Pīters Votss. Jūras zvaigznes

Īsi autora biogrāfija un literārā darbība.

Pīters Votss (angl. Peter Watts, dzimis 1958. gadā) — Kanādas zinātniskās fantastikas rakstnieks, hidrobiologs, jūras zīdītāju speciālists. Viņš ieguvis maģistra grādu Gelfas universitātē un doktora grādu Britu Kolumbijas universitātē. Dzīvo Toronto, Kanādā.

Vatss ir vislabāk pazīstams ar to, ka ir uzrakstījis "Starfish" triloģiju, "Whirlpool and Betagemot" un zinātniskās fantastikas romānu "False Blindness", kas tika nominēts Hugo balvai. Visi šie darbi ir brīvi pieejami autora vietnē ar Creative Commons licenci.

Spēles Bioshock 2 veidotāji piemin Vatsa grāmatu ietekmi, spēlē ir atsauces uz viņa grāmatu sižetiem.

Literārā darbība.

Pirmais romāns Starfish („Jūras zvaigznes”, 1999) bija balstīts uz agrāku stāstu A Niche („Niša”, 1990) par jūras ekoloģiju, karjeras izaugsmi un seksuālu vardarbību. Romāns saņēma nelielu recenziju no New York Times, ko godājams Džona Kempbela prēmijas kandidāts un krievu un vācu izdevēju atteikums to publicēt, pamatojoties uz to, ka viņi romānu uzskata par "pārāk tumšu". Lielākā daļa recenzentu atzīmē stāsta dziļjūras komponentu; turpinājumā "Maelstrom" (Maelstrom, 2001) autors nolēma šo sižeta līniju neizvērst.

Triloģijas pēdējā daļa - "Betagemoth" (βehemoth) tika sadalīta divos sējumos (β-Max un Seppuku), kas, pēc autora domām, noveda pie galīgas komerciālas neveiksmes.

2006. gadā Tor publicēja romānu Blindsight (“Viltus aklums”). Šis ir zinātniskās fantastikas romāns par “pirmo kontaktu”, kurā tiek pētīta apziņas evolūcijas būtība un īpašības, smadzeņu jautājumi un atšķirība starp inteliģenci un prātu. Romānā Vots izmanto savas zināšanas par jūras bioloģiju, kā arī daudzajiem avotiem, uz kuriem viņš atsaucas pēcvārda pielikumā. Romāns krievu valodā tika publicēts 2009. gadā, un 2015. gadā tika izdots ievērojami rediģēts tulkojums. 2014. gadā tika publicēts turpinājuma romāns "Ehopraksija" (angļu valodā “Echopraxia”, iepriekš tas bija pazīstams ar darba nosaukumu “Dumbspeech”), kurā aprakstīti notikumi uz Zemes pirmās grāmatas laikā. Tas krievu valodā tika publicēts 2015. gadā.

2011. gadā Votss izlaida populārās Crysis 2 datorspēles Crysis: Legion romānizējuma.

Vats šobrīd strādā pie romāna “Saulespuķes” (Sunflowers).

Incidents uz robežas.

2009. gada 8. decembrī Pīters Votss tika arestēts pie ASV un Kanādas robežas pie Blūvoteras tilta, Mičiganas štatā, Porthuronā, to veica ASV robežsargi. Kā ziņots, robežsargi nejauši pārmeklēja īrētu automašīnu, kuru vadīja Votss, kad viņš atgriezās Kanādā pēc tam, kad palīdzēja draugam pārcelties uz Nebrasku. Votss tika apsūdzēts par uzbrukumu muitas darbiniekam, pēc kura viņš tika nodots vietējām varas iestādēm apsūdzības celšanai. Pēc tam Votss tika atbrīvots, bet Sv. Klēras apgabala prokuratūra apsūdzību par uzbrukumu virsniekam neatmeta. Pēc robežsardzes teiktā, policijai bija jāpielieto piparu aerosols, lai nomierinātu Votsu pēc tam, kad viņš sāka agresīvi izturēties pret virsniekiem. Pēc Votsa teiktā, viņam uzbruka, iesita pa seju, seju apsmidzināja ar piparu aerosolu un vienu nakti turēja kamerā.

Pēc šiem notikumiem Votss savu ziņojumu par notikušo ievietoja emuārā, un stāsts nonāca tiešsaistē. Porthuronas vietējais laikraksts Port Huron Times-Herald rakstīja FOIA, pieprasot ASV Muitas un robežu aizsardzībai video par notikušo. 2010. gada 14. janvārī laikraksts ziņoja, ka pieprasījums tika noraidīts ar tekstu "Izmeklēšana nav pabeigta".

2010. gada 19. martā pēc vairāk nekā piecu stundu ilgām pārdomām divu dienu laikā tiesa atzina Votsu par vainīgu ASV muitas un robežu aizsardzības virsnieka kavēšanā. Galīgā lietas izskatīšana bija paredzēta 2010. gada 26. aprīlī. Rakstniekam draudēja cietumsods līdz diviem gadiem.

26. aprīlī tiesnesis Votsam piesprieda 60 dienu cietumsodu prokurora ieteikto 180 dienu vietā. Tomēr lēmums tika apturēts pēc tam, kad bija samaksāta tiesas nodeva 1000 USD un 500 USD naudas sods, pēc kā Votss tika atbrīvots. Saskaņā ar Amerikas imigrācijas likumiem Votss vairs nekad nevarēs apmeklēt ASV.

Smaga slimība.

2011. gada 12. februārī neskaidros apstākļos Votss saslima un tika hospitalizēts ar diagnozi nekrotizējošs fascīts. Viņam tika veikta sarežģīta operācija, lai noņemtu skartos muskuļu audus. Pēc paša rakstnieka teiktā, viņš bijis uz dzīvības un nāves robežas. Slimnīcā viņš izgāja atbilstošu antibiotiku un fizioterapijas kursu. Pēc ārstēšanas un rehabilitācijas rakstnieks tika izrakstīts no slimnīcas. Fotogrāfijas, kurās ierakstīti visi slimības posmi, ar paša Votsa komentāriem tika ievietotas viņa oficiālās vietnes emuārā.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%BE%D1%82%D1%82%D1%81,_%D0%9F%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%80

Triloģija „Rifteri”. Cits nosaukums “Lenie Clarke”

Jūras zvaigznes.

Klusā okeāna dibenā notiek dīvains eksperiments - ģeotermālā zemūdens stacija ir izmitinājusi neparastu personālu. Katrs no šiem cilvēkiem ir modificēts, lai strādātu zem ūdens un ur ... garīgi slims. Bērnu vardarbības upuris un maniaka, pedofīla un pašnāvnieciska personība ... Nejaušs ārprātīgo kopums, kas negaidīti parādīja neticamu spēju pielāgoties dzīvei necaurejamā okeāna dziļuma tumsā, ļoti drīz saskarsies ar draudiem, kas lēnām paceļas no milzu plaisas Juan de Fuca tektoniskajā plāksnē. ...

https://fantlab.ru/work141063

Malstrēms jeb Atvars.

Ziemeļamerikas rietumu krasts atrodas drupās. Milzīgs cunami iznīcināja miljoniem cilvēku, un tos, kas izdzīvoja, skāra zemestrīce. Vispārējā haosā sākumā maz cilvēku pievērš uzmanību dīvainajai epidēmijai, kas piemeklēja veģetāciju gar piekrasti, un pēkšņi parādījies Madonnas kults, kas pēkšņi parādījās bēgļu vidū, kas cēlās pēc katastrofas no jūras dziļumiem. Un savvaļas digitālajos džungļos, kurus kādreiz sauca par internetu, kaut kas milzīgs un svešs visai cilvēcei veido viņu, sievieti ar tukšām baltām acīm un implantiem ķermenī. Sieviete, kuru vada tikai dusmas; sieviete, kura nes sev līdzi pasaules galu.

Viņas vārds ir Leni Clarke. Viņa nemira, neskatoties uz darba devēju centieniem.

Tagad ir pienācis laiks atriebties, un visi samaksās rēķinus ...

https://fantlab.ru/work141064

Betahemots.

Piecus gadus pēc Maelstrom notikumiem Ziemeļamerikas korporatīvā elite slēpjas no haosa un epidēmijām dziļjūras stacijā Atlantis, kur bijušajiem dzīves meistariem nākas dzīvot plecu pie pleca ar rifteriem, cilvēkiem, kas pielāgojušies dzīvei lielā dziļumā.

Bijušie ienaidnieki apvienojās bailēs no ārpasaules, taču viņš par viņiem nav aizmirsis un ļoti vēlas visus saukt pie atbildības. Stacijas iedzīvotāji vēl nezina, ka viņu pamiers savā starpā varētu izvērsties par pilna mēroga karu, ka mikrobs, kas iznīcina visu dzīvību uz Zemes virsmas, ir mainījies un kļuvis vēl nāvējošāks, un sauszemes spēks tagad pieder gan reāliem, gan virtuāliem monstriem un šķiet, ka viens no viņiem ir atradis Atlantīdu. Bet šausmu un anarhijas vidū parādās cerība - zāles, kas var dziedēt ne tikai cilvēkus, bet visu Zemes biosfēru.

Bet vai tas nebūs sliktāk par jebkuru slimību?

Monumentāls nobeigums The Rifters, kas ir viens no izklaidējošākajiem, neparedzamākajiem un provokatīvākajiem zinātniskās fantastikas cikliem 21. gadsimta sākumā.

https://fantlab.ru/work141062