Multfilma "Kā pieradināt pūķi 3", ko gribas skatīties atkal un atkal

Alekseja Jonova raksts no "Mir fantastiki". Tāpēc nesodiet bargi, ja kaut kur īpašvārdi klibos, jo krieviski tie ir pavisam citi. Rakstā ir spoileri.

Uzvara pār Drago Bludvistu jau ir gadu veca. Jaunais Hikaps (citur saukts par Hiku, bet viņa pūķis par tumsēju fūriju Nezobu) pierod būt vikingu vadonis. Viņam beidzot izdodas realizēt savu sapni: pūķi un vikingi uz Berkas salas dzīvo mierā, taču miers ir tāls no ideālā. Sala ir pārapdzīvota, jauniem pūķiem nepietiek vieta. Turklāt pūķu mednieku kuģi lavās Berkas salai arvien tuvāk, Hikapa aizbilstāmajiem draud briesmas. Tad vadonis atceras, ka bērnībā tēvs viņam ir stāstījis par slepeno pūķu dzimteni, kur viņi dzīvo drošībā. Citi vikingi uzskata šos stāstus par pasakām, taču Hikaps nolemj par katru cenu atrast Apslēpto pasauli.

"Kā pieradināt pūķi" ir ideāls franšīzes piemērs, jo tā jau no paša sākuma turējās pie stingra attīstības plāna. Jau 2010. gada decembrī, tikai pusgadu pēc pirmās daļas pirizrādes, DreamWorks izpildproducents atzinās, ka studija ir iecerējusi kā minimums triloģiju. "Iespējams, ka šim stāstam būs arī vairāk nodaļas, - viņš sacīja, - taču mēs precīzi zinām, ka tās būs kā minimums trīs".

Viņam piebalsoja arī režisors un scenārists Dins Debluā. Par sikvelu viņš skaidri pateica, ka uzskata to par triloģijas otro aktu. Pateicoties tādai pieejai DreamWorks ieguva trīs patstāvīgas filmas, kas kopā veido vienu pabeigtu stāstu un "Apslēptā pasaule" tam ir žilbinošs nobeigums.

Trešās daļas sižeta centrā ir Hikapa attiecības ar Bezzobi, draudzeni Astrīdu, māti Valku, citiem Berkas salas pūķu jātniekiem un pārējiem vikingiem. hikaps ir nogājis ilgu ceļu no tā apjukušā puisēna, kāds viņš bija pirmajā daļā, taču viņam vēl ir tālu līdz virsotnei. Viņš joprojām kautrējas precēties ar Astrīdu, joprojām nav pārliecināts par sevi un uzskata, ka visos viņa panākumos ir jāpateicas vienīgi Bezzobim. Jaunais vadonis uzskata, ka bez sava pūķa viņš nav nekas. Tāpēc, kad Bezzobis atrod sev pāri un sāk rauties uz pusēm starp mīlestību un pieķeršanos Hikapam, jaunajam vikingam ir jāizdara viens no pašiem sarežģītākajiem lēmumiem savā dzīvē.

Trešā daļa sekmīgi atrisina visus sižeta sarežģījumus. Ja pirmajās divās filmās Hikaps un Bezzobis mācās viens otram uzticēties un strādāt pārī, tad tagad Bezzobim ir jāpārvar bailes, lidot vienam. Bet Hikapam ir jānotic, ka viņš ir kaut kas arī bez pūķa, jāapzinās, ka īsta mīlestība nav iespējama bez upurēšanās. Dažreiz labākais, ko tu vari izdarīt savam tuvākajam, ir - palaist viņu. Par laimi, jaunajam vikingam nenāksies stāties pretī nepatikšanām vienam, blakus vadonim vienmēr būs Astrīda Hofersone un draugi.

Pārējiem vikingiem ir jāsaduras ar tām pašām problēmām, kā Hikapam. Viņi ir tā pieraduši uzticēties saviem pūķiem, ka vairs nemāk paši sadarboties viens ar otru. Tagad, kad ap Berku pulcējas ienaidnieku kuģu aplis, Snotloud Jorgensons, Zivjkājis Ingermans un dvīņi Tuffnut un  Ruffnut Torstoni mācās strādāt kopā. (Pašlaik nekur vairs neatrodu, kā šie varoņi un viņu pūķi nosaukti latviski, starp citu, filmas un seriāli ir rādīti pa mūsu TV un vārdi kinovariantā no TV atšķiras. Arī pūķu iesaukas. Latviešu vikipēdijā, kā parasti, ir tik minimāla informācija, ka nelabi paliek, ja vēlies uzzināt vairāk.) Jaunais salinieku ienaidnieks Grimmels Baismīgais - ir viltīgs, izmanīgs un gudrs ļaundaris, tādu vikingi vēl nav sastapuši. Vismaz tā viņu mums stāda priekšā. Tā ir vienīgā nopietnā pretenzija pret "Apslēpto pasauli": pārāk bezzobains un nebriesmīgs ļaundaris viņš izrādās patiesībā. Grimmelu apraksta kā cietsirdīgu slepkavu, taču viņš tā arī nevienu nenogalina, dodot priekšroku šaut uz upuriem ar iemidzinošām šautriņām.

(Te, droši vien ir runa par reitingiem, lai animācijas filmu varētu skatīties arī mazi bērni.)

Taču "Apslēptā pasaule" pieder tai apbrīnojamai filmu kategorijai, pret kuru absolūti negribas piekasīties. "Kā pieradināt pūķi 3" apbur ar kršņu attēlu, simpātiskiem varoņiem un skaistu stāstu, kur nolasāms neuzbāzīgs, ekoloģisks zemteksts. Multfilma saka, ka cilvēks pats sev ir ļaunākais ienaidnieks. Kamēr cilvēki neiemācīsies dzīvot mierā cits ar citu, visiem planētas iemītniekiem draud briesmas. Jo atšķirībā no pūķiem, vaļeim, ziloņiem, tīģeriem un delfīniem nav savas Apslēptās pasaules.

"Apslēptās pasaules" pirmizrādi pārcēla pēdējos divus ar pusi gadus. Kā skaidroja Dins Debluā, studija vienkārši bakstīja ar pirkstu debesīs un izvēlējās nejaušu datumu. Tāpēc trešajai daļai neredz nekādu seku no ieilguša ražošanas procesa. Tieši pretēji, filma sekmīgi izmanto to, ka tehnoloģijas nav stāvējušas uz vietas.

Attēli izskatās vienkārši satriecoši, sākot no naksīgā meža kopplāniem un pūķu pāra lidojuma zem Ziemeļblāzmas un beidzot ar Apslēptās pasaules ainavām - pazemes, kas pilna ar fluorescences ugunīm, kur jāņtārpiņu vietā ir mazu, siltas, zeltainas krāsas pūķīšu bariņi. "Kā pieradināt pūķi" gribas skatīties atkal un atkal, tikai to ainavu dēļ, kur regulāri varētu nospiest "pauze", lai izbaudītu kadrus.

Atsevišķus siltus vārdus ir pelnījis filmas nobeigums. Reti gadās, kad scenāristam izdodas uzrakstīt tik smeldzošu, emocionālu, bet pārsteidzoši loģisku un tajā pašā laikā optimistisku finālu. Tas vienlaikus pārvelk svītru Hokapa un Bezobja piedzīvojumiem un atbild uz jautājumu "kur tad palika pūķi" un dāvā cerību uz jauniem piedzīvojumiem šajā pasaulē. Spīdošs darbs.

https://www.mirf.ru/kino/kak-priruchit-drakona-3

No Latvijas portāla.

https://www.tvnet.lv/6530960/ka-pieradinat-puki-3-starte-ar-55-miljoniem

Attēli no pirmās filmas.

http://filmas.oho.lv/Ka-pieradinat-puki/5133/?&disp_mode=pics

Beigās jāatgādina, ka triloģija nav viss stāsts par Berku, vēl ir TV seriāli, kas stāsta par notikumiem, kas risinājušies filmu starplaikā. Savulaik kāda daļa no tiem ir rādīta Latvijas televīzijā.

Ir vēl 4 īsfilmas: "Legend of the Boneknapper Dragon", "Gift of the Night Fury", "Book of Dragons",  "Dawn of the Dragon Racers".

Pagaidām 8 sezonas seriālam "DreamWorks Dragons", pirmās nosaukums "Riders of Berk", otrās nosaukums "Defenders of Berk", pa 20 epizodēm (Cartoon Network). Tad 6 sezonas: "Race to the Edge" pa 13 epizodēm katra (Netflix).