Riks Riordans un viņa Persijs Džeksons

 Riks Riordans ir dzimis ASV pilsētā Sanantonio 1964. gada 5. jūnijā, skolotāju ģimenē.

Viņa māte bija māksliniece un muziķe, bet tēvs darināja statuetes — ģimenē vienmēr bija radoša atmosfēra. Sanantonio nākošais rakstnieks pabeidza skolu, pēc tam nolēma, ka kļūs par ģitāristu un iestājās Ziemeļteksasas koledžā — taču nebeidza to un studijas turpināja Ostinas pilsētas universitātē. Tur viņš ieguva divas augstākās izglītības: vienu — vēsturē, otru — angļu valodā.

Savu pirmo literāro pieredzi Riordans guva skolā. 13 gadu vecumā viņš sarakstīja stāstu un pat nolēma to kaut kur nopublicēt, taču pārdomāja. Turpat, skolā viņš sāka aizrauties ar grieķu un skandināvu mitoloģiju.

 

 

Mācoties koledžā, Riordans trīs gadus ieņem skolas vasaras nometnes mākslinieciskā vadītāja posteni un tieši šeit viņam ienāk prātā jauktasiņu nometnes ideja. Riordana pirmā darba vieta ir skolotājs Teksasas pilsētas Ņubraunfelsas skolā. Pēc tam viņš ar ģimeni uz astoņiem gadiem pārceļas uz Sanfrancisko, bet tad atgriežas Dzimtenē, vēl sešus gadus strādā par vidējo klašu skolotāju — un tad nolemj, ka kļūs par rakstnieku.

Savu pirmo romānu viņš saraksta un publicē 1997. gadā. Šī grāmata, «Lielā, sarkanā tekila», iesāk mistisku detektīvseriālu, kas iegūst visas ASV augstākās literārās balvas detektīvu literatūras žanrā: Entonija, Šamusa un Edgara Po balvas. Seriālā stāstīts par privātdetektīvu, kauju mākslu meistaru un Viduslaiku angļu literatūras pasniedzēju no Sanantonio Trezu Navaru.

2005. gadā parādās Riordana pirmā grāmata no jauna, bērniem domāta cikla par Persiju Džeksonu un Olimpa dieviem — «Persijs Džeksons un Zibeņu nolaupītājs». Šīs grāmatas galvenais varonis ir divpadsmit gadus vecs, ar disleksiju sirgstošs zēns, kas reiz ir apjautis, ka viņš ir sengrieķu dieva dēls.

Kopš iznākusi pirmā grāmata par Persiju Džeksonu, līdz pat šim laikam katrs rakstnieka jauns sacerējums pastāvgi ieņem augšējās pozīcijas «New York Times» bestselleru sarakstos. Kinokompānija «XX Century Fox» nopērk tiesības ekranizēt  «Zibeņu nolaupītāju» un šogad filma jau ir izgājusi uz ekrānieniem. Nākošā grāmata «Persijs Džeksons un Briesmoņu jūra» 2006. gadā tiek nosaukta par gada labāko bērnu grāmatu ASV. Cikla ceturtais romāns pārsniedz tirāžu viens miljons eksemplāru.

2008. gadā Riordans izdomā ideju romānu sērijai «39 atslēgas» un saraksta pirmo cikla grāmatu, to turpina citi autori. [ Tas reizē ir piedzīvojumu grāmatu cikls, tīkal spēle un spēļu karšu kolekcionēšana — t.p.] Arī to gaida panākumi un Stīvena Spīlberga studija nopērk tiesības ekranizēt romānu.

Riordans dzīvo savā Dzimtenē, Teksasā, Sanantonio, viņš ir precējies, viņam ir divi dēli, mājās — arī suns un divi kaķi, un viņam ir pa pilnam radošu plānu, piemēram, šogad iznācis jauna cikla romāns «Sarkanā piramīda» un autors plāno rakstīt ciklu, kas būs veltīts seno ēģiptiešu panteonam. Šī gada beigās iznāks kārtējā grāmata no Persija Džeksona sērijas.

Saites:

http://fantlab.ru/autor6777

http://en.wikipedia.org/wiki/Rick_Riordan

Autora slavenākās sērijas

Percy Jackson and the Olympians

grāmatas:

* The Lightning Thief – 2005. gada 28. jūnijs

* The Sea of Monsters – 2006. gada 3. maijs

* The Titan's Curse – 2007. gada 1. maijs

* The Battle of the Labyrinth – 2008. gada 6. maijs

* The Last Olympian – 2009. gada 5. maijs

* The Lost Hero – 2010. gada 12. oktobris.

Pavadošās grāmatas:

* The Demigod Files – 2009. gada 10. februāris

* Demigods and Monsters – 2009. gada 10. februāris

* The Ultimate Guide – 2010. gada 19. janvāris.

Autora mājas lapa:

http://www.rickriordan.com/

Persija Džeksona fanu lapa:

http://www.percyjackson.co.uk/site/pj_main.php

[ Varoņa vārds Persijs atsauc atmiņā sengrieķu varoni Perseju – t.p.]