Romāns Polaņskis protestu dēļ atsaka dalību kinofestivālā.

www.la.lv/romans-polans...
No raksta Vikipēdijā latviešu valodā, papildinot to:
Romāns Polaņskis (poļu: Roman Polański); dzimis Rajmunds Romāns Līblings (poļu: Rajmund Roman Liebling) 1933. gada 18. augustā) ir ebreju izcelsmes poļu kinorežisors, kurš dzīvojis un uzņēmis filmas Polijā, Lielbritānijā, ASV un Francijā. Pazīstams ne tikai ar savām filmām, kas plūkušas laurus visos lielākajos kinofestivālos, bet arī ar savu privāto dzīvi.
Dzimis Parīzē Polijas nepraktizējoša ebreja ģimenē, 1937. gadā ģimene atgriezās Polijā. Otrā Pasaules kara laikā ģimene tika ieslodzīta Krakovas geto, māte gāja bojā, bet Romānam izdevās palikt dzīvam, izbēgot no geto un slēpjoties pie poļu zemnieka. Pēc kara Romāns Polaņskis iestājās Lodzas kinoskolā, kuru beidza 1959. gadā. 1962. gadā uzņēma filmu "Nazis ūdenī" (Nóż w wodzie), par kuru ieguva starptautisku atpazīstamību un pirmo Oskara nomināciju ārzemju filmu kategorijā. Sešdesmito gadu vidū uzņēma vairākas filmas Lielbritānijā.

 

 

1968. gadā tika izlaista "Paramount Pictures" producēto Polaņska filmu "Rozmarijas bērns" (Rosemary's Baby). 1969. gada 9. augustā slepkavu banda Čārlza Mensona vadībā iebruka Polaņska mājā Losandželosā un zvēriski nogalināja visus, kuri tobrīd bija mājās, arī toreizējo Polaņska sievu Šāronu Teitu, kura bija grūtniecības astotajā mēnesī.

1977. gadā Polaņskis tika apsūdzēts 13 gadu vecas modeles Samantas Geilijas izvarošanā, tāpēc 1978. gada 1. februārī viņš aizbēga no ASV uz Franciju. Tā kā viņš ir Francijas pilsonis un likums neparedz Francijas izdošanu citām valstīm, kopš 1978. gada Polaņskis lielākoties uzturas Francijā, kā arī citās zemēs, kur viņš netiktu izdots ASV varas iestādēm. Tas viņam netraucēja 2002. gadā, pašam klāt neesot, saņemt Oskaru par filmu "Pianists" (The Pianist).
Polaņskis ir pazīstams arī kā mistisku filmu autors: jau minētā filma "Rozmarijas bērns", satīriski ironiskā filma "Vampīru balle" (Amerikā tika izrādīta ar nosaukumu "Bezbailīgie vampīru slepkavas jeb Atvainojos, bet jūsu zobi ir iekodušies man kaklā", filma "Devītie vārti". Izcilajā trillerī "Nevaldāmais" Harisons Fords tēlo vīru, kura sieva tiek nolaupīta, un, kas dara visu iespējamo un neiespējamo, lai viņu atrastu. Filma "Pirāti" pārsteigs ar to, ka tik sarkastisku filmu par pirātiem skatītāji vēl nekad nebūs redzējuši. Polaņskis kā aktieris ir tēlojis arī daudzās filmās, savas ieskaitot. 2008. gadā, kad sākās runas par tiesas procesa atsākšanu, jo Polaņska advokāti uzstāja uz vairākiem procesuāliem pārkāpumiem iepriekšējā procesā, pati Samanta, tagad jau 45 gadus veca sieviete ar citu uzvārdu Geimere, lūdza izbeigt krimināllietu, uzskatot, ka režisors jau ir pietiekami sodīts, tik daudzus gadus bēguļojot, un arī viņai vairs nav nekādas vēlēšanās atsaukt atmiņā šos notikumus. Taču ASV tiesa to neņēma vērā un Polaņskis joprojām nevar doties uz valstīm, kur viņu var apcietināt, bet viņa slava, kā vienam no pasaules ievērojamākajiem kinorežisoriem, joprojām nepalīdz izvairīties no kritikas par savu kādreizējo dzīvesveidu. Režisors par savu darbu ir saņēmis ap 20 dažādas lielākās kinobalvas: Zelta globusu, Cēzara balvu un citas. Oskara, saprotamu iemeslu dēļ, viņam gan nav.

P.S. Starp citu, pazīstamais, skandalozais dziedonis Merilins Mensons savu pseidonīmu ir pieņēmis par godu Merilinai Monro un augstāk minētajam slepkavam Čārlzam Mensonam.