Nils Stīvensons. Kriptonomikons

Pseidonīms: Stephen Bury

Nīls Tauns Stīvensons (dažkārt "Stefensons", angļu Neal Town Stephenson; dzimis 1959. gada 31. oktobrī Fortmīdā, Merilendā) ir amerikāņu fantastikas rakstnieks.

Dzimis Aiovas Universitātes elektrotehnikas profesora un laboratorijas bioķīmiķa tehniķa ģimenē. Viņš debitēja kā romānists 1984. gadā ar tekstu “Big U”. Autors romānam "Lavīna" (Snow Crash, 1991), kurā apkopoti kiberpanka galvenie sasniegumi un mākslinieciskie atklājumi. Skaujošā sižeta pamatā ir ideja par Snow Crash vīrusu, kas var negatīvi ietekmēt cilvēkus gan digitālajā realitātē, gan bioloģiskās formās. Stīvensona nopelns ir izsmeļošs jauna veida komerciālās matricas apraksts MetaUniverse kā tehnoloģiskā progresa virsotnes forma.

Hugo balvas ieguvējs (1996). Dažkārt Stīvensona darbus dēvē par post-kiberpanku. Viņš ir divu romānu līdzautors. Tie ir "Interface" (Interface, 1994) un "Web" (Zirnekļtīkls, 1996). Stīvensona romānā “Cryptonomicon” (1999) skaidri vērojamas sistēmiskas atmiņas, kas vairākkārt atsaucas lasītājam uz amerikāņu romānu rakstnieka T. Pinčona romānu “Gravity's Rainbow”. Stīvensona zinātniskās fantastikas stāstā "Crunch" reālistiskā, ikdienišķā manierē, bet F. Kafkas romānu atpazīstamajā stilā aprakstītas cilvēka ietekmēšanas metodes ar komercreklāmu un pārtikas un plaša patēriņa preču agresīvā mārketinga sekas.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BE%D0%BD,_%D0%9D%D0%B8%D0%BB

Kriptonomikons.

Darbība risinās divos laikmetos: Otrā pasaules kara laikā un 90. gadu vidū, interneta uzplaukuma laikā. Romānā daiļliteratūra savijas ar realitāti, starp varoņiem ir reālas vēsturiskas personas, piemēram, Alans Tjūrings, Duglass Makarturs, Ronalds Reigans.

1942. gadā Lorenss Pričards Voterhauss, matemātikas ģēnijs un jauns ASV Jūras spēku kapteinis, tiek norīkots Apvienotajā angloamerikāņu vienībā 2702. Šī iestāde ir tik slepena, ka tikai daži cilvēki zina, ka tā pastāv, un dažus no šiem cilvēkiem sauc Čērčils un Rūzvelts... Voterhausa un 2702. bloka, kurā iekļauts vēl viens romāna varonis, ASV jūras kājnieku seržants Bobijs Šafto, misija ir slēpt faktu, ka sabiedroto izlūkdienesti jau ir uzlauzuši leģendārās Enigmas kodu. Tā ir spēle, kriptogrāfisks duelis starp Voterhausu un viņa vācu pretinieku, ko uzspiež brašais Šafto un viņa vīri. Tajā pašā laikā japāņu karavīram, bijušajam kalnrūpniecības inženierim Goto Dengo tiek uzdots uzbūvēt noslēpumainu bunkuru Filipīnu kalnos.

Deviņdesmito gadu beigās Voterhausa mazdēls kopā ar draugiem mēģināja izveidot "informācijas paradīzi" Kinakutas salā Dienvidaustrumāzijā — vietu, kur varētu brīvi apmainīties ar informāciju, bez valdības iejaukšanās un interneta cenzūras. Kabeļa ievilkšana topošajam "tīmekļa galvaspilsētai" uzticēta dārgumu un piedzīvojumu meklētājam Dagam Šafto un viņa skaistajai meitai Ami, savukārt inženiertehniskos darbus veic Goto Engineering īpašnieka dēls Goto Furudenendu. Korporācija. Vai varoņi satikās nejauši, vai arī visam ir slēpta nozīme, kā šķietami nejaušā burtu un ciparu secībā šifrētā ziņojumā?

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B8%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD

Dimanta laikmets.

„The Diamond Age: Or, A Young Lady's Illustrated Primer” (Dimanta laikmets jeb Ābece augstdzimušām jaunavām”) ir amerikāņu zinātniskās fantastikas rakstnieka Nīla Stīvensona romāns, kas publicēts 1995. gadā un ieguvis 1996. gadā Hugo un Locus balvas.

Visums

Romāna darbība risinās tajā pašā pasaulē, kur notikumi Stīvensona agrākajā romānā ”Lavīna”, bet nedaudz tālākā nākotnē (divas paaudzes vēlāk).

Nacionālas valstis tika aizstātas ar philae, kas vienoja cilvēkus pēc etniskā, kultūras, reliģiskā vai ideoloģiskā pamata. Lielākās Philae ir New Atlantis, kas atdzīvināja Viktorijas laika Anglijas, Niponas (Japāna) un Konfūciešu Hanas (Ķīna) kultūru. Philae bieži ir ļoti izkaisītas ģeogrāfiski, un lielākajā daļā lielāko pilsētu ir anklāvi. Daži no viņiem (piemēram, "Sendero") viegli pieņem gandrīz ikvienu. Ir arī cilvēki, kas nepieder nevienai filej.

Tehnoloģijas

Ievērojamākā romānā aprakstītā pasaules iezīme ir nanotehnoloģiju attīstība. Lielāko daļu ražošanas veic materiālu montētāji; valsts matraču darbinieki nodrošina cilvēkus ar bezmaksas pārtiku, ūdeni un gulēšanas matračiem.

Interaktīvais kino (“raķešu spēles”) ir guvis lielu attīstību, kurā dažas lomas atveido profesionāli “rektori”, bet dažas (parasti sekundāras lomas) – klienti.

Sižets

Darbība risinās Šanhajā, kas romāna notikumu laikā palika pārsvarā ķīniešu pilsēta, ko savieno dambji ar mākslīgām salām, ko kontrolē Jaunatlantijas, Japānas un Hindustānas spēki. Romānā paralēli attīstās vairākas sižeta līnijas.

Sižets risinās ap stāstu par Nelu, meiteni no nabadzīgas un disfunkcionālas ģimenes, kura ieguva unikālu interaktīvu grāmatu „The Primer for Noble Maidens”, ko izstrādājis izcilais Jaunatlantijas inženieris Džons Hakvorts un ko pasūtījis lords Finkels Makgrovs. ābece bija paredzēts Lorda mazmeitai, Hakvorts nelegāli izgatavoja savai meitai vēl vienu kopiju, bet ceļā uz mājām viņu aplaupīja pusaudžu banda, kuru vadīja brālis Nells).

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D0%BC%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D0%B2%D0%B5%D0%BA

Jauns tulkojums: Nīls Stīvensons, "Iesākumā bija komandrinda"

Ziemassvētku brīvdienās piedāvāju izlasīt vēl vienu interesantu darbu par datoriem, operētājsistēmām un atvērto kodu. Nīls Stīvensons, "Iesākumā bija komandrinda": http://odo.lv/command_line.

Šajā esejā ir rakstīts par datoriem un operētājsistēmām, uzsverot operētājsistēmas saskarnes nozīmi. Ir parādīts, ka, lai arī vienkārša saskarne atvieglo lietošanu, sistēma vienkāršāka nepaliek, un maksimāli vienkārša un nepastarpināta saskarne ir būtiska sarežģītu sistēmu uzbūves un darbības izpratnei.

Apskatot Windows, MacOS, BeOS un Linux operētājsistēmas, ir izmantota analoģija ar automobiļiem. Autors parāda, ka Linux, kā atvērtā koda sistēmai ir būtiskas priekšrocības attiecībā pret citām tajā laikā izplatītākām sistēmām. Lai arī autors par labāko sistēmu atzīst BeOS, tomēr viņš izsaka šaubas, vai šī operētājsistēma spēs sasniegt tās pastāvēšanai un attīstībai nepieciešamo kritisko atbalstītāju masu.

Darbā ir daudzas interesantas idejas, salīdzinājumi un filozofiskas pārdomas.

Šogad aprit 10 gadu kopš darba sarakstīšanas, un domāju, ka darbs ir izturējis laika pārbaudi. Ar mūsdienu zināšanām ir interesanti noteikt, ko autors ir paredzējis pilnīgi precīzi, un kur viņš, iespējams, ir maldījies.

https://odo.lv/Blog/091222

Minētajā saitē ir visa eseja.

https://odo.lv/command_line