Roskosmos izliek Krimas lamatas NASA.

NBC publicēts Džeimsa Oberga raksts. Tulkojums no krievu interneta resursiem.

NASA astronauti riskē nokļūt delikātā situācijā, NBC eksperts ir pārliecināts. [Pagaidām] vienīgais veids, kā nokļūt uz SKS, ir krievu kuģi "Sojuz". Kosmonautu treniņus un reabilitāciju tagad veiks Krievijas jūras kara flotes bāzē, Sevastopolē, bet tas nozīmē, ka ārzemju valstīm automātiski būs jāatzīst Krimas "aneksijas" leģitimitāti, vai arī astronauti paliks "aiz borta".

Pagaidām SKS gatavojas parastai apkalpes maiņai ar krievu "Sojuz" palīdzību, varas iestādes, izskatās, cenšas iedzīt ASV diplomātiskās lamatās par okupētās Krimas statusu, savā rakstā NBC saitā stāsta Džeimss Obergs.

Eksperts sīki paskaidro savu domu: vai nu Vašingtona atzīs Ukrainas teritorijas "aneksijas" leģitimitāti, vai arī viņi būs spiesti, saskaņā ar attiecīgajiem līgumiem atsacīties no NASA astronautu lidojumiem ar krievu kosmosa kuģiem. Bet tas, uzsver eksperts, pašreiz ir vienīgais veids, kā nogādāt amerikāņus uz SKS un atpakaļ.

 

 

Ziņojums par to parādījās no pirmā uzmetiena nevainīgā piezīmē Krievijas MIL. Tur bija teikts, ka reabilitāciju un glābšanās treniņus gadījumam, ja nosēšanās notiks jūrā, tagad veiks Krievijas jūras kara bāzē Sevastopolē. Šiem mērķiem Roskosmos plāno radīt Sevastopoles pievārtē īpašu centru. Gagarina centra budžets pirms dažiem gadiem tika stipri samazināts, kad to nodeva no Krievijas GKS Roskosmos-am. Centrs pazaudēja gandrīz visu savu militāro transportu un mācību-treniņu lidmašīnas, raksta autors ziņo. Tas no zīmē, ka atgriešanās Krimā, par ko ziņoja Centra vadītājs, bijušais kosmonauts Jurijs Lončakovs, nav saistīts ar budžeta rēķiniem. Tas nav saistīts arī ar to, ka treniņi uz Melnās jūras dod unikālas priekšrocības (agrāk kosmonauti trenējās pie Sočiem, Krievijas teritorijā, bet Lončakovs nepiedāvā atgriezties tur).

"Rozīnīte" pēc Džeimsa Oberga vārdiem ir te: lai nokļūtu Centrā, ārzemju kosmonautiem nāksies ceļot turp bez Ukrainas vīzām - un tā ir atklāta Krimas jaunā, diplomātiskā statusa atzīšana. Toties, atteikšanās veikt glābšanas treniņus, automātiski nozīmēs diskvalifikāciju. Tas ir, bez brauciena uz Krimu nebūs arī lidojuma uz SKS, secina autors.

Turklāt, šajās diplomātiskajās lamatās nokļūs ne tikai amerikāņi, bet arī Eiropas un Japānas astronauti. Krievija nesen apstiprināja, ka sūtīs dziedātāju Sāru Braitmenu uz SKS un viņas treniņi sāksies janvārī. Pilnīgi iespējams, ka arī viņai nāksies braukt uz Sevastopoli, raksta autors.

NASA līdzstrādnieki vēl nav devuši oficiālu atbildi par to, ka treniņi tiks pārcelti uz Krimu, taču pēc Džeimsa Oberga domām, tas viss var beigties slikti. "Ko darīs NASA, ja lidojuma cenā ar krievu kosmosa kuģiem, kas jau ir pieaugusi līdz 70 miljoniem dolāru, komplektā nāks arī nepieciešamība atzīt par likumīgu Krimas pievienošanu Krievijai?" - sava raksta beigās jautā autors.

Raksta oriģināls: http://www.nbcnews.com/storyline/ukraine-crisis/crimea-catch-22-russia-space-training-may-put-nasa-bind-n199486