Oļegs Basilašvili par mūsdienu Krieviju.

"Padomju Savienība izdarīja šausmīgu lietu: šķiet, ka tās vēstures laikā tā iznīcināja gandrīz visus, kas varēja pieņemt brīvību. Pēdējais pretošanās uzliesmojums bija Novočerkaskas sacelšanās Hruščova laikā. Kad vēlāk parādījās brīvības iespēja, nebija kam izmantot tās priekšrocības. Brīvības griba palika Ukrainā, Baltijas valstīs, Gruzijā .Bet ne šeit, ne pie krieviem.

Mums iedzīvotāju kvalitāte ir zemāka par grīdlīsti. To nevar salīdzināt ar Staļina laikiem. Jo tad sistēma joprojām pārvarēja pretestību, ar to viss. Bija zemnieku sacelšanās, tad bija vlasovieši. Bija milzīgs cilvēku slānis, kas ienīda Staļinu un Padomju Savienību vispār. Nav brīnums, ka sistēmai vajadzēja Gulagu. Tagad tas nav vajadzīgs. ŠI tauta mīl vadoni pat bez Gulaga. Drausmīga lieta ir verdzība zem spiediena. Bet vēl trakāka ir verdzība bez nūjas. Briesmīgs ir "vatņiks" polsterētā jakā.  Bet vēl ļaunāks ir "vatņiks" ar importa mašīnu, importētās drēbēs, atvaļinājumu pavadot Eiropā, un turklāt ienīstot Rietumus. Atceros, ka sovku laikā varas iestādes uzlika par pienākumu privātmāju īpašniekiem brīvdienās izkārt sarkano karogu. Ja jūs to neizdarīsiet, jums būs problēmas. [Mums tas pats vēl nesen bija.]Tagad neviens jau nevienam neliek piespraust "kolorādo" lentīti savam personīgajam auto - bet visi pieliek, paši dara, nepamanot, cik divdomīgi un pat komiski šis visu gadu "uzvaras simbols" izskatās uz Mercedes vai Volkswagen auto. .

Šis pašreizējais brīvprātīgais neostaļinisms, brīvprātīga atteikšanās no iespējas būt brīvam, ir daudz šausmīgāka nekā pagājušā gadsimta 30. gadu atmosfēra. Tas iezīmē pilnīgu degradāciju, iespējams, jau neatgriezenisku. Šī deģenerācija ir visspēcīgākās atlases, negatīvā rādītāja sekas. Lielajā krievu valodā ir vārds «люди» un vārds «ублюдки». Kā redzat, tie, šķiet, ir līdzīgi skanoši, līdzīgi viens otram. Tomēr šo vārdu nozīme ir diezgan atšķirīga. Un saknes ir dažādas - attiecīgi "cilvēki" un "netiklība". Starp šiem diviem vārdiem, neskatoties uz visu to saskaņu, ir milzīgs attālums. Tas pats, kas starp 30. gadu krieviem un mums, tagadējiem krieviem. Tur 30. gados vēl bija cilvēki.

Perestroikas sākums iezīmējās ar Tengiza Abuladzes ikoniskās filmas "Grēku nožēlošana" parādīšanos. Patiesībā perestroikas staļinisma kritika sākās ar viņu. Šīs filmas galvenā jēga netika uztverta, tā tad šķita pārāk radikāla un pat nihilistiska. Dēls izrok no kapa sava tirāna tēva līķi un met no kalna kaut kur pasaulē - vējā, mūžīgā kaunā. Ak, kā tad, filmas iznākšanas brīdī uz ekrāniem, daudzi stigmatizēja šo spilgto ainu, kā viņus tas aizvainoja! Filma kļuva par sava veida "pārbaudi uz utīm", pārbaudījumu sabiedrības gatavībai pārmaiņām, atdzimšanai. Viņš nesa vēstījumu, kas netika uzklausīts: mūs var glābt tikai radikāla atteikšanās no netīrības. Līdzīgi kā to darīja Austrumeiropa. Bet tas nenotika. Grēku nožēla – un tas bija filmas vēstījums – nenotika. Filma, es atkārtoju, netika sadzirdēta, un tieši šis vārds - nožēla - sāka lielākoties izraisīt aizkaitinājumu un dusmas, un jo tālāk, jo spēcīgāk.

Aicinājumus nožēlot grēkus sāka uztvert kā nacionālās un personīgās cieņas aizskārumu: “Kurš MUMS jānožēlo?! Kura priekšā?? Jā. Mēs viņus visus izglābām no fašisma!" Mūsdienās perestroikas gados izskanējušo grēku nožēlas tēmu beidzot ir izsvītrojusi lielā tēma “piecelties no ceļiem”. Viņas kronis ir "Mūsu Krima". Pabeigts vēsturiskais cikls: no filmas "Grēku nožēla" līdz filmai "Ceļš uz mājām". Esam atgriezušies dzimtenē. Kāds, atgādinot Abuladzes attēlu, teica, ka smirdošais tirāna līķis tagad ir paņemts un nolikts uz veca postamenta. Noteikti ne tādā veidā. Mūsu laikabiedri aizvilka šo daļēji satrūdējušo līķi savās mājās un nosēdināja pie ģimenes galda. Viņa kompānijā dzer tēju. Viņi ar viņu aprunājas, apspriežas. Un, ja līķim pēkšņi nokrīt galva, to noliek atpakaļ vietā ar atvainošanos.