Robertsons Deiviss. Slepkavība un nemierīgie gari

Robertsons Deiviss ir rakstnieks, žurnālists, dramaturgs, 20. gadsimta klasiķis. Viņš ieguva pasaules slavu, pateicoties "Deptford" un "Cornish" triloģijām. Kanādas ordeņa pavadonis, ģenerālgubernatora literārās balvas ieguvējs, Toronto Massey koledžas dibinātājs. Pirmais kanādietis, kurš kļuva par Amerikas Mākslas un vēstuļu akadēmijas goda locekli.

Viljams Robertsons Deiviss dzimis 1913. gada 28. augustā Temzvilā, Kanādā. Savu mīlestību pret grāmatām un lasīšanu viņš mantoja no vecākiem, kuri bija kaislīgi bibliofili. Deiviss apmeklēja Upper Canada College, privātu zēnu internātskolu, pēc tam absolvējis Kvīnsas universitāti Kingstonā un Balliol koledžu Oksfordā.

Viņam nopietni patika teātris. Tomēr saskaņā ar paša Robertsona Deivisa atmiņām viņš "nebija pietiekami labs aktieris, lai iedzīvotos." Vairākus gadus viņš strādāja par literāro režisora ​​asistentu Londonas Old Vic teātrī un pat spēlēja nelielas lomas. Šīs zināšanas bija noderīgas Deivisam, kad viņš uzrakstīja grāmatu "Brīnumu pasaule", saskaņā ar kuras sižetu galvenais varonis ir iegrimis arī britu teātru atmosfērā. Strādājot teātrī, viņš satika savu nākamo sievu. 1939. gadā viņš publicēja grāmatu “Shakespeare's Boy Actors”.

1940. gadā Robertsons Deiviss atgriezās Kanādā un kļuva par žurnāla “Saturday Night” literāro redaktoru. Divus gadus vēlāk viņš sāka strādāt pilsētas vienīgajā laikrakstā “Pīterboro”. Vairāk nekā divdesmit gadus kā tās redaktors Robertsons Deiviss ir iegremdējies burtiski visās mazās (tikai 30 000 iedzīvotāju) pilsētiņas lietās, kas viņam ir nodrošinājis tonnu materiālu turpmākajiem romāniem un lugām.

Pagājušā gadsimta 40. gadu beigās viņš uzrakstīja vairākas viencēliena un trīs cēlienu lugas, kuras gandrīz uzreiz tika iestudētas vietējos teātros. Turklāt Deiviss ir publicējis daudzus rakstus dažādiem žurnāliem. 1947. gadā rakstnieks izdeva grāmatu Shakespeare for Young Players, kurā viņš paskaidroja savus uzskatus par aktiermākslas teoriju.

Viņa nākamā luga-viencēliens „Eross pie brokastīm”-1948. gadā ieguva Dominion drāmas festivāla balvu kā labākā Kanādas luga. 1950. gadā Robertsons Deiviss uzrakstīja trīs cēlienu lugu “Manas sirds kodols” par trim māsām rakstniecēm.

Turklāt rakstnieks ar pseidonīmu Samuels Mārtbanks strādāja pie humoristiskām esejām: “Examiner in The Diary of Samuel Marchbanks” (1947), “The Table Talk of Samuel Marchbanks” (1949) un “Samuel Marchbanks' Almanack” (1967).

50. gados viņš palīdzēja organizēt Stenfordas Šekspīra festivālu.

1960. gadā Robertsons Deiviss sāka mācīt literatūru Toronto universitātes Trīsvienības koledžā, kur strādāja divdesmit vienu gadu. 1961. gadā viņš publicēja savu pirmo eseju krājumu “Balss no bēniņiem”, un tajā pašā gadā par literāro sasniegumu tika apbalvots ar Kanādas Karaliskās biedrības Lorna Pīrsa medaļu.

1963. gadā Robertsons Deiviss kļuva par Toronto Massey koledžas rektoru, būdams viens no tās dibinātājiem. 1967. gadā viņš kļuva par Kanādas Karaliskās biedrības biedru un drīz vien saņēma dažādus goda grādus no Kanādas universitātēm.

Izvēloties, ko lasīt no Deivisa, vispirms jāiepazīstas ar "Deptford" triloģiju, to veido romāni "Piektais personāžs" (1970), "Manticore" (1972) un "World of Wonders" (1975). Otrā triloģija ir "Korniša". Tajā iekļauti romāni “Dumpīgie eņģeļi” (1981), “Kas ielikts kaulos” (1985) un “Orfeja lira” (1988).

Viņš nomira 1995. gada 2. decembrī Orangeville, Ontario.

https://azbooka.ru/author/devis-r-tcq6

Cita biogrāfija.

https://fantlab.ru/autor1997

The Deptford Trilogy

«Deptfordas triloģija» — ir viena no slavenākā 20. gadsimta Kanādas rakstnieka virsotne. Trīs romāni, kuru pamatā ir detektīvs un filozofiska intriga, izseko trīs bērnības draugu likteņus, no kuriem viens kļūst par miljonāru un politiķi, otrs - par skolotāju un hagiogrāfu, bet trešais - par pasaulslavenu iluzionistu. Meklējot notiekošo notikumu mitoloģiskos analogus - briesmīgus, aizkustinošus, smieklīgus - varoņi cenšas atklāt savu psiholoģisko patiesību, vienlaikus riskējot ar dzīvību...

Piektais personāžs / Fifth Business (1970)

Mantikora / The Manticore (1972)

Brīnumu pasaule / World of Wonders (1975)

https://fantlab.ru/work85044

The Cornish Trilogy

Bagātā filantropa un kolekcionāra Frānsisa Korniša mantojums piesaista visraibākos, ja ne nesamierināmos personāžus: Simonu Darkuru, labsirdīgu priesteri un zinātnieku; Klementu Holjēru, viduslaiku psiholoģijas tumšo aspektu profesoru; Parlabeinu - atkāpušos mūku un ķildnieku; Artūru Kornišu - jaunu uzņēmēju, kurš tiek iecelts par testamenta izpildītāju; kā arī Mariju Magdalīnu Teotoki, skaistu absolventi, kurai ir dīvaina vara pār viņiem. Vai viņa bija viņus apbūrusi ar saviem valdzinājumiem? Nav brīnums, ka viņi saka, ka visi čigānietes ir raganas ...

Dumpīgie eņģeļi / The Rebel Angels (1981) 

Kas ielikts kaulos / What's Bred in the Bone (1985) 

Orfeja lira / The Lyre of Orpheus (1988) 

Stāsts Hofmanis un jaunava Šnaka (2013) 

https://fantlab.ru/work85045

Slepkavība un nemierīgie gari. Murther and Walking Spirits

“Iespiedēji no pieredzes ir mācījušies, ka viena nogalināšana ir divu monstru un ne mazāk kā trīs nemierīgo garu vērta,” rakstīja 17. gadsimta angļu satīriķis Semjuels Batlers. "Bet, ja slepkavībai tiek pievienoti nemierīgie gari, nevienu citu stāstu nevar salīdzināt ar šo." Un šī romāna varonim šī gudrā ideja būs jāpārbauda pēc savas pieredzes: tieši pirmajās rindās laikraksta „Balss” kultūras nodaļas redaktors Konors Gilmartins kļūst par nemierīgu garu, atrodot sievu gultā. ar savu mīļāko un saņemot no viņa (paša padotā, teātra kritiķa) ar zizli pa galvu. Un tagad kāds nezināms vispirms ved Konora dvēseli "astoņpadsmitajā gadsimtā, kas visas cilvēces vēstures mērogā bija praktiski vakardiena" - un ar to viss neapstājas; un tagad "Deivisa firmas laika mašīna atklāj mūsu priekšā krāsainas pagātnes bildes, pilnas brīnuma un ļaunuma" (The Los Angeles Times Book Review). Kāpēc Konoram atklājas attēli no savu senču dzīves, un kur te baznīcai ar nosaukumu "Emanuila Svedenborga, zinātnieka un pareģa sadraudzība" ir kāds sakars ar to?

https://fantlab.ru/work85072