Pirms dinozauriem bija reptiļi

Šito rakstiņu es "nospiedu". Nu ļoti sasaucas ar Ila rakstu par reptoīdiem.

www.DELFI.lv
04. novembris 2000

bipedfossilZinātnieki nesen atraduši 290 miljonu gadu senas reptiļa fosilijas, kas pierāda, ka vēl pirms dinozauriem bijuši sastopami dzīvnieki, kuri pārvietojās uz divām ekstremitātēm. "Eubidamus cursoris" skeletu kādās Vācijas akmenslauztuvēs atklāja starptautiska zinātnieku komanda.

Šis ir vecākais parareptiļu jeb primitīvo reptiļu grupas pārstāvis, un tas nav tiešs priekštecis vēlākiem reptiļiem, tostarp dažām dinozauru sugām, kas ieņēma bipedālo stāju un gaitu.

Šis atklājums norāda, ka spēja staigāt uz divām ekstremitātēm reptiļu evolūcijas procesā radās vairākkārt un, turklāt, neatkarīgi no sugas.

 

 

Lai arī atrastā reptiļa fosilijas ir tikai 26,1 centimetrus garas, tās sniedz pietiekami daudz informācijas par to, kā šis dzīvnieks ir pārvietojies.

Zinātnieki ir konstatējuši, ka reptiļa augšējās ekstremitātes ir relatīvi īsas salīdzinājumā ar tā izmēriem, bet apakšējās ekstremitātes - relatīvi garas. Reptilim bijušas neparasti lielas pēdas un aste, kuru proporcijas liecina par bipedālo pārvietošanos. Viņuprāt, garā aste reptilim kalpojusi kā stūres mehānisms, kompensējot smaguma centra izmaiņas, pārvietojoties stāvus.

Orģinālais raksts

Kā arī tamlīdzīgu informāciju var apskatīt:

www.sciencemag.org/cgi/content/abstract/290/5493/969
www.scienceagogo.com/news/20001006065123data_trunc_sys.shtml
www.sciencedaily.com/releases/2000/11/001102150002.htm
www.crystalinks.com/earlymammals.html