Ričards Adamss. Pauguru iemītnieki

Ričards Džordžs Adamss (angļu, Richard George Adams; dzimis 1920 gada 9. maijā, Ņuberijā, Berkšīrā - miris 2016. gada 24. decembrī, Oksfordā, Oksfordšīrā) — angļu rakstnieks, vairāk pazīstams ar romānu-pasaku "Pauguru iemītnieki".

Biogrāfija.

1940.-1946. gadā viņš dienēja Lielbritānijas armijā; Otrā pasaules kara dalībnieks. 1948. gadā viņš iestājās Oksfordas universitātē, kur studēja mūsdienu vēsturi un literatūru. Laikā no 1948. līdz 1974. gadam viņš strādāja par amatpersonu Vietējo pašvaldību ministrijā (vēlāk pārveidoja par Vides ministriju).

Pēc savu bestselleru "Pauguru iemītnieki" un "Šardiks" izdošanas viņš pameta kalpotāja darbu, kļuva par profesionālu rakstnieku un pārcēlās uz Menas salu (tur esošo labvēlīgāko nodokļu dēļ).

Karaliskās dzīvnieku nežēlības novēršanas biedrības priekšsēdētājs; kandidējot uz neatkarīgo konservatīvo kandidātu vēlēšanām, iestājās par lapsu medību un dzīvnieku tiesību aizliegšanu Anglijā.

Runājot par sava pirmā, slavenākā romāna tapšanas vēsturi, R. Adams teica, ka tas radies no stāstiem par trušiem, kurus viņš sacerējis un stāstījis savām meitām Džuljetai un Rozamundai viņu biežajos nedēļas nogales braucienos no Londonas dzīvokļa "uz dabu" uz mazu māju "Pauguros", uz dienvidrietumiem no Lielbritānijas galvaspilsētas. Sākumā tie tika komponēti un atstāstīti braucienu laikā, vēlāk R. Adamss sāka tos pierakstīt.

1972. gadā viņš saņēma Karnegi medaļu par romānu "Pauguru iemītnieki".

Dzīvoja Vaitčērčas pilsētiņā, netālu no Adamsa dzimtās pilsētas.

Romāni, stāstu krājumi

1972 Pauguru iemītnieki (Watership Down)

1974 Šardiks (Shardik)

1976 Divu tīģeru ceļojums (The Tiger Woyager)

1977 Neprātīgie suņi (The Plague Dogs)

1980 Meitene šūpolēs (The Girl in a Swing)

1980 Dzelzs vilks un citi stāsti (stāstu krājums) (The Iron Wolf and others Stories)

1982 Leģenda par Te Tunu (The Legend of Te Tuna)

1984 Maija (Maia)

1986 Voteršipas paugura pasakas (stāstu krājums) (Tales from Watership Down)

1988 Ceļotājs (Traveller)

1999 Neparastais bruņinieks (The Outlandish Knight)

2006 Deniels (Daniel)

Ekranizācijas

1978. gadā, pamatojoties uz R. Adamsa romānu "Pauguru iemītnieki", režisors Martins Rozens režisēja animācijas filmu "Bīstamais ceļojums" (Krievijas kasē ar nosaukumu "Kuģa paugurs"), kas ieguva vairākas prestižas starptautiskas balvas. Vēlāk, 1982. gadā, tas pats režisors filmēja vēl vienu rakstnieka grāmatu - "Neprātīgie suņi". 2018. gadā tika izlaista Noama Murro animācijas mini sērija, kuras pamatā bija "Pauguru iemītnieki". Ieskaņošanu ir veikušas vairākas britu filmu zvaigznes, tostarp Džeimss Makavojs, Pīters Kapaldi un Bens Kingslijs.

https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Adams

Voteršipas paugurs jeb Pauguru iemītnieki. 1972

Pauguru iemītnieki (var tulkot arī kā "Pakalnu iemītnieki", angļu Watership Down — burtiski "Voteršipa paugurs") — britu rakstnieka Ričarda Adamsa romāns-pasaka varoņfantāzijas žanrā par savvaļas trušu bara piedzīvojumiem. Romāns ir pārskatīts pasaku krājums, kuru rakstnieks stāstīja saviem bērniem, ceļojot pa valsti, un ir nosaukts pēc reāla kalna Hempšīras ziemeļos, netālu no tā, kur Adamss uzauga.

Romānam dažādos tulkojumos krievu valodā ir nosaukumi: "Ūdens kuģa kalnā", "Kuģu kalns", "Trušu apbrīnojamie piedzīvojumi", "Lielais trušu ceļojums".

Neskatoties uz to, ka romāna dzīvnieki ir aprakstīti viņu dabiskajā vidē, tiem ir izteiktas antropomorfiskas iezīmes, kā arī sociālās attiecības, valoda un kultūra, kas ir tuva cilvēkiem.

Kaut arī "Watership Hill" noraidīja trīspadsmit izdevēji, pirms to publicēja Rex Collings 1972. gadā, pirmā publikācija bija veiksmīga. Romāns saņēma vairākas prestižas balvas un kļuva par vienu no vislabāk pārdotajiem Penguin Books romāniem. Pēc romāna motīviem tika filmēta arī filma un seriāls.

1996. gadā tika publicēti "Stāsti no Ūdens kuģa kalna" - 19 stāstu krājums, kurā darbojās iepriekšējās grāmatas varoņi.

Ričards Adamss tika apbalvots ar Karnegi literatūras medaļu par kalnu iemītniekiem.

Kalnu iedzīvotāji sākās ar stāstu, kuru Ričards Adamss garā ceļa brauciena laikā pastāstīja savām meitām Džuljetai un Rozamundai. Turpmākajās intervijās Adamss atgādināja, ka "viņš sāka stāstīt par trušiem ... improvizēt ceļā, tāpat kā mēs abstrakti domājam braukšanas laikā". Par stāstījuma pamatu rakstnieks ņēma patiesus notikumus, kas ar viņu notika 1944. gadā Osterbekas kaujas laikā Holandē. Bērniem šis stāsts ļoti patika, un viņi sāka prasīt turpinājumu. Adamss nolēma stāstu uzlikt uz papīra, un astoņus mēnešus vēlāk bija gatava grāmata, kas veltīta abām meitām.

Sākumā Adamsam bija grūti atrast izdevēju. Trīspadsmit reizes viņu atteicās publicēt, līdz beidzot rokrakstu pieņēma mazā izdevniecība Rex Collings. Izdevējam nebija pietiekami daudz kapitāla, lai Adamsam samaksātu avansu, taču "viņa grāmatas atsauksmes parādījās uz katra Londonas galda".

Savā darbā Adamss izmantoja britu dabaszinātnieka Ronalda Loklija grāmatu “Truša privātā dzīve”, kas izdota 1964. gadā. Pēc tam Adamss un Loklijs sadraudzējās un devās uz Antarktīdas ekspedīciju, kuras rezultātā tika izveidots 1982. gada romāns "Ceļojumi pāri Antarktīdai".

https://en.wikipedia.org/wiki/Watership_Down

Neprātīgie suņi. The Plague Dogs, 1977

No eksperimentālās stacijas, kur tiek veikti nežēlīgi eksperimenti ar dzīvniekiem, bēg divi draugi - jauktenis Rufs un foksterjers Sniters. Bet ilgi gaidītā brīvība ir saistīta ar jaunām briesmām un izaicinājumiem.

https://fantlab.ru/work37606

Meitene šūpolēs. The Girl in a Swing. 1980

"Meitenes šūpolēs" darbība notiek šodienās, taču būtu pareizi salīdzināt to gotisko stāstu par mīlestību, kas ir visvarena, bet nolemta, kā klasiskā romantisma darbos vai Dafnes Di Morjē "Rebecca"," raksta Londonas grāmatu pārskats. Tātad, iepazīstieties ar Alanu Deslandu. Oksfordas absolvents, kautrīgs un erudīts, kaislībām svešs, viņš strādā tēva antīka porcelāna veikalā un cenšas aptvert virkni šķietami paranormālu bērnības un pusaudža gadu epizožu. Kādu dienu viņš dodas komandējumā uz Kopenhāgenu, kur satiek skaisto stenogrāfisti Karinu, visietverošu sievišķības iemiesojumu, tikpat noslēpumainu kā pagānu dieviete. Alans pakļaujas viņas burvestībai - bet līdz ar jaunu laimi viņa dzīvē ienāk kaut kas noslēpumains un draudīgs ...

https://fantlab.ru/work37791