Sala Tēvu salidojums Maskavā.

Galvaspilsētā viesojās Sala veči no 14 Krievijas reģioniem

14 Dedi Morozi no dažādām Krievijas vietām vienlaikus viesojās Maskavā no 5. līdz 7. janvārim un šodien tikās Manežnaja laukumā galvaspilsētas centrā. Šī ir pirmā visas Krievijas Sala veču tikšanās, kas tika atzīmēta kā valsts un pasaules rekords. Ziemas burvji viesojās Maskavā pēc pilsētas tūrisma komitejas uzaicinājuma. Trīs dienas viņi staigāja pa pilsētu, apmeklēja populāras apskates vietas, runāja par Jaungada tradīcijām, fotografējās ar maskaviešiem un tūristiem, pasniedza dāvanas bērniem.

“Pirmo reizi galvaspilsētā vienlaikus ieradās Sala veči no 14 valsts reģioniem — Baškīrijas, Tatarstānas, Udmurtijas, Mari Elas, Karēlijas un citiem. Viņus varēja satikt Zarjadē, festivāla Ceļojums uz Ziemassvētkiem un VDNH vietās. Viņi rīkoja meistarklases, gāja slidot, komunicēja ar pilsētniekiem un tūristiem, dāvināja dāvanas un dalījās savā Jaungada noskaņā,” stāsta vicemēre Natālija Serguņina.

Daudzi Sala veči Maskavā bija pirmo reizi. Pasaku varoņi stāstīja par tradīcijām – kā viņi svin Jauno gadu savā mazajā dzimtenē un kā viņus tur sauc. Piemēram, Burjatijā - Sagaan Ubgen, Tatarstānā un Baškīrijā - Kiš Babai un Kabardino-Balkārijā - Ves Dade. [1]

Kā viens no viņu galvaspilsētas apmeklējuma rezultātiem - valsts un pasaules rekords. Sasniegumu ar nosaukumu "Pirmais Viskrievijas reģionālo Sala veču salidojums Maskavā" fiksēja starptautiskā rekordu reģistrācijas aģentūra "Interrecord". Tā tiek uzskatīta par lielāko alternatīvu Eirāzijā Ginesa rekordiem (Ginesa rekordu grāmatai).

Raksts publicēts vairākos portālos. Tā kā tur nav saistība ar karu, nolēmu, ka ziemas sakarā var būt interesanti. [2]

Kādi Dedi Morozi dzīvo Krievijā? Apskatīti ne visi.

Krievu Дед Мороз. Tā kā par viņu raksts jau ir bijis, kaut pasen, tad sīkāk neapskatīšu.

Burjatu Дед Мороз — Sagan Ubugun— Baltais vecais vīrs

Karēļu Дед Мороз — Pakkaine - Sals

Kazaku Дед Мороз – jaunākais no krievu vietējiem iemiesojumiem [3]

Mari Elas Дед Мороз — Jušto Kugiza i Lumudirs

Mordoviešu Дед Мороз – Sals Atja

Tatāru Дед Мороз – Kiš Babajs

Udmurtu Дед Мороз — Tol Babajs

Jakutu Дед Мороз — Čishan i Ehee Diils

Jamalas ņencu Дед Мороз — Jamal Iri Ямал Ири — Jamalas vectētiņš

Avots: https://sikretdomovogo.ru/tradisi/dedyi-morozyi-rossii

https://sikretdomovogo.ru/tradisi/dedyi-morozyi-rossii

Кӧдзыд Пӧль – Дед Мороз, Vecais Sala vīrs. [4]

Komi info par to.

5. janvārī Maskavā ieradās Sala vecīši no 14 Krievijas reģioniem. Trīs dienu akcija kļuvusi par festivāla Ceļojums uz Ziemassvētkiem daļu. Tas ir paredzēts visu vecumu galvaspilsētas iedzīvotājiem, kā arī tūristiem.

Ziemas tradīciju glabātāji stāstīja, kā Jaunais gads tiek svinēts Baškīrijā, Burjatijā, Kabardīno-Balkārijā, Karēlijā, Mari El, Mordovijā, Ziemeļosetijā, Tatarstānā, Tuvā, Udmurtijā, Čuvašijā, Jakutijā, Jamalo-Ņencu autonomajā apgabalā un Komi.

https://komiinform.ru/news/244836/

Mordovijas dati.

https://saransk-gid.ru/news/kultura/mordovskiy-ded-moroz-yaksham-atya-priedet-v-moskvu.htm

Ziemeļosetija - Митын Дада [5]

https://region15.ru/mityn-dada-ded-moroz-s-natsionalnym-koloritom/

https://www.youtube.com/watch?v=59lqmJuCc54&t=284s

Tiva jeb Tuva. Соок Ирей – tuviešu Sala Tēvs. [6]

https://wikidedmoroz.ru/sook-irey-tuvinskiy-ded-moroz/

Ural Morozs, Deda Moroza jaunākais brālis. [7]

https://wikidedmoroz.ru/ural-moroz/

Ded Treskun - Sala Tēva vecvectēvs. [8]

https://wikidedmoroz.ru/ded-treskun-pradedushka-deda-moroza/

Čuvašu Sala Tēvs - Heļ Muči. [9]

https://wikidedmoroz.ru/khel-muchi-chuvashskiy-ded-moroz-/

Burjatu Sala Tēvs - Sagaan Ubgens. [10]

https://wikidedmoroz.ru/sagaan-ubgen-buryatskiy-ded-moroz/

Jamalas Sala Tēvs - Jamal Iri. [11]

https://wikidedmoroz.ru/yamal-iri-yamalskiy-ded-moroz/

Vjatskas Sala Tēvs - Morozs Afanasjevičs, krievu vietējais variants. [12]

https://wikidedmoroz.ru/vyatskiy-ded-moroz-/

Jakutu Sala Tēvs - Ehee Diils.

https://wikidedmoroz.ru/ekhee-dyyl-yakutskiy-ded-moroz/

Čishaans - jakutu Sala Tēvs. [13]

https://wikidedmoroz.ru/chyskhaan-yakutskiy-ded-moroz/

Muņ Kallsa - Sāmu Sala Tēvs. [14]

https://wikidedmoroz.ru/mun-kallsa-saamskiy-ded-moroz/

Sosnovoborskas Sala Tēvs - Morozs Dobrodejevičs bo Ļeņingradas apgabala - vietējais krievu veidols. [15]

https://wikidedmoroz.ru/sosnovoborskiy-ded-moroz/

Mordovijas Sala Tēvs - Jakšamo Atja. [16]

https://wikidedmoroz.ru/yakshamo-atya-mordovskiy-ded-moroz/

Kiš Babajs - tatāru Sala Tēvs. [17]

https://wikidedmoroz.ru/kysh-babay-tatarskiy-ded-moroz/

Karēļu Sala Tēvs - Pakkaine. [18]

https://wikidedmoroz.ru/karelskiy-morozets-pakkayne/

Baikāla Sala Tēvs - vēl viens krievu Sala Tēva iemiesojums. [19]

https://wikidedmoroz.ru/baykalskiy-ded-moroz/

Tol Babajs - udmurtu Sala Tēvs. [20]

https://wikidedmoroz.ru/tol-babay-udmurtskiy-ded-moroz/

Jušto Kugiza - mari Sala Tēvs. [21]

https://wikidedmoroz.ru/yushto-kugyza/

Sala Tēva kolēģi citur. [22]

1. Korbobo, Uzbekistāna.

2. Tol Babajs, Udmurtija.

3. Ajaz Ata, Kazahstāna.

4. Kahand Paps, Armēnija.

5. Tovlis Babua, Gruzija.

6. Moš Krečuns, Moldova.

7. Djed Moroz, Krievija. – [23]

8. Mirlikijas Svētais Nikolajs.

9. Vainahtsmans, Vācija.

10. Pers Noels, Francija.

11. Fazer Kristmas, Lielbritānija.

12. Sinterklass, Beļģija, Luksemburga, Nīderlande.

13.Santa Klauss, ASV.

14. Santa Klauss. – [24]

https://www.vokrugsveta.ru/article/191761/

Sala Tēva kolēģi citur. 2.

https://sputnik-georgia.ru/20161227/Ded-Morozy-raznyh-stran-mira-234362414.html

Sala Tēvi un tā kolēģi no visas pasaules.

Ziemassvētku vecīši no dažādām valstīm [Tā Google tulko Djedu Morozu.]

Jaungada brīvdienās Ziemassvētku vecītis ir parādījies jau ilgu laiku. Viņš nāk, lai novēlētu priecīgus Ziemassvētkus un laimīgu Jauno gadu, un, kā likums, nes dāvanas. Bet šī vecā vīra vārds ir cits: Ziemassvētku vecītis, Per-Noels, Yulnissaar, Yiuluvana vai pat Kerbobo...

Krievijā slavenais vectēvs Tēvs Morozs, Sarkanais deguns, Sals gubernators ir vairāku attēlu sajaukums: Svētais Nikolajs vai Nikolajs Brīnumdarītājs un seno slāvu pagānu dievi, kas simbolizēja aukstumu un salu. Tāpēc viņš mīl bērnus un dāvina viņiem dāvanas, piemēram, svētais Nikolajs, bet viņa apģērbs jau sen ir garš sarkanbalts kažoks. Ziemassvētku vecītim ir gara balta bārda, un viņš tur rokās zizli. Viņš nāk ciemos ne tikai ar dāvanām, bet arī ar mazmeitu Sņeguročku.

ASV, Kanādā, Lielbritānijā, vairākās Rietumeiropas valstīs un Austrālijā viņu sauc par Ziemassvētku vecīti. Viņš ir ģērbies sarkanā jakā ar baltu kažokādu un sarkanām biksēm. Uz viņa galvas – sarkana mice un ļoti inteliģentas brilles. Viņš lido ziemeļbriežu komandā, kuru, iespējams, ir iejūgts slavenākais briedis - Rūdolfs. Pa nakti Ziemassvētku vecītis paspēj izbraukt visur, pat Austrālijā, vienīgā iespēja viņam uzvilkt peldbikses un pārsēsties uz skrejriteņa. Ir karsts, zini....

Vācijā vectēvu sauc Weinachtsman vai "Ziemassvētku vectēvs". Šī ir mūsdienīga simboliska figūra, kas Ziemassvētkos atnes dāvanas bērniem. Tā pamatā ir tās pašas leģendas par svēto Nikolaju. Ziemassvētku vectēvs tiek pasniegts kā draudzīgs sirmgalvis ar garu baltu bārdu, sarkanu mēteli ar baltu kažokādu, dāvanu maisu un spieķi. Ziemassvētku vakarā viņš dāvina dāvanas "labajiem" bērniem un soda "sliktos". Pirms bērni ierodas, viņi noliek uz galda lielu šķīvi dāvanām un iebāza kurpēs sienu, lai pabarotu viņa briežus.

Somijā Jaungada vectēvu sauc Joulupkki, kas nozīmē "Ziemassvētku kaza". Un tas viss tāpēc, ka Joulupkki ilgu laiku valkāja kazas ādu un piegādāja dāvanas uz kazas. Tagad viņš valkā garu, konusa formas cepuri, garus matus un sarkanas drēbes. Viņš dzīvo Korvantuntura kalnā kopā ar savu sievu Muori. Viņu ieskauj rūķi smailos cepurēs un apmetņos, kas apgriezti ar baltu kažokādu. [25]

Un Igaunijā Ziemassvētku vecīti sauc par Jõuluvanu un viņš izskatās pēc sava somu radinieka.

Zviedrijā ir divi Ziemassvētku vecīši: vectēvs ar slīkušiem pleciem ar čiekurveida degunu - Yultomten un rūķis Yulnissaar. Gan viens, gan otrs Vecgada vakarā dodas mājās un atstāj dāvanas uz palodzēm. Zviedri godina arī Svēto Lūsiju, kura nāk pie bērniem mirdzošu sveču vainagā, lai gan faktus par viņas dāvanu sadali neizdevās atrast.

Norvēģijā: Ziemassvētku vecīša lomu pilda mazie brauniji – mājas gariņi – Nases rūķi. Viņi valkā adītas cepures un šausmīgi mīl visu saldo. Lai saņemtu dāvanas, norvēģu bērniem viņiem ir jānosedz ar tiem laba "pļava".

Francijā ir arī divi Ziemassvētku vecīši. Vienu sauc par Per-Noel, kas nozīmē Ziemassvētku vecītis. Viņš ir laipns un nes dāvanas bērniem grozā. Otro sauc Chalande. Šis bārdainais sirmgalvis valkā kažokādas cepuri un siltu ceļojumu apmetni. Viņa grozā ir paslēptas makšķeres nerātniem un slinkiem bērniem.

Kiprā un Grieķijā Ziemassvētku vecīti sauc par Vasīliju.

Itālijā pie bērniem ierodas vecene La Befana - labā feja Babbo Natalas kompānijā. Vecgada vakarā viņa ierodas uz ēzeļa, kas piekrauts ar konfekšu maisiem un rotaļlietām, un iekļūst katrā mājā pa durvīm, izmantojot burvju atslēgu. Babbo Nattale ierodas ar kamanām, novietojot tās pie skursteņa, un pa skursteni ielīst mājās. Viņi nes dāvanas labiem bērniem, bet nerātni bērni saņem tikai pelnus.

Basku zemē Ziemassvētku vecīti sauc Olentzero. Viņš ir ģērbies nacionālās, pašūtās drēbēs un nēsā līdzi laba spāņu vīna kolbu.

Čehijā, Slovākijā vispieticīgākais un noslēpumainākais raksturs. Viņa vārds ir Ezis - Ježijs. Neviens nezina, kā viņš izskatās, jo neviens viņu nav redzējis. Viņa ierašanos vēsta Ziemassvētku zvans.

Ungārijā Nikalaušs nāk pie bērniem, un ne viens, bet eņģeļa un velna pavadībā. Sākumā Nikalaušs nosaka, kā bērns uzvedās, un tad tikai izdala dāvanas. Labi bērni saņem konfektes, slikti bērni ogles.

Rumānijā "sniega vectēvu" sauc par Mosh Jerile. Viņš ir ļoti līdzīgs mūsu Ziemassvētku vecītim

Kolumbijā Ziemassvētku vecīti sauc Papa Pasquale. Viņš ir smieklīgs un skaļš. Viņa ierašanos vienkārši nav iespējams palaist garām, jo ​​katru viņa soli pavada salūts.

Mongolijā Ziemassvētku vecītis izskatās kā gans, un viņa vārds ir Uvlins Uvguns. Viņš ir ģērbies kažokā un lielā lapsas cepurē. Sānos viņam ir šņaucamā kārba, krams un tērauds, un rokās ir gara pātaga.

Uzbekistānā viņa vārds ir Kerbobo. Viņš ir ģērbies svītrainā halātā un sarkanā galvaskausā. Kerbobo iebrauc ciematos uz ēzeļa, kas piekrauts ar maisiem ar Jaungada dāvanām.

Maija sākumā musulmaņu valstīs ar dāvanām ierodas sirmgalvis vārdā Khyzyr Ilyas. Viņš valkā sarkanu mici, kas ietīts zaļā šallē, un zaļā halātā, uz kura izšūti ziedi.

Iedomājieties, ka dažās valstīs vietējie rūķi tiek uzskatīti par Ziemassvētku vecīša senčiem. Citās valstīs — viduslaiku ceļojošie žonglieri, kas dziedāja Ziemassvētku dziesmas, vai ceļojošie bērnu rotaļlietu pārdevēji. Tomēr visizplatītākais prototips ir Svētais Nikolajs, īsts cilvēks, kurš dzīvoja pirms septiņpadsmit gadsimtiem un kuru baznīca par saviem labajiem darbiem kanonizēja.

Visi Ziemassvētku vecīši nes dāvanas, bet katrs to dara savā veidā:

Mūsu Ziemassvētku vecītis noliek dāvanu zem egles. Briti un īri dāvanas atrod zeķē, bet meksikāņi – kurpē. Jaungada dāvanas Francijā tiek izmestas pa skursteni, bet Spānijā - uz balkona. Zviedrijā Ziemassvētku vecītis noliek dāvanas uz plīts, bet Vācijā tās atstāj uz palodzes.

Ziemassvētku vecītis - viņi visi ir tik dažādi. Viņi izskatās savādāk, viens ir laipns, bet otrs var aizrādīt. Ikvienam ir savs veids, kā ielīst brīvdienu mājā. Bet neatkarīgi no tā, kas jūs esat, Ziemassvētku vecītis, viņš ir klāt, lai apsveiktu un pasniegtu dāvanu!

[Rakstā nav minēts vācu “sliktais vecītis” Krampuss, kurš soda sliktos bērnus.]

Djeda Moroza kolēģi:

Austrijā - Silvestrs

Azerbaidžānā — Shaxta Baba

Albānijā – Babadinpi

Armēnijā — Dzmer Papi

Afganistānā — Baba Chaghaloo

Baltkrievijā -Зюзя jeb Дзед Мароз

Bulgārijā - Дядо Коледа

Brazīlijā – Papa Noels

Lielbritānijā – Ziemassvētku vecītis

Ungārijā - Nikolaušs jeb Telara

Vjetnamā — Ong gia No-en

Havaju salās –Kanakaloka

Vācijā - Vainahtsmans jeb Nikolauss

Grieķijā – Agios Vasilis (Svētītais Vasīlijs)

Gruzijā — Tovlis papa, Tovlis babua

Dānijā – Julemandens

Ēģiptē - Papa Noels

Izraēlā - Silvestrs

Indonēzijā – Sinterklass

Irākā un Dienvidāfrikā — Goosaleh

Irānā - Baba Noels

Īrijā — Daidi na Nollaig

Spānijā un Latīņamerikā – Papa Noels

Itālijā — Babbo Natale

Kazahstānā - Ajaz-Ata

Katalonijā – Sinterklāss

Latvijā — Ziemassvetku vecitis

Lietuvā — Kaledu Senelis

Mongolijā - Uvlins Uvguns

Nīderlandē — Kerstman

Norvēģijā — Julebukk jeb Julenissen

Polijā - Svētais Nikolajs

Portugālē - Pai Natals

Krievijā — Дед Мороз

Rumānijā - Moš Džerile

Serbijā, Melnkalnē un Bosnijā un Hercegovinā - Деда Мраз

ASV un angļu Kanādā – Santa Klauss

Taivānā — Seng-tan Lo-jin

Tatarstānā - Kiš Babajs

Turcijā - Noels Baba

Uzbekistānā – Kerbobo

Ukrainā - Святый Миколай jeb Дед Мороз

Somijā – Joulupkki

Francijā un franču Kanādā – Pers Noels

Čehijā un Slovākijā – Ježičeks

Čīlē — Viejito Pascuero

Zviedrijā – Jolotomens

Skotijā — Daidain na Nollaig

Igaunijā – Jiuluvana

Japānā - Odzi-sans

Jamalas Ņencu Autonomajā apvidū (Krievijā, Sibīrijā) - Jamal Iri

https://club58.com.ua/new-year/interest7.html

Sala Tēta (Deda Moroza) un Santa Klausa atšķirības.

https://wikidedmoroz.ru/otlichie-deda-moroza-ot-santa-klausa-/