Padomju laiku ārzemju kino fantastika, uz kuru veidojās rindas pie kasēm.

10 filmas, uz kurām gāja atkal un atkal.

PSRS masu izplatīšanas tirgus bija slēgts daudzām grandiozām zinātniskās fantastikas filmām, taču uz ekrāniem nonāca vairākas ļoti interesantas filmas. Šodien mēs izpētīsim tās pērles, kuras padomju laikos veidoja rindas pēc biļetēm un skatītāji pat vairākas reizes apmeklēja kino. Tas bija tā vērts, ticiet man - siltais, "lampu" fantāzijas gars ir atgriezies!

 

Atlantīdas valdnieki / Warlords of Atlantis (1978)

Ak, tas ir īpašs ēdiens. Kevina Konora fantastika nav īpaši novērtēta Rietumos: stāsts par angļu dzīļu pētniekiem, kuri nokļūst Atlantīdā - pazudušās pilsētas iedzīvotājiem ir paranormālas spējas, tāpēc varoņiem būs smagi jāstrādā, lai atgrieztos uz okeāna virsmas. Pēc mūsdienu standartiem specefekti nav "nekādi", bet attēls aizķer dvēseli ar īpašu atmosfēru un stilu. Filma arī dārdēja kinoteātros, daudziem kļūstot par lenti no bērnības.

Mans ienaidnieks / Enemy Mine (1985)

Ikviens, kurš zina Volfgangu Petersenu, zina arī to, ka filmēt viņš māk, nebija izņēmums arī "Mans ienaidnieks" kopā ar aktieriem Denisu Kveidu un Luiju Gosetu junioru. Filma bija viens no pirmajiem amerikāņu darbiem, kas tika atļauts izplatīšanai PSRS, un tika reklamēts kā šausmu filma - panākumi bija milzīgi! Patiesībā, protams, mūsu priekšā vispār nav šausmu filma, bet gan smalks un sirsnīgs stāsts par izdzīvošanu un draudzību uz svešzemju planētas, kur nonāca pilots Viliss Devidžs.

Čūsku ielejas lāsts / Klatwa doliny wezy (1987)

Šo lente gāja skatīties atkal un atkal - sākusies ar "Indiana Jones" piedzīvojumu transkripciju, tā ātri ieguva milzīgu impulsu. Attēls tika filmēts ļoti kvalitatīvi, un fināla specefekti iedvesa "šoku un bijību". Nu, antikvārs Travens dodas uz Laosu, lai meklētu kaut ko neiedomājamu ...

Trešais pūķis / Tretí sarkan (1985)

Čehoslovākijas zinātniskā fantastika - režisora ​​krēslā Pīters Glediks ar Patriku Šīmu un Janu Krīziku galvenajās lomās. Citplanētieši no mirstošās planētas Lurida piezemējas uz Zemes, kur trīs puiši atrod lidojošo šķīvīti. Īsta himna ekoloģijai un rūpīgai attieksmei pret dabu - un tā ir arī ļoti labi filmēta.

Pilota Pirksa tests / Test pilota Pirxa (1978)

Gudrā Mareka Pestraka zinātniskā fantastika ir Staņislava Lema garstāsta "Tests" adaptācija. Runa būs par braucienu uz Saturnu uz kuģa, kura apkalpi gandrīz pilnībā veidos humanoīdie roboti. Sarežģīts un izsmalcināts audekls - kā saka gan prātam, gan sirdij.

Tūristu bāze «Vilki» / Vlci bouda (1986)

Bet šī lente patiešām var pretendēt uz "šausmu filmas" titulu - vismaz dažos brīžos zinātniskā fantastika par ļauno citplanētiešu organizēta psiholoģiskā eksperimenta tēmu var likt izmesties zosādai uz ādas. Vera Hitilova uz ekrāniem izšļāc visas pusaudžu bailes - lente izrādījās precīzi uzbūvēta un izspēlēta, it kā pēc notīm.

Leģenda par dinozauru / Kyôryû kaichô no densetsu (1977)

Līdz 1977. gadam japāņu žanrs "kaidzju" varēja piedāvāt vairākas ikoniskas filmas, taču mūsu ekrānos nokļuva treš-šausmu filma "Leģenda par dinozauru". Specefekti ir pilnīgi kartons, kaislības ir vairāk indiešu nekā samuraju - labi, vārds "dinozaurs" joprojām lika kino skatītājiem iet atkal un atkal uz kinozālēm.

Veco bēniņu noslēpums / Tajna starog tavana (1984)

Antigravitācijas lielgabals! Pamesta laboratorija! Un, protams, pusaudži, kuri pārņēma šo dārgumu savā īpašumā un sāka pārvietot objektus kosmosā, braša un dzirkstoša filma, īsta oda jaunībai. Filmā nav īpašu smalkumu, taču kā žanra "muzeja" eksponāts "Vecās bēniņu noslēpums" nepārprotami ir pelnījis, lai jūs pievērstu tam uzmanību.

Navigatora lidojums / Flight of the Navigator (1986)

Rendāls Kleizers režisēja patiesi kulta filmu, abās okeāna pusēs iemīļotu filmu, kas ir viena no labākajām astoņdesmito gadu komēdijas zinātniskās fantastikas filmām. Daudziem no mums "Navigatora lidojums" bija pirmā iepazīšanās ar šo žanru. Kā mēs jau rakstījām - “šeit ir zēns, kuru izrādās ne tikai nolaupījuši citplanētieši, bet arī viņi pieņēmuši kā savējos, šeit ir robots, kas apkalpo lidojošo šķīvīti, šeit ir noslēpumaini laika paradoksi un konfrontācija ar militārajām un valsts amatpersonām, īsāk sakot, pilns komplekts, kas spēj sagrozīt galvu jebkuram skolēnam."

Ikars-1 / Ikarie XB 1 (1963)

Indriha Polaka zinātniskā fantastika - mēs runāsim par ceļojumu uz Centaura Alfu 2163. gadā. Līdz ceturtā lidojuma mēneša beigām raibajai apkalpei sāk rasties daudz psiholoģisku problēmu, taču indulgirēšanu ir jāatmet - kosmosa kuģis ceļā satiek citu lidojošu objektu ... Uzfilmēts nav īpaši izcili, tomēr atmosfēra nepārprotami ir veiksmīga.

Boriss Miļenskis, 2020. gada 22. decembrī.

Redakcija Hi-Fi.ru

https://www.hi-fi.ru/magazine/kino/fantastika-sovetskikh-vre/?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com

https://www.ozon.ru/context/detail/id/150377967/?is_retargeting=true&utm_source=rtbhouse&utm_campaign=books_rf_nonbuyer_Books&utm_medium=rm&c=books_rf_nonbuyer_Books&pid=rtbhouse&af_click_lookback=7d