Roberta Makammona šausmas

Appraksts par autoru un viņa daiļradi

Kad mēs domājam par mūsdienu Amerikas šausmu literatūru, tad pirmais, kurš nāk prātā, ir Stīvens Kings, tad noteikti atceramies Dīnu Kuncu. Taču, kas tālāk? Enna Raisa raksta par vampīriem - specifisks  žanrs, bet kādu trešo šausmu literatūras meistaru plašākā lauciņā saucot, bieži tiek minēts Roberta Makammona vārds.

Roberts Makammons (pilnā vārdā - Robert Rick Mccammon) ir dzimis 1952. gada 17. jūlijā, Birmingēmā, Alabamā. Viņš ir viens no iespaidīgākajiem 1970. gadu beigu - 1990. gadu sākuma amerikāņu šausmu literatūras autoriem šīs literatūras buma laikā. Makammons ir trīs "New York Times" bestselleru autors, jura izdoto grāmatu skaits sasniedza 150 miljonus eksemplāru.

Viņa vecāki ir mūziķis Džeks un Barbara Bandija Makammoni. Pēc vecāku šķiršanās viņš dzīvo pie vecvecākiem Birmingēmā. 1974. gadā viņš iegūst mākslas bakalaura grādu žurnālistikā Alabamas universitātē. Viņam ir meita Skaja no bijušās sievas Sallijas Sandersas.

Makammons ir viens no pašiem populārākajiem mistikas un šausmu romānu autoriem, kurš pat ieguvis iesauku "Ģēnijs no Alabamas". jau ar pirmo grāmatu "Baals" (1978) viņš pievērsa sev uzmanību, iekļuva labi pārdodamu autoru vidū, taču slavens palika ar romānu "Viņi alkst" (1981). "Baalu" pārdeva ar metienu 300 000 eksemplāri, kas nebija nemaz tik slikti iesācējam autoram pēc Amerikas mērauklas. Otrais viņa sarakstītais romāns bija "Nakts kuģis", taču kā otro izdeva romānu "Nemirstības grēks" ("Nakts kuģi"izdevniecība "Avon" pieņēma, taču uzzinājusi, ka tiek uzņemta filma par nacistiem ar apmēram tādu pašu sižetu, atlika šī romāna publicēšanu un makammons, kuram jau bija līgums ar izdevniecību, steidzami sarakstīja vēl vienu romānu). Pēc "Viņi alkst" Makammonu sāk uzskatīt par autoru ar vārdu - tas ir, par tādu autoru, kura grāmatas labi pirks vienmēr.

Nākošais romāns "Neizdibināmais ceļš" ir vispopsīgāks un vispamācošākais no visiem viņa darbiem, tāpēc tas palīdz iegūt pašu konservatīvāko literatūras aprindu atzinību, tā vāks greznoja izdevniecības katalogus un tas iekļūst to grāmatu vidū, ko lasīšanai rekomendē "Literātoru ģildes grāmatu klubs".

"Ešeru liktenis" ir gotisks romāns  ar šausmu elementiem, ko izdevniecība sākumā noraida un tas vairāk nekā gadu "noguļ uz plaukta". (Šis romāns bez šaubām ir labāks par visiem iepriekšējiem - taču tāds bieži ir patiesi labu grāmatu liktenis.) Pēc tam to publicē tikai tāpēc, ka labi pārdodamam autoram Makammonam jau vairākus gadus nebija jaunu grāmatu.

Kad iznāk Makammona ""Svona dziesma", viņš uz kādu laiku vispār kļūst par pašu populārāko šausmu romānu autoru. Romāns 4 nedēļas noturas "New York Times" bestselleru sarakstā, bet pirizdevumu pārdod gandrīz miljons eksemplāru daudzumā (līdz šim laikam pārdoti 4 miljoni eksemplāru). Nākošais romāns "Kodējs" pirmizdevumā arī tiek pārdots skaitā tuvu ap miljons eksemplāru. Analoģiski panākumi ir romānam "Vilka stunda".

Romāns "Puisēna dzīve" ir autobiogrāfiska fantāzija, bez komerciāliem panākumiem tas gūst arī literatūras prēmijas. 

Pēc romāna "Pa ceļam uz dienvidiem" Makammons paņem taim-autu, lai kļūtu par "full-time father". 2002. gadā Makammons atgriežas literatūrā ar ar jaunu romānu "Nakts putna balss", kas nākošajā gadā atnes autoram "Southeastern SF Achievenment Award" (tiek pasniegta ZF, fantāzijas un šausmu autoriem, kuri dzimuši vai dzīvo ASV Dienvidaustrumos). Autors raksta arī romānu sērijas. Plašākā ir par Metjū Korbeta piedzīvojumiem, kas sākas ar romānu "Speaks the Nightbird" (2002) - iepriekš minēto "Nakts putna balsi", bet 2016. gadā jau paredzēts izdot seriāla sesto romānu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_R._McCammon

https://fantlab.ru/autor862

http://www.robertmccammon.com/