Roberts Hainlains. Fraidija. Bezdibenis

Lai cik daudz nav runāts par vienu no angļu valodā rakstošiem, visslavenākajiem rakstniekiem-fantastiem, tomēr atrodas vēl kas jauns, ko pateikt.

Par autoru ir bijis raksts. www.lffb.lv/raksti/lasit-talak/galaktikas-pilsonis-roberts-hainlains Tāpēc neatkārtošos.

Fraidija. Friday (1982). Bezdibenis. Gulf (1949)

Fraidija nav gluži cilvēciska. Viņas domas, jūtas un sievišķā daba ir pilnīgi cilvēciskas, tikai viņa ir mākslīgi audzēta. Tāpēc cilvēki, kas ar viņu sazinās, Fraidiju (ja tulko, tad Piektdiene) neuzskata par cilvēku. Jūs varat viņu nopirkt, pārdot, pazemot, sāpināt. Fraidiju ir vienkārši grūti nogalināt. Viņa ir profesionāla aģente un, pildot uzticēto uzdevumu, spēj iznīcināt jebkuru. Bet kaut kā vienmēr izrādās, ka, neskatoties uz to, Fraidijā ir vairāk cilvēcības nekā cilvēkiem, kuri uzskata sevi par “īstiem”.

Arī garstāsta “Gulf” varonis ir labs puisis. Tāpat kā Fraidija, viņš ir slepenais aģents, kas nosūtīts svarīgā misijā uz Mēnesi, kur izveidots superierocis, kas rada draudus Zemei. Bet viņš nav tik vientuļš kā Fraidija, kam palīgā nāk cilvēki, kuru prāts ir pāraudzis cilvēcisko. Gandrīz kā ļudeni, brāļu Strugacku valodā.

Par autoru.

Jau pēc pirmā publicētā stāsta autoru atzina par pašu labāko rakstnieku-fantastu un šo titulu viņš saglabāja līdz pat nāvei (Aizeks Azimovs).

Lai ko nerunātu sliktu par autora ideoloģiju, farizejismā viņu apvaimot nevar, ja nu vienīgi lētticīgā naivumā (Stanislavs Lems).

Hainlains ticēja, ka fantastiskajam stāstam tikai tad ir jēga, ja tā saknes stiepjas pašā īstākajā īstenībā, tajā pašā laikā ieejot iztēles pasaulē. Viņš bija pārliecināts, ka izdoma nedrīkst aprakt lasītāju jau no pirmajām rindkopām. Tai ir jāparādās pakāpeniski, izaugot cauri realitātei. (Roberts Silverbergs).

Žurnāla "Locus" aptaujā Hainlains ir atzīts par visu laiku un tautu vislabāko fantastu. Viņš ir sarakstījis 54 grāmatas, kas iznākušas 40 miljonu tirāžā. Hainkains ir atzīts par modernās amerikāņu fantastikas radītāju un daudzi viņa darbi nav zaudējuši aktualitāti arī šodien.

(No apraksta grāmatas krievu izdevumam.)

Apraksts Vikipēdijā.

https://en.wikipedia.org/wiki/Friday_(novel)

Pirmpublikācija Astounding SF, November, December 1949.
Kā sastāvdaļa Assignment In Eternity, 1953.

https://en.wikipedia.org/wiki/Gulf_(novella)