Putins un viņa komanda

"Putina kunga kopuška". Bijušais izmeklētājs par lietu Numurs 144128

Pirms divdesmit gadiem Krievijas Federācijas Ģenerālprokuratūra izbeidza krimināllietu Nr.144128 par korporāciju "Divdesmitais trests", kas ir cieši saistīta ar Sanktpēterburgas vadību, tostarp Vladimiru Putinu. Lietu 1999.-2000.gadā vadīja izmeklēšanas-operatīvā grupa, kurā bija Andrejs Zikovs. Pēc lietas izbeigšanas viņu atlaida no darba un mēģināja saukt pie atbildības par iespējamu izmeklēšanas materiālu zādzību, taču "nozagtie" dokumenti tika atrasti, un Zikovs palika brīvībā.

Andrejs Zikovs, atvaļināts tieslietu pulkvežleitnants, bijušais Krievijas Federācijas Iekšlietu ministrijas Izmeklēšanas komitejas Izmeklēšanas departamenta Korupcijas un ekonomikas jomā noziegumu izmeklēšanas departamenta īpaši svarīgu lietu vecākais izmeklētājs. Ziemeļrietumu federālajam apgabalam intervijā "Nastojaščemu Vremeņi" stāstīja par to, kā radās lietas numurs 144128 jeb "Putina lieta", ko izmeklētājiem izdevās noskaidrot un kā lieta tika slēgta.

Lieta numurs 144128

- 1997. gadā Sanktpēterburgas kontroles un audita departaments, kas bija Krievijas Finanšu ministrijas pakļautībā, veica auditu korporācijā "Divdesmitais trests". [Pārbaudes rezultāts] bija akts uz 52 lapām. Tas nosūtīts uz 19 adresēm: Ģenerālprokuratūrai, adresēts iekšlietu ministram, adresēts Galvenās iekšlietu departamenta vadītājam, adresēts Sanktpēterburgas prokuroram, Prezidenta administrācijas Kontroles departamentam. - pēc tam Borisam Jeļcinam. Tieši šajā nodaļā Putins toreiz bija vietnieks. Viņš arī saņēma šos papīrus. Pēc tam mēs analizējām, kurš vadīja visas šīs varas struktūras. Būtībā tie bija ar Putinu tādā vai citādā veidā saistīti cilvēki, kuri tā vai citādi saņēma kukuļus no korporācijas "Divdesmitais trests".

Vasilijs Vasiļjevičs Kabačinovs, kurš toreiz vadīja Kontroles un revīzijas departamentu [Krievijas Federācijas Finanšu ministrijas Sanktpēterburgas KRU], tur norīkoja labākos speciālistus. Revīzijā tika konstatēti daudzi finanšu pārkāpumi. Bija vajadzīgi divi spraigas cīņas gadi, līdz šī lieta beidzot tika iesniegta.

Mēs pamanījām, ka "Divdesmitais trests" ir sava veida astoņkāju uzņēmums. Viņa neizskaidrojami saņēma aizdevumus.

Kā bija saņemt aizdevumus [90. gados]? Algu izmaksai Centrālā banka piešķīra valsts uzņēmumu finansēšanas kredītlīniju. Bija atļauts finansēt citas struktūras, bet ar nosacījumu, ka valsts daļa šajās privātajās struktūrās ir 50% vai vairāk.

Korporācija „Divdesmitais trests" bija 100% privāts īpašums. Šis Krievijas Federācijas valdības dekrēts uz viņu nemaz neattiecās. Bet mēs paņēmām dokumentus - kāds bija Kabačinova Vasilija Vasiļjeviča ziņojums "Par korporāciju pārbaudi" 52 lappusēs - un tika konstatēts, ka vismaz 1994. gadā 80% no visām summām, kas tika piešķirtas visiem Sanktpēterburgas uzņēmumiem Pēterburgā devās uz korporāciju " Divdesmitais trests ". Tas ir, visi valsts uzņēmumi Sanktpēterburgā ieguva tikai 20%, un privāts uzņēmums, kuram nebija tiesību saņemt šo kredītlīniju, par to gadu saņēma aptuveni 4 miljardus - 80% no norādītajām summām. Skaidrs, ka tur bija korupcija.

„Divdesmitais trests" korporācijā ieplūda milzīgas finanses, un, lai šis korupcijas mehānisms pilsētā veiksmīgi darbotos, bija nepieciešams iesmērēt vai samaitāt visas struktūras: sanitāro un epidemioloģisko staciju, ugunsdzēsējus, muitu, valūtas un eksporta kontroli. Un ideālākais bija šiem vadītājiem piedāvāt dzīvokli. Dzīvokļi tika piedāvāti radiem, ģimenes locekļiem, tēvam, mātei - viņu dzīves situācija uzlabojās.

Kad mēs izskatījām šo krimināllietu, kas bija Putins? Viņš bija FSB direktors. Tad viņš kļūst par valdības priekšsēdētāju – turpinām vest krimināllietu. Tad 31. decembrī pulksten 12 Boriss Jeļcins iepriecināja visus mūsu ļaudis ar to, ka izvēlējās savu mantinieku, pēcteci, un par šo pēcteci kļūst Vladimirs Vladimirovičs Putins.

Oļegs Kaļiņičenko [Pretkorupcijas nodaļas vecākais detektīvs Sanktpēterburgā] acīmredzot domāja, ka šī lieta tik un tā tiks slēgta, jo galvenā lietā iesaistītā persona kļūst par prezidentu, un viņš nodeva mūsu rīcībā esošo informāciju medijiem. Kad raksts parādījās “Novaja Gazeta” 23. martā, tas iznāca kā "Putina lieta". Pēc šīs publikācijas krimināllieta Nr.144128 kļuva pazīstama kā "Putina lieta".

Kā nomira Kontroles un revīzijas nodaļas vadītājs Kabačinovs.

“Kad sākām izmeklēt, radās vairāki jautājumi. Bija jāturpina korporācijas „Divdesmitais trests" audits, bija nepieciešami precizējumi par vairākiem finanšu dokumentiem, par vairākiem ierakstiem. Un Vasilijs Vasiļjevičs [Kabačinovs] pievienoja savus labākos speciālistus mūsu izmeklēšanas-operatīvajai grupai. Viņi mums bija ļoti noderīgi. Un tā vai citādi visi saprata, ka bez Vasilija Vasiļjeviča līdzdalības šis akts nevarēja parādīties.

Un pēkšņi, divus vai trīs mēnešus pēc tam, kad viņš mums iedeva cilvēkus, mēs uzzinām, ka viņš nodedzis savā pirtī vasarnīcā [1999. gada novembrī]. Kā viņš varēja sadegt? Uzreiz izskanēja versijas, ka viņš piedzēries. Bet viņš nedzēra. Viņa sirds arī bija vesela – nevarēja to tvert. Cilvēks bija diezgan gudrs un saprātīgs, viņš prata izmantot pirti. Uzreiz pieņēmām, ka tā, maigi izsakoties, ir dedzināšana. Turklāt šis nebija vienīgais šāds gadījums tajos gados, kad tā vai citādi gāja bojā tik nozīmīgas personas, liecinieki. Un nez kāpēc bija daudz gadījumu, kas saistīti ar ugunsgrēkiem pirtī.

Kā ir saistīti „Divdesmitais trests”, Sanktpēterburgas amatpersonas un Putins.

- Kad to [korporāciju „Divdesmitais trests"] slēdza, tai bija parādi vairāk nekā 28 miljardu rubļu apmērā - tā tos nav atdevusi līdz pat šai dienai. Tas viss ir piedots. Un Putina loma visur ir viņa atļaujas, visur viņa vīza.

No 1994. līdz 1995. gadam korporācija „Divdesmitais trests" cēla vairākas villas Spānijā (Torevjehā un Alikantē): Sobčakam, Putinam, Promstroibank priekšsēdētājam Koganam, pašam Nikešinam (Sergejs Nikešins - „Divdesmitais trests" celtniecības vadītājs, Pēterburgas likumdošanas asamblejas deputāts - NV). Pēc tam tiek uzcelta viesnīca. No kurienes nāk nauda? Korporācija tos šādā veidā nozog un pēc tam pārsūta uz Spāniju.

Korporācijai ir Ņikešina vēstule, kas adresēta Putinam: "Cienījamais Vladimir Vladimirovič, mēs, korporācija „Divdesmitais trests", esam jau vairākus gadus rekonstruējuši Gornija klosteri Izraēlā kopš 1993. gada. Mēs lūdzam jūs palīdzēt mūsu korporācijai turpināt restaurācijas darbus”. Tajā pašā laikā "mēs pateicamies par kredītu piešķiršanu šai līnijai." Tad tika runāts par 415 miljonu rubļu piešķiršanu, un Nikešins pat norāda, no kura fonda, no kuras budžeta pozīcijas šo naudu var ņemt. Putins uz šīs vēstules raksta savu rezolūciju: piešķirt naudu. Nauda tiek piešķirta - korporācijas kontos pārskaita 415 miljonus. Bet viņi nebrauc uz Gornenska klostera rekonstrukciju, bet tiek pārvērsti un nākamajā dienā dodas uz Spāniju, lai celtu savrupmājas Putina un Nikešina kungam.

Šo māju un viesnīcas celtniecībā strādāja aptuveni 40 strādnieku. Mēs sacentāmies, lai nopratinātu šīs personas. Viņi tā vai citādi ieradās Krievijā, noskaidrojām, ka personas atrodas Pēterburgā, izsaucām viņus pie mums uz pratināšanām. Daži mums sniedza liecības, bet citi teica: "Ziniet, ir jau par vēlu. FSB darbinieki jau ir ar mums sazinājušies, un mēs iedevām kvīti, ka nevaram izpaust nekādu informāciju par to, kādus būvdarbus, kur un kam veicām Spānija". Tas ir, FSB tikai strādāja, kas no šiem darbiniekiem paņēma neizpaušanas kvītis, un mēs steidzāmies to salabot tieši tādā pašā veidā.

Kopumā cilvēki apstiprināja, ka tiešām Torrevjeha ir vairākkārt redzējuši Putina kungu, kurš ieradās un apskatīja šo vietni. Nikešinam māja bija pirmā, kas tika uzcelta - viņi gatavojās tur palikt.

Putins un noziedzīgā pasaule

- 2017. gadā Bulgārijā notika dažādu valstu prokuroru sanāksme, kas tā vai citādi saistīta ar Krievijas korupciju. Dabiski, ka neviens no Ģenerālprokuratūras turp negāja, un viņi mani uzaicināja uz šo tikšanos. Es biju Bulgārijā, un Hosē Grinda (Spānijas prokurors — NV) tikko runāja par Genādiju Petrovu (Tambovas-Maļiševa organizētās noziedzīgās grupas — NV līderis) un to, ko viņi uzzināja.

Hosē Grinda pastāstīja, ka divus vai trīs gadus oficiāli ierosinātas krimināllietas ietvaros telefona sarunas tika noklausītas. Sarunās Putinu sauca par caru, saruna bija ar Genādiju Petrovu par zemes pirkšanu Putinam Spānijā.

Ir viens tāds brīdis. Kas tagad vada Izmeklēšanas komiteju - Bastrikina kungs, vai ne? Pirmkārt, viņš vadīja Krievijas Federācijas Prokuratūras Izmeklēšanas komiteju, pēc tam Krievijas Federācijas Izmeklēšanas komiteju. Un mēs skatāmies uz šīm telefona sarunām: Bastrikins pēkšņi piezvana Genādijam Petrovam, pateicas viņam par šo tikšanos. Tas ir, vispirms viņš jautā, kad viņš tiks iecelts, un pēc tam viņš pateicas Genādijam Petrovam par viņa iecelšanu Krievijas Federācijas Prokuratūras Izmeklēšanas komitejas vadītāja amatā. Un viņš lūdz viņu iepazīstināt ar personu no prezidenta administrācijas, kas veicināja viņa turpmāko paaugstināšanu amatā. Saskaņā ar Nolikumu par Izmeklēšanas komiteju Krievijas Federācijas prezidentam jāieceļ vadītājs. Un šeit mēs redzam, ka Izmeklēšanas komitejas vadītāju gan prokuratūrā, gan Krievijas Izmeklēšanas komitejā - to pašu Bastrikinu - "iecēla" nevis Vladimirs Vladimirovičs Putins, bet gan Tambovas kriminālās kopienas līderis Genādijs Petrovs.

1992. gada 20. oktobrī Putins parakstīja korporācijas „Divdesmitais trests" izveidi. Dažādām bandām, visām šīm struktūrām ir savi kopējie līdzekļi. Un tas bija Putina kunga kopējais fonds – korporācija „Divdesmitais trests". Un, kad vajadzēja kādam izmest naudu no šī kopējā fonda, sūtīt kādu kaut kur atvaļinājumā atpūsties vai [iegādāties] to pašu dzīvokli vai kotedžu, šī nauda tika paņemta. Korporācijā nelikumīgi tika iebērta nauda, ​​un pēc tam uz šo līdzekļu rēķina tika korumpēti darbinieki.

Kā noritēja izmeklēšana

– Tā bija vienīgā krimināllieta, par kuru ziņojumi nonāca tieši iekšlietu ministram. Toreiz tas bija Rušailo (Vladimirs Rušailo, Krievijas Federācijas iekšlietu ministrs 1999.-2001.gadā — NV).

Vairākkārt bija jābrauc uz Maskavu, vairākkārt no Maskavas izskanēja vēlmes šo krimināllietu pārtraukt. Taču, lai to neapturētu, bija jāatrod arvien jaunas un jaunas epizodes. Pēc tam mēs strīdējāmies - kā mēs varam apstāties: tas parādījās Gornenskas klosterī, Spānijas lieta parādījās - tas viss ir jāizmeklē. Mums izdevās nosūtīt vairākus starptautiskus rīkojumus – un mums nebija tiesību apturēt krimināllietu līdz brīdim, kad tika izpildīti individuālie starptautiskie rīkojumi: par naudas pārskaitījumu uz Spāniju, par to, kā šī nauda tika izmantota.

Pašreizējā likumdošana tolaik bija tāda, ka jebkuram uzņēmumam, kas iegādājās nekustamo īpašumu Rietumos, bija jāsaņem Vņeštorgbank atļauja izņemt un pārskaitīt tur valūtu dažu objektu celtniecībai. Korporācija nekādas atļaujas neņēma, tas viss tika veikts nelikumīgi. Kāpēc korporācijas tika galā ar visu? Jo atkal Sanktpēterburgas pilsētā Kožina kungs bija valūtas eksporta līnijas priekšgalā (Vladimirs Kožins - Krievijas prezidenta menedžeris 2000.-2014.gadā - NV).

Toreiz Rietumiem uzradušos lieko naudu katrs, kurš tā vai citādi bija saistīts ar naudu, mēģināja izņemt un atstāt bankās. Lai to novērstu, vajadzēja darboties valūtas un eksporta kontrolei — struktūrai, kas tika izveidota 1993. gadā. Un Sanktpēterburgā to vadīja Kožins. Līgumiem vajadzēja būt. Ja trīs mēnešu laikā preces Sanktpēterburgā nenonāca, tad skatījās: vai ir kādas tiesas prāvas, vai ir strīdi, vai ir lūgumi atmaksāt. Un, ja finanšu iestāde, kas izņēma naudu, vienkārši izņēma naudu un par to aizmirsa, nebija citu iespēju - tai bija jāmaksā sods trīsreiz vairāk [no izņemtās summas].

Un redzu (toreiz vēl nebija eiro, bet Austrijas markas), Austrijā tiek pārskaitīti 100 miljoni Austrijas marku. Kožina kungs izsauc vadītāju, kurš viņu izveda pirms deviņiem mēnešiem un aizmirsa par to, ko viņš izveda. Viņš [Kožins] viņam jautā, bet viņam nav par ko ziņot. Un Kožins viņam aizrāda - nevis uzliek naudas sodu, bet aizrāda. Ja cilvēkam uzliek par pienākumu samaksāt 500 miljonu Austrijas marku sodu, un viņam tiek izteikts rājiens, vai jūs domājat, ka Kožina kungs no tā kaut ko saņem vai nē?

Man jāsaka, ka viņa dzīvoklis atrodas Krestovska salas Bērzu alejā 19, un tās ir savrupmājas, kurās dzīvokļi maksā no miljona dolāru un vairāk. Šajā mājā kopā ar Kožina kungu dzīvo gandrīz visi no Ozero kooperatīva (dača kooperatīvs Ozero, ko Putins un viņa draugi nodibināja 1996. gadā - NV), šajā savrupmājā dzīvokļi ir gandrīz visai mūsu elitei. Genādijs Petrovs dzīvo tajā pašā mājā. [Precīzāk] tur ir reģistrēta Genādija Petrova sieva - dzīvoklis uz viņa sievas vārda.

Ir daudz nelikumīgu rīkojumu par korporācijas līdzekļu piešķiršanu. Pēc tam Kudrina kungs vadīja Pēterburgas pilsētas finanšu nodaļu, visa šī naudas piešķiršana gāja caur viņu – viņu nevarēja apiet. To, ko viņš parakstīja, viņš saprata, ka naudas piešķiršana ir nelikumīga.

Kāda ir naudas piešķiršana Gornenskas klosterim? Tā ir valsts līdzekļu neatbilstoša izmantošana. Šim nolūkam ir atbilstošs pants Krievijas Federācijas Kriminālkodeksā. Turklāt tur un 285 [rakstu] var dot - "Dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana." Tādi rīkojumi, cik nelegālu parakstīja korporācijai... Vajag tikai pieņemt aktus - ir simtiem Kudrina kunga parakstu, desmitiem Putina kunga parakstu. Un mēs redzam, ko par šiem parakstiem ieguva Kudrins un ko Putins. Atkal dzīvokļi, kotedžas un daudz kas cits.

Kā tika slēgta lieta Nr.144128

- Mēs nosūtām pieprasījumu uz Maskavu - tur dzīvo daudz apsūdzēto - uz Krievijas Federācijas Centrālo banku, lūdzam mūs informēt, mēs saucam šos vārdus: Sobčaka, Putins, Kudrins - vairāki uzvārdi. [Lūdzu] sniedziet mums informāciju, vai viņiem ir konti Krievijas bankās, ja ir, tad kādā veidā un kādā izmērā šie konti ir pieejami. Paiet divas dienas - zvans no Maskavas. Zvana Krievijas Federācijas Iekšlietu ministrijas Izmeklēšanas komitejas vadītāja vietnieks – toreiz šī struktūra pastāvēja, tagad vairs nav – un viņš mums [saka]: “Ko jūs esat izdarījuši, jūs saprotat, kas ir troksnis. kas notiek tagad, Centrālā banka ir uz ausīm. Par to jau ir ziņots tieši prezidentam. Mēs esam spiesti atcelt jūsu rīkojumu, lai sniegtu jums šo informāciju. Mēs mūsu vārdā rakstījām, ka jūs nosūtījāt šo pieprasījumu kļūdas dēļ un ka jums šī informācija nav vajadzīga."

Manuprāt, tas ir tiešs trieciens pa rokām. Kad mēs sakām, ka vajag nopratināt tādas un tādas personas, ka esam savākuši pietiekami smagu pierādījumu bāzi apsūdzību celšanai un jau esam gatavi celt apsūdzības pret tādām un tādām personām un turpināt saņemt no tām informāciju - mums ir viss par šo. Tad mums saka: nē, tu neuzdrošinies to darīt, bet turpini strādāt.

Lai apturētu šo krimināllietu, Portnojs vispirms tiek noņemts (Fjodors Portnovs - vadīja izmeklēšanas-operatīvo grupu - NV). Viņa vietā no Maskavas tiek nosūtīts Jevgeņijs Kadirovs. Tad paiet augusts. Lēmumu par termiņu pagarināšanu pieņemam, argumentējot, ka nav atbilžu uz starptautiskiem atsevišķiem norādījumiem, netiek darīts tas un tas, nav nopratināti galvenie apsūdzētie: nav nopratināts tas pats Kožins, nav bijis finanšu ministrs nopratināts, citas personas par šo krimināllietu nav nopratinātas.

Tuvojas septembris. Mums saka: lieta ir Ģenerālprokuratūrā, jūs kārtojat lietas, grupa ir saglabāta oktobra mēnesī. Un pēkšņi oktobra vidū pie mums nonāk informācija, ka šo krimināllietu prokuratūra ir izbeigusi ar atpakaļejošu spēku. Turklāt tie apstājās oktobrī, bet ar atpakaļejošu spēku - no 2000. gada 1. augusta. Arī pirmais augusts nebija slikts: Vladimirs Vladimirovičs jau bija Krievijas Federācijas prezidenta pienākumu izpildītājs, kad šī krimināllieta pēc Ģenerālprokuratūras uzstājības tika izbeigta ar Kadirova kunga parakstu.

Kā izvērtās "Putina lietas" galveno apsūdzēto un izmeklētāju liktenis

- Gandrīz visus [apsūdzētos] ieskauj Vladimirs Vladimirovičs, visi ir ļoti veiksmīgi. Pēc Kudrina un Sečina domām, jūs varat teikt par sevi, pēc Patruševa domām. Visas ir labi pielāgotas sejas. Kāds jau, piemēram, Kožins, aizgāja pensijā. Bet visi ir drošībā, neviens nav iesēdies.

Portnovs tika noņemts, lai viņa vietā stātos Kadirovs. Kadirovs, protams, izpildīja vadības norādījumus, tā ka veiksmīgi pabeidza savus gadus un aizgāja pensijā. [Izmeklēšanas] grupa ir izformēta.

Un man vajadzēja būt demonstratīvam, droši vien atlaistam, sodītam. Un pavisam drīz man uznāca ļoti saprotams spiediens.

Martā mani atlaida no darba: vispirms nosūtīja atvaļinājumā par 2001. gadu, pēc tam uz 2002. gadu. Kad iznāku no atvaļinājuma, mani iepazīstina [ar faktu], ka esmu atlaists, pamatojoties uz likuma par policiju 19.pantu par nostrādātajiem gadiem – pensijā. Un pēc dažiem mēnešiem vasarā pret mani tiek ierosināta krimināllieta.

Krimināllieta viltota vienkāršā veidā.

Kad lieta 144128 tika noraidīta, mēs iegriezām 117 sējumus. Daudzos sējumos ir mans paraksts, ka es sastādīju šos krājumus. Pret mani tika ierosināta krimināllieta, iespējams, pamatojoties uz to, ka es nozagu vairākus materiālus no lietas 144128 - "Putina lietas", kas izpaudās mans noziegums, tas ir, Kriminālkodeksa 285. pants. Krievijas Federācija.

Kad es izlasīju šīs muļķības, protams, man bija ļoti smieklīgi. Viņi ļoti neveiksmīgi izvēlējās šo krimināllietu, "Putina lietu". Es saku: "Es nevarēju pratināt, bet tagad šīs lietas ietvaros jums būs jānopratina Putins." Esmu iesniedzis daudz lūgumrakstu, jautājot, kādas izmeklēšanas darbības būtu jāveic izmeklētājam šajā krimināllietā. Rezultātā izmeklētājs saprata, ka, ja viņi šo lietu nodos tiesā, būs ļoti liels skandāls: atkal šī ir Putina lieta, nevis kāda cita. Viņš deva priekšroku doties uz Maskavu un tieši iepazīties ar šīs krimināllietas materiāliem, kas jau atrodas Izmeklēšanas komitejas arhīvā. Un sanāca tā, ka, ja es tur nodevu 117 sējumus, tad Izmeklēšanas komitejai ir 128 sējumi.

Kas tika darīts? Piemēram, mums bija lietas 400 lappuses - 50 lapas no vienas lietas, 70 lappuses no citas lietas, kaut kas cits - tās ir saspraustas citos sējumos, un 117 sējumu vietā iznāk 128. Un šie papildu 11 sējumi man inkriminē kā kaut ko, ko es viņiem nozagu. Un tad, kad tika atrasti materiāli šajos papildu 11 sējumos, dabiski, ka viņi bija spiesti pārtraukt šo krimināllietu. Bet doma bija laba. Lūk, tas nedarbojās.

Man nav bail. Es, manuprāt, tik daudz reižu esmu par to atklāti runājis, ka tagad ar mani kaut ko darīt ir pilnīgi bezjēdzīgi. Es to uztveru tā: kas būs, tas būs. Kāpēc Putins tagad cenšas grozīt konstitūciju, lai Krievijas Federācijas prezidents nebūtu pakļauts jurisdikcijai, pēc kā viņu nevarētu saukt pie kriminālatbildības? Tas notika saistībā ar Jeļcinu. Arī Jeļcins, maigi izsakoties, bija jātiesā.

https://www.currenttime.tv/a/putin-investigation/30515774.html?fbclid=IwAR3E7GnGUrSjBuM9mdef9OYGkjboepH0HLYad7Jy-qCqnBKxqUSQkkesu_E