Roboti vairojas!

Ziņa no izdevuma "Taini XX veka", 2015. gada 36. numura. Sagatavojis Igors Ņikitins.

Pastardiena tuvojas un jau drīz fantastiskā filma "Terminators" kļūs par īstenību. Vismaz britu zinātnieki visādi cenšas padarīt reālus tos drūmos laikus, kas aprakstīti Holovudas klasikā, radot robotus, kas būs spējīgi ne tikai vairoties, bet arī uzlabot sevi.

Kembridžas universitātes pētnieki saka, ka izdomājot jaunus robotus, viņi neaizmirst par dabas likumiem un tādā veidā ir iemācījuši savus mehānismus evolucionēt. Pirmais viņu robots-"evolucilārs" vārdā "Māte" ir manipulators, kas spēj pārvietot un savākt no detaļām citus robotus. Roboti-bērni gan vairs nav tik kustīgi un pārvietojas ar mazāku ātrumu.

Taču tālākā "bērnu" montāžas procesā "Māte" iemācījās izdarīt zināmas izmaiņas procesā. Rezultātā, viņas savākto robotu ātrums palielinājās. Zinātnieki ir pārliecināti, ka viņu jaunie roboti būs spējīgi uz vēl lielākiem varoņdarbiem, nekā vienkārša pārvietošanās ātruma palielināšana.

***

Lejas Normandijas kurorta Truvilsurmēras varas iestādēm (Francijā) nopietnas problēmas rada vietējās kaijas, kas pārāk savairojušās, tāpēc kardināli mainījušas savus paradumus. Tā vietā, lai ķertu zivis, putni meklē pārtiku pilsētā, zogot to no atklātām letēm, uzbrūkot garāmgājējiem, kuriem ir paradums kaut ko ēst staigājot.

Iznīcināt kaijas aizliedz vietējie likumi, tāpēc varas iestādes nolēma samazināt to populāciju, sterilizējot olas. Ligzdas meklēs un apsmidzinās ar īpašu sastāvu drons. Tomēr arī tādas darbības izsauc protestus no Putnu aizsardzības līgas puses. Tomēr varas iestādes cer, ka konfliktu izdosies atrisināt par labu cilvēkiem.

 ***

No citiem avotiem.

Militārajā jomā ar dronu izplatību un robotu paškonstruēšanos zinātnieki strādā pie vadāmu, lidojošu armiju izveides. Projekts paredz, ka lidojošu dronu - "konstruktora ķieģelīšu" armija lidos uz nākošās kaujas vietu, bet tur savāksies un apvienosies pēc ieprogrammēta plāna, izveidojot kādu lielāku šaujamieroci vai militāru ietaisi, tāpēc atkritīs smagās kara tehnikas piegāde pa gaisu, zemi vai jūru. Tāpat droni ātri varēs piegādāt nepieciešamās, trūkstošās daļas kādai tehnikai. Turklāt, atkritīs vajadzība pēc īpaša transporta, jo drons pats būs gan transports, gan pati krava.