku gotikas vampīru detektīvu, kura darbība notiek mūsdienu pasaulē, kur vampīriem ir pilsoņu tiesības. Papildus cikla romāniem Suki Stackhouse ir vēl divu Harisa stāstu varone, kas publicēta antoloģijās Powers of Detection 2004. gadā un Bite 2005. gadā. Uz 2011. gada septembri ir uzrakstīti vienpadsmit romāni, divpadsmito plānots izdot ASV 2012. gada maijā (kopumā saskaņā ar parakstīto līgumu Šarlīnai jāraksta trīspadsmit romāni - jaunāk informācija te nav).

Papildus cikla romāniem, kas kļuva par seriāla "True Blood" retronīmu, tika publicēti vairāki stāsti un romāni par Suki un vampīriem. Daži no tiem (pieci stāsti) tika iekļauti autora kolekcijā, kuru 2009. gadā publicēja Charlene Harris "Ne tā, lai mirušie (angļu valodā A Touch of Dead):" Fairy dust "2004," One-zilbe atbilde "(angļu valodā One Word Answer) ) 2005, "Drakula nakts" 2007, "Lucky" un "Gift Wrap" 2008. Tajā pašā pasaulē, ko raksturo cikla darbi, bet bez Suki līdzdalības, stāsta "Nakts mala" darbība (publicēts 2004. gadā).

Turpinot gotisko tēmu, Šarlēna Harisa ir četru antoloģiju (trīs kopā ar rakstnieci Toniju Kelneri) par vampīriem autore un apkopotāja (visi Harisa darbi, kas iekļauti šajās antoloģijās, pieder pie cikla par Sookie Stackhouse). http://tonilpkelner.com/

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B0%D1%80%D1%80%D0%B8%D1%81,_%D0%A8%D0%B0%D1%80%D0%BB%D0%B8%D0%BD