Patriks Ness. Septiņas minūtes pēc pusnakts. A Monster Calls

Vairākas anotācijas par jauniznākušu grāmatu

Briesmonis ieradās pēc pusnakts. Tā jau briesmoņi parasti dara.

Bet ne jau briesmoni Konors O’Mailijs bija gaidījis. Viņš bija gaidījis vienu no saviem murgiem: to, kas viņam rādījies gandrīz katru nakti, kopš mamma uzsāka ārstniecības terapiju, to, kur ir tumsa, vējš un kliedzieni...

Briesmonis tomēr ir citāds. Viņā ir kaut kas sens, kaut kas mežonīgs. Un viņš vēlas no Konora kaut ko briesmīgu.

VIŅŠ VĒLAS PATIESĪBU.

Apvienojoties diviem Kārnegija balvas ieguvējiem, Patriks Ness savērpj neparasti aizkustinošu stāstu par mīlestību, zaudējumu un cerību, kam pamatā ir Šivānas Doudas ideja – autores priekšlaicīgā nāve neļāva viņai šo grāmatu uzrakstīt pašai.

No angļu valodas tulkojusi Daina Ozoliņa.

http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/110686-septinas_minutes_pec_pusnakts.html

Briesmonis pie tava loga

2015-12-15

Ēriks Kestners reiz rakstīja, ka ir ļoti nepareizi ar bērniem laiku pa laikam un viņiem saprotamā valodā neparunāt par sāpīgo. Viņš to teica par vecāku šķiršanos, bet pasaulē taču ir daudz dažādu ne mazāk sāpīgu problēmu, kuras diemžēl bieži un pavisam tieši skar arī bērna sirdi.

Lai gudri un īsti, bez lieka patosa un mākslotas jūtināšanās parunātu par to, ko izciest ir nepanesami smagi ne tikai bērnam, bet arī pieaugušajam, ir tapusi grāmata “Septiņas minūtes pēc pusnakts” .

Grāmatas idejas autore Šivona Dauda (Siobhan Dowd) – populāra britu bērnu rakstniece – izdomāja šim darbam varoņus, notikuma vietu un uzrakstīja ievadu. Diemžēl ļaundabīgs audzējs neļāva darbu turpināt; autores priekšlaicīgās nāves dēļ grāmatas iecere palika idejas līmenī. Ideju pārvērst grāmatā piedāvāja citam populāram britu bērnu un jauniešu rakstniekam Patrikam Nesam (kuru pazīst arī latviešu lasītāji pēc 2011. – 2013. gadā izdotās triloģijas “Haosa spēle”). Rakstnieks atzīst, ka sākumā vilcinājies piedāvājumu pieņemt: “Nekādā gadījumā negribētu – un arī nespētu – uzrakstīt šo grāmatu viņas balsī. Nedomāju, ka tā var tapt labs stāsts. Tomēr vērtīgas idejas spēj radīt jaunas idejas. Gluži negaidot Šivonas ideja rosināja manī citas domas (..). Man bija tikai viena vadlīnija – uzrakstīt tādu grāmatu, kāda, manuprāt, Šivonai būtu patikusi.” Šādi tapa tagad arī latviešu valodā izdotā grāmata “Septiņas minūtes pēc pusnakts”, kas dažu valstu tulkojumos sastopama ar šādu nosaukumu, bet citos – ar oriģinālo nosaukumu “A Monster Calls”.

Konors ir pusaugu zēns, kurš atšķiras no saviem skolasbiedriem. Taču šinī atšķirībā nav nekā fantastiska vai apskaužama. Viņa uzvedība skolā nav visai laba – zinīgi pieaugušie pat dēvētu to par antisociālu. Arī mājās Konors iekuļas vienās nepatikšanās pēc otrām. Taču, kā vienmēr, aiz bošanās, kautiņiem, dusmu lēkmēm un nepaklausības slēpjas kas vairāk. Konoram ir bail. Bail no mammas kailās galvas un arvien pieaugošā vājuma, no lielo raižpilnajiem skatieniem un sarunām, kuras noklust, kad zēns parādās istabā. Viņam ir bail no tēva, kurš pēkšņi atgriezies no Amerikas (kāpēc tieši tagad?) un šķiet pavisam svešāds. Un vēl Konoram ir bail no naktīm.

Naktīs zēnu apciemo Briesmonis. Vienmēr tieši septiņas minūtes pēc pusnakts pie viņa istabas loga pienāk lielais, vecais īveskoks, kas pa dienu mierīgi aug pagalma tālākajā nostūrī, un runā ar Konoru. Briesmonis stāsta viņam pasakas, kas sākas, kā jau kārtīgām pasakām klājas, bet beidzas pavisam negaidīti un, kā Konoram šķiet, nepareizi. Briesmonis izjautā, ierosina, komentē. Pats ļaunākais – tas grib noskaidrot patiesību. Bet Konors negrib ne dzirdēt, ne atzīt sazin kādas apslēptas patiesības. Viņš vēlas zināt, vai dzīve kādreiz atkal kļūs mierīga un priecīga – tāda, kāda tā bija pirms mammas slimības. Viņš grib zināt, vai – nē, nevis “vai”, bet kad mamma izveseļosies. Un kas viņam jāizdara, lai tā notiktu. Jo noteikti kaut ko taču var darīt... vai ne?

“Septiņas minūtes pēc pusnakts” ir grāmata, kas lasāma ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem, kuri grib saprast bērnus un paši sevi. Tā lasāma ar atvērtu sirdi un vaļējiem nervu galiem, apzinoties – mums katram ir savs Briesmonis, kurš atnāk naktī un grib uzzināt patiesību, ko negribam teikt. Bet, neatklājot patiesību, nevar atnākt pārmaiņas un dziedināšana.

Nozīmīgu grāmatas daļu veido Džima Keja melnbaltās ilustrācijas, kas autora stāstījumu papildina ar gandrīz kinematogrāfiskām, nedaudz sirreālām un ļoti izteiksmīgām ainām.

2016. gadā uz kinoekrāniem iznāks arī grāmatas ekranizācija, galvenajās lomās – Laiams Nīsons, Sigurnija Vīvere, Felisita Džonsa.

http://www.zvaigzne.lv/lv/multimediji/video/gramata_-_filma/251559-briesmonis_pie_tava_loga.html

Mairita Gurova: Patriks Ness "Septiņas minūtes pēc pusnakts"

2015-12-03

Vairākām medaļām apbalvotais un visādi citādi cildinātais “A Monster Calls” nonācis arī līdz latviešu lasītājiem. Patriks Ness, ar ilustratora Džima Keja palīdzību, ir pārvērtis pāragri mirušās rakstnieces Šivonas Daudas ideju stāstā, kas aizkustinājis visa vecuma sirdis daudzās pasaules malās.

Kādu nakti, septiņas minūtes pēc pusnakts, pie Kevina loga ierodas briesmonis un pieprasa, lai viņu uzklausa. Briesmonis sola izstāstīt Kevinam trīs stāstus un pretī vēlas patiesību. To, savukārt, galīgi nevēlas Kevins.

Briesmoņa trīs stāsti ir savādi un katrs savā aizplīvurotā veidā māca par dusmām, ticību un to, ka viss nav tikai melns vai balts, labs vai slikts. Stāsti palīdz Kevinam atzīt to, ko viņš baidās atzīt, jo uzskata, ka ir slikti domāt un gribēt to, ko viņš domā un grib. Briesmonis pastāsta viņam, ka sarežģītas emocijas – tas ir normāli, dusmoties – tas ir normāli. Galvenais ir būt godīgam pret sevi un citiem, jo tikai tad iespējams piedot, saprast un atlaist aizejošo.

Nevaru piekrist katrai sajūsminātajai atsauksmei uz grāmatas iekšējā vāka, jo raudāt neraudāju. Tomēr piekrītu, ka stāsts ir smalki veidots un spēcīgi uzrakstīts. Ar prātu izpratu un apbrīnoju, bet sirdi līdz galam tomēr neaizķēra. Īsti nezinu, vai autora stils nespēj mani sajūsmināt, vai kāda nianse ir pazudusi tulkojumā (līdzīgi kā jutos pēc Geimena “Okeāns ielas galā” izlasīšanas). Tomēr šī ir grāmata, ko pēc laika varētu pārlasīt.

Džima Keja ilustrācijas ir īpašas un ļoti tumšas. Tās piešķir šausmu stāsta noskaņu un burvīgi papildina tekstu. “Septiņas minūtes pēc pusnakts” ir vizuāli skaista grāmata un drukāta uz kvalitatīva, bieza papīra. Labs saturs un pievilcīgs noformējums to padara par skaistu dāvanu.

Patriks Ness uzrakstījis iejūtīgu un aizkustinošu stāstu, kas balansē starp sapņu pasauli un realitāti. Autors nemoralizē, viņa piedāvātais ētisko problēmu risinājums ir vērā ņemams un var palīdzēt lasītājiem, kuri saskaras ar līdzīgu zaudējumu kā Kevins.

Vērtējums: 4/5

Mairita Gurova, gramatas.wordpress.com, 2.12.2015.

http://www.zvaigzne.lv/lv/jaunumi/publikacijas/249734-mairita_gurova_patriks_ness_septinas_minutes_pec_pusnakts.html