Pīters Votss. Klasika: zinātnieks, kas raksta ZF

 Avoti:

http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Watts
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%BE%D1%82%D1%82%D1%81
,_%D0%9F%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%80

un citi.

 Pīters Votss (angļu - Peter Watts) ir kanādiešu rakstnieks fantasts, hidrobiologs, jūras zīdītāju speciālists Gvelfas universitātē ieguvis zinātņu maģistra grādu, ir Britu Kolumbijas universitātes doktors. Dzimis 1958. gadā. Dzīvo Toronto, Kanādā. Nekādu plašāku informāciju par autoru internetā neizdodas atrast.

 Votss visvairāk ir pazīstams, kā triloģijas «Jūras zvaigzne», «Malstrēms» un «Nīlzirgs» autors, viņa zinātniski fantastiskais romāns «Viltus aklums» bija nominēts Hugo balvai 2007. gadā. Visi šie darbi ir izlikti brīvai lasīšanai autora saitā  ar Creative Commons licenzi.

 

 

Spēles Bioshock 2 radītāji min, ka spēli ir ietekmējušas Votsa grāmatas, spēlē ir arī atsauces uz tām.

 Pats Votss saka, ka visu savu apzinīgo dzīvi viņš ir centies saprast, kas viņš tāds ir: zinātnieks vai rakstnieks un tad nolēmis, ka gan viens, gan otrs.

 Taču pēdējā laikā rakstniekam ir uzbrukušas citas problēmas, pagājušā (2009.) gada decembrī viņš atgriezās no ASV, kur bija palīdzējis kādam draugam pārcelties.  Šķērsojot robežu pa Zilā Ūdens tiltu (the Blue Water Bridge) Sarnijā, robežsardzes virsnieks pēkšņi sācis šaut uz viņa īrēto  mašīnu, to apturēdams, kad rakstnieks prasījis, kas par lietu, oficieris licis viņam izkāpt no mašīnas un nogulties uz zemes. Tā kā Votss nav gribējis to darīt, tad viņam iesists ar dūri pa seju un rezultātā viņš apcietināts par nepakļaušanos varas iestādēm, kas var draudēt arī ar diviem gadiem cietumā. Rakstnieka draugi steigšus bija sākuš vākt drošības naudu, lai viņu no apcietinājuma līdz tiesai atbrīvotu. Robežsargi, protams, uzstāj, ka pie aizturēšanas rakstnieks ir kļuvis agresīvs, Votss to noliedz.

Kā tur viss beigsies, kas zina?

 http://www.freethesquid.org/

 Šī ir mājas lapa, ko ierīkojuši rakstnieka draugi, kas pieprasa viņa atbrīvošanu.

 Literārā darbība.

 Pirmais romāns «Jūras zvaigzne» (Starfish, 1999.) radīts uz agrāk sarakstītā stāsta «Niša» (A Niche, 1990.) bāzes, veltīts jūras ekoloģijas problēmām, karjerai un seksuāliem apvainojumiem. Romāns tika pamanīts ar nelielu recenziju «New York Times», pieminēšanu Džona Kompbela prēmijas nominantos un ar vācu un krievu izdevēju atteikšanos to publicēt, jo tas esot pārāk drūms. Tieši šāds paziņojums no krievu izdevēju puses autoram ir licies kā īpaša lepnuma avots, tāpēc viņš to joprojām atceras. Romāns rada lokālu kultu pusaudžu — hormonālā disbalansa upuru — vidū, jo viņi asociē sevi ar galveno varoni. Vairums recenziju atzīmē dziļūdens pasauli, kā sižeta kodolu; tomēr romāna turpinājumā «Malstrēms» (Maelstrom, 2001.) autors šo sižeta līniju neturpina, samainot pret visai samudžinātu antiutopiju.

Triloģijas noslēdzošā daļa «Nīlzirgs» (Behemoth:  β-Max un Seppuku) bija sadalīta divās daļās, kas autoraprāt, nodrošināja romāna komerciālo izgāšanos.

 2006. gadā izdevniecība Tor izdod romānu «Viltus aklums» (Blindsight). Tas ir zinātniski-fantastiskais romāns par «pirmo kontaktu», kas pēta apziņas evolūcijas dabu un īpatnības, smadzeņu darbības jautājumus, īpaši atšķirību starp intelektu un saprātu. Votss atkal izmanto savas zināšanas jūras bioloģijā, kā arī visdažādākos pirmavotus, uz kuriem viņš pielikumā dod 144 atsauces romāna beigās.

Šoreiz romāns krievu valodā tiek izdots.

Romāns saņem ļoti slavinošas atsauksmes, kā piemēram, romāns ir ultramoderna mūsdienu zinātniskā fantastika, gudra, drūma, tā satver lasītāju pie rīkles jau ar pirmo lapaspusi un neatlaiž līdz pašām beigām (rakstnieks Nils Ešers), vai arī — viens no labākajiem romāniem stingrās zinātniskās fantastikas žanrā (rakstnieks Čārlzs Stross).

Pats rakstnieks romānam ir izvēlējies šādu moto: «ja mums nesāp, tātad mēs esam miruši».

 2009. gadā rakstnieks strādāja pie diviem romāniem: «Saulespuķes» (Sunflowers) un «Viltus akluma» turpinājuma «Mēmā runa» (Dumbspeech), kas gan stāsta par notikumiem uz Zemes pirmās grāmatas darbības laikā, kas citplanētieљu zondes riņķo ap to, bet cilvēki sūta kosmisko kuģi «Tēzejs», lai tā apkalpe nodibinātu koltaktu ar atnācējiem.

 Rakstnieka mājas lapa:

http://www.rifters.com/

Kā jau augstāk ir teikts, te var lasīt viņa darbus onlainā.