Rejs Bredberijs. Mehāniskais hepi-ends

Šis krājums ir lielisks piemērs tam, ka mēs vēl pilnībā neesam atklājuši visu Lielā Meistara mantojumu. Lai par ko Bredberijs arī nerakstītu: par Marsu, Mežonīgajiem Rietumiem, robotiem un lidojumiem kosmosā - viņš vienmēr lasa par pašu tuvāko un dārgāko: par bērnību, atmiņu, fantāzijām, labestību.

Krievu valodā pirmo reizi izdotie stāsti un dzejoļi netikai ievelk kontūru pa visu rakstnieka radošo biogrāfiju, taču ļauj ielūkoties viņa iztēles iekšienē. Mainās pasaule, mainās bailes, sapņi un aizspriedumi, taču Bredberijs ar mākslinieka jūtību uztvēra šīs izmaiņas. Mainījās pasaule - kopā ar Bredberiju, pateicoties viņam.

 https://www.labirint.ru/books/669474/

A. Oganjans. Labi aizmirsta vecā meklējumi

(Tulkotāja paskaidrojuma piezīme)

Pirmie tulkojumi no Reja Bredberija krievu valodā parādījās 1956. gadā ("Fārenheits 451"). 1965. gadā tika izdots “Marsa hroniku” tulkojums, bet 1967. gadā – „Pieneņu vīns”. Kad Sergejs Bondarčuks satika Bredberiju filmas “Kara un miera” seansā Holivudā, visa padomju delegācija meistara vadībā steidzās apskaut un skūpstīt rakstnieku, aizmirstot par duci Holivudas debesu cilvēku klātbūtni, tostarp režisorus Rubenu Mamuljanu un Frenku Kapru. Tad Bredberijs uz ilgu laiku atjēdzās pēc Bondarčuka lāča apskāviena un nezināma daudzuma „Stoličnaja” piedzēries. Šī epizode parāda Bredberija popularitātes līmeni 60. gados PSRS. Vēlāk viņš rakstīja: "Nevar būt, ka krievi mani tik ļoti mīlēja, bet fakts paliek fakts."

Kopš tā laika šķiet, ka Bredberijs ir tulkots un pārlasīts augšup un lejup. Taču viņam joprojām ir daudz pārsteigumu paslēpts kolekcijās un, var jau teikt, “vecos” XX gadsimta 40-50.gadu žurnālos, kas tika drukāti uz avīžpapīra (pulp žurnālos), kas kļuva trausls un dzeltens ar laiku. Iespējams, Bredberijs nevēlējās izsaukt savas pagātnes studentu eksperimentālās fantastikas garus, un tie palika saspiesti žurnālu slāņos kā fosilās radības zemes zarnās.

Taču ar tekstu atrašanu vien nepietiek, vajag vēl šķūrēt un izsijāt daudz "verbālās rūdas", jo ne visi Bredberija stāsti ir līdzvērtīgi savos mākslinieciskajos nopelnos, bet vajag atlasīt darbus, kas "kliedz", prasot: jātulko.

Šajā kolekcijā ir iekļauti darbi, kas tapuši Bredberija radošās dzīves laikā – no pildspalvu izmēģinājumiem līdz nobriedušiem tekstiem, tostarp viņa pēdējā mūža grāmata-brošūra “Ekspresis Nefertiti – Tutanhamons” (2012), kuras pamatā bija literāra scenārija neveiksmīga filma. Tomēr Bredberijam bija veiksmīgāks darbs kinoteātrī. Kā scenārists piedalījies filmas "Mobijs Diks" (1956, režisors Džons Hjūstons) veidošanā. Tā radās Bredberija īru stāstu cikls un grāmata "Zaļās ēnas, baltais valis". Fransuā Trufo uzņēma Bredberija romāna „Fārenheits 451” (1966) filmas adaptāciju. Bredberijs par to teica, ka tā bija "stingra filma ar lieliskām beigām", kas viņam lika asarām acīs ikreiz, kad viņš to redzēja.

Vairāk nekā piecdesmit ārpuscikla darbu par Marsa tēmu, kas iekļauti un neiekļauti „Marsa hroniku” kanoniskajā tekstā, pirmo reizi tika apkopoti zem viena vāka numurētajā (500 eksemplāros) un burtiem (26 eksemplāros) grāmatā „The Marsian Chronicles”. The Complete Edition (2009) ar Bredberija autogrāfu. Lieki piebilst, ka tas uzreiz kļuva par bibliogrāfisku retumu. Septiņi iepriekš nepublicēti šī sējuma teksti, tostarp aptuvenie melnraksti, ir tulkoti un iekļauti šajā krājumā. To vidū izceļas mežonīgo Rietumu un pierobežas gara piesātinātais stāsts “Visiem bija vectēvi”, kas mudina cilvēkus iekarot jaunas, ārpuszemes telpas, iedzīt pirmos mietus neattīstītu planētu augsnē, kā kādreiz prēriju ziemā. Varbūt šis ir vienīgais Bredberija stāsts, kas skar "kovboju" tēmu un "rietumu" subkultūru. Kādā intervijā Bredberijs runāja par nepieciešamību tiekties pēc zvaigznēm: "Mēs kolonizēsim Mēnesi, radīsim atmosfēru sev un citām pasaulēm... un mēs dzīvosim mūžīgi."

Bredberijs uzrakstīja vairākus rakstu un eseju krājumus, un es piedāvāju lasītājam divus tekstus, kas atspoguļo viņa uzskatus par mūsu dzīves robotizāciju (“Mehāniskā laimīgā zeme”, 1965) un zināšanas par vizuālo mākslu (“Kam, kam un kāpēc pieder”, 1990). Un, protams, grāmatā iekļauti dažādu žanru stāsti – detektīvstāsti un zinātniskā fantastika. Kuriozs ir stāsts "Kur tas viss beidzas" (1944), kas kalpoja par sākumpunktu detektīvromānam "Nāve ir vientuļa lieta" (1985). Bredberijs labi pazina šo ainu – Losandželosas priekšpilsētu Venēcijas pludmali, kur viņš dzīvoja no 1942. līdz 1950. gadam.

Vēl viens detektīvs (The Autopsy, 1943) ir mēģinājums uzrakstīt psiholoģisku krimināldrāmu, kurā saduras divi spēcīgi varoņi, vīrietis un sieviete. Iespējams, Bredberiju iedvesmojis stāsts par Boniju un Klaidu, kā arī Dešīla Hameta detektīvi. Stāsta "Aizsardzības mehānisms" sižets pilnībā balstīts uz psiholoģismu, kas ir arī Bredberija reti sastopamās humoristiskās prozas piemērs. Interesanti, ka jaunībā viņš rakstīja vairāk humoristisku stāstu nekā pieaugušā vecumā, taču viņam vienmēr bija pietiekami daudz tumšu darbu, pat pārpilnībā.

Stāstos "Briesmoņdaris" un "Kaitinātie cilvēki" skan Otrā pasaules kara atbalsis. Piemēram, daži negatīvi varoņi izraisa asociācijas ar Hitleru (kosmosa nelietis Ginters) un nacistisko Vāciju. Atbrīvošanas cīņu patoss ir klātesošs 1941. gadā tapušajā stāstā "Fuists". Arī stāsts "Nominālā lode" ir veltīts karam.

Jauno Bredberiju uztrauc mūžsenais jautājums par zinātnes atbildību cilvēces priekšā, kas ir kļuvis aktuālāks līdz ar atomu laikmeta iestāšanos (1945). Novelē "Raķešu vasara" (1947) galvenais varonis sūdzas, ka "ja automašīnas un lidmašīnas ieviešana būtu veikta saskaņā ar noteiktu plānu, miljoniem dzīvību būtu izdevies izglābt un daudzus karus novērst”. Un viņš ierosina šādiem izgudrojumiem ieviest ētikas normas un likumus. Viņš stāsta, ka cilvēce, neatrisinot savas problēmas uz Zemes, steidzas kosmosā, bet bez stabilas morālās bāzes Raķete kalpos starpplanētu karu izvēršanai. Taču vissvarīgākais Raķetes ģenerālkonstruktora iebildums ir tāds, ka zinātne kalpo cilvēka materiālajām, nevis garīgajām vajadzībām: “Viss, ko rada zinātne, attiecas tikai uz ķermeni. Kad Zinātne kaut ko izgudros dvēselei, es tai atdošu pienācīgu godu.

Arī "raķetes" žanrā ievērojama ir novele "Es, raķete", kas ir piesātināta ar kaujas operācijām kosmosā un rakstīta kara vidū (1943) raķetes vārdā, kas dievina savu kapteini ("Mana likteņa kungs". , Manas dvēseles Kungs"). Šis ir stāsts par divām būtnēm, dzīvām un nedzīvām, kas iemīlas viena otrā: “Ja godīgi... tu laikam esi vienīgais, kuru es patiesi mīlēju,” saka kapteinis, nenojaušot, ka viņa raķete visu dzird un atbild, glābjot viņu un visu apkalpi no mānīgiem sazvērniekiem.

Jaunais Bredberijs izmēģināja sevi kā stāstnieks stāstā "Luana the Life-Giving", kas ir pilns ar baisu mistiku un pilns ar poētiskiem tēliem. Bredberijam ir vairāki dzejas krājumi. Viņa dzejoļi ik pa laikam tiek tulkoti krievu valodā, un tomēr starp desmitiem dzejoļu ir daži ļoti interesanti. Šajā krājumā esmu iekļāvis vienu no viņa dzejoļiem, kas atgādina Ešera gravīras, "Puzzle Me O Architects" (1991), kā arī prozas dzejoli "Ahmeds un aizmirstības mašīnas". Tas ir veltīts pionieru pārdrošajam domu lidojumam, ko velk pasīvi un slinki cilvēki, "mazticīgie ir sapņu iznīcinātāji... tie, kas agri iet gulēt, vēlu ceļas, ēd vīģes, dzer vīnu un baro tikai miesu." Ne velti dzejoļa tekstā vārds "lidojums" minēts 15 reizes, bet "spārni" - 16, nemaz nerunājot par visu veidu lidaparātiem.

https://kartaslov.ru/%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B8/%D0%A0%D1%8D%D0%B9_%D0%91%D1%80%D1%8D%D0%B4%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B8_%D0%9C%D0%B5%D1%85%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%85%D1%8D%D0%BF%D0%BF%D0%B8-%D0%BB%D1%8D%D0%BD%D0%B4_(%D1%81%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA)/1#content