MOSAIC HANNES HEGEN THE DIGEDAGS

MOSAIC Hannes Hegen DIGEDAGS ROCKY MOUNTAINS 1985 1. izdevums angļu valodā Hannes Hegen (īstajā vārdā Johannes Eduard Hegenbarth, dzimis 1925. gada 16. maijā Böhmisch Kamnitz tagad Česká Kamenice) ir vācu ilustrators un karikatūrists un ir visslavenākais ar Austrumvācijas komiksu grāmatām "Mosaik" un tās sākotnējo varoņu Digedags izveidošanu.

Studējis Vīnes Lietišķās mākslas universitātē un Leipcigas Vizuālās mākslas akadēmijā. Pēc studijām viņš strādāja Berlīnē, ilustrējot vairākus žurnālus. Viņa paša radītais darbs "Mosaik" pirmo reizi tika publicēts 1955. gada decembrī. Hegens bija pilnībā atbildīgs tikai par grāmatas pirmajiem numuriem. Vēlāk pie grāmatas strādāja mākslinieku un rakstnieku komanda, bet uz vāka tika ieskaitīts tikai Hegens. Tika sagatavoti 223 numuri. Hegens strādāja pie "Mosaik" līdz 1975. gadam, kad viņam radās nesaskaņas ar izdevēju un viņš pārtrauca darbu, paņemot sev autortiesības uz Digedags. "Mosaik" komanda turpināja darboties bez viņa un izveidoja jaunus varoņus, kas parādījās "Mosaik". Mūsdienās Hegens dzīvo Berlīnē un strādā pie oriģinālu "Mosaik" komiksu atkārtotas izdošanas un grāmatu izdevumiem. Hanness Hegens 2008 saņēma Maksa un Morica balvu, kas ir vissvarīgākā vācu komiksu mākslinieku balva no Starptautiskā komiksu salona - Erlangen. Angļu valodas izdevumi "Mosaik" lielākoties ir parādījušies zem nosaukuma "Mosaic". No Hannesa Hegena "Mosaik" 105. izdevuma Die Seeräuberburg 1965. gadā ierobežotā skaitā tika izdots angļu valodā kā "The Pirates Castle". Pēc bijušā izdevniecības darbinieka teiktā, tas bija paredzēts kā reklāmas metiens Amerikas Savienoto Valstu tirgum. Tika panākta vienošanās par komiksu grāmatu izdošanu ASV; tomēr ASV ekonomiskās embargo politikas dēļ pret Austrumeiropas valstīm Aukstā karā līgumu nevarēja izpildīt. Starptautiskajā tirgū angļu valodā tika izdoti desmit Hegena "Mosaik" antoloģijas sējumi ar nosaukumu "Mosaic Comic Books: The Digedags in America,  The Digedags on Mississippi,  The Digedags and the Indians.  The Digedags in the Rocky Mountains,  The Digedags in New Orleans, The Digedags on the Missouri, The Digedags and the Golden Treasure, The Digedags in Panama, The Digedags and the Pirate Island, The Digedags in New York.

https://www.worthpoint.com/worthopedia/mosaic-mosaik-hannes-hegen-digedags-431373573

Autors. Vēlāka biogrāfija.

Hanness Hegens (īstajā vārdā Johannes Eduard Hegenbarth; 1925. gada 16. maijs - 2014. gada 8. novembris) bija vācu ilustrators un karikatūrists, un viņš ir visslavenākais ar Austrumvācijas komiksu grāmatām "Mosaik" un tās sākotnējo varoņu Digedags izveidošanu.

Hegens dzimis Böhmisch Kamnitz, tagad Česká Kamenice. Studējis Vīnes Lietišķās mākslas universitātē un Leipcigas Vizuālās mākslas akadēmijā. Pēc studijām viņš strādāja Berlīnē, ilustrējot vairākus žurnālus.

Viņa paša radītais darbs - žurnāls "Mosaik" pirmo reizi tika publicēts 1955. gada decembrī. Hegens bija pilnībā atbildīgs tikai par grāmatas pirmajiem izdevumiem. Vēlāk pie grāmatas strādāja mākslinieku un rakstnieku komanda, bet uz vāka tika ieskaitīts tikai Hegens. Tika sagatavoti 223 numuri. Hegens strādāja pie "Mosaik" līdz 1975. gadam, kad viņam radās nesaskaņas ar izdevēju un viņš pārtrauca darbu, paņemot sev tiesības uz Digedags. "Mosaik" komanda turpināja darboties bez viņa un izveidoja jaunus varoņus, kas parādījās grāmatās.

Hegens nomira Berlīnē 89 gadu vecumā, joprojām strādājot pie oriģinālo "Mosaik" komiksu atkārtotas izdošanas un grāmatu izdevumiem.

2008. gadā Hanness Hegens saņēma Maksa un Morica balvu - vissvarīgāko Vācijas balvu komiksu māksliniekiem no Starptautiskā komiksu salona Erlangen. 2010. gadā viņš tika apbalvots par radošo darbību - Vācijas Federatīvās Republikas Nopelnu ordeni (Bruņinieka krusts jeb Nopelnu krusts uz lentes, vācu: Verdienstkreuz am Bande).

https://en.wikipedia.org/wiki/Hannes_Hegen

"Mosaik" ir vācu komiksu grāmatu žurnāls. Pirmo reizi publicēts 1955. gada decembrī, tā ir visilgāk izdotā vācu (un Eiropas) mēneša komiksu grāmata, kas joprojām ir vienīgā ar Austrumvācijas izcelsmi. "Mosaik" parādījās arī citās valstīs un citās valodās. Angļu valodā tas tika publicēts ar nosaukumu "Mosaic".

"Mosaik" izveidoja ilustrators un karikatūrists Hanness Hegens. Laikā no 1955. līdz 1975. gadam "Mosaik" varoņi bija Dig, Dag un Digedag, kas kopā pazīstami kā Digedags. Viņus 1976. gadā nomainīja Abrax, Brabax un Califax, kas kopā pazīstami kā Abrafaxe un kuri joprojām ir galvenie varoņi.

Kopš 1955. gada līdz mūsdienām ir pārdoti vairāk nekā 200 miljoni izdevumu. "Mosaik" popularitātes virsotnē pirms Vācijas atkalapvienošanās mēnesī bija gandrīz miljons eksemplāru. Tirāža ir mainījusies no vairāk nekā 100 000 deviņdesmito gadu sākumā līdz aptuveni 80 000 2007. gadā. Vikipēdija prasa atsauces. Varoņu piedzīvojumiem ir stīmpanka iezīmes, var arī teikt - Žila Verna stils.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mosaik