Morina F. Makhjū. China Mountain Zhang

"China Mountain Zhang" ir amerikāņu rakstnieces Morinas F. Makhjū 1992. gada zinātniskās fantastikas romāns. Romānu veido vairāki brīvi savijušies stāsti.

Nosaukums

Romāna nosaukums cēlies no galvenā varoņa, jauna geju vīrieša ar jauktu ķīniešu un puertorikāņu vārdu, kurš tiek saukts par Rafaelu Džanu cittautiešu kontekstā un Džanu Džongsanu ķīniešu kontekstā. Viņa ķīniešu vārds Zhongshan ir rakstīts ar rakstzīmēm ar primāro nozīmi "centrs" un "kalns"; Ķīnas mandarīnu nosaukums sākas arī ar rakstzīmi, kas nozīmē "centrs" vai "vidus". Tādējādi "Ķīnas kalns" ir viņa ķīniešu vārda alternatīva lasīšana. (Zhongshan ir arī viens no Ķīnas revolucionārā līdera Sun Yat-sena vārdiem.)

Satura kopsavilkums

Galvenais stāsts ir saistīts ar vīrieša nobriešanu nākotnē, kurā dominē Ķīna, kur ASV pēc ekonomiskās krīzes perioda ir piedzīvojusi komunistu revolūciju ("Tīrīšanas vēja kampaņa"). Viņa personīgajai evolūcijai viņa stāstījumā ir paralēli četri blakus stāsti, kas seko personāžiem, sākot no augstprātīgiem nepiederīgiem cilvēkiem līdz vietas atrašanai sabiedrībā.

Atsauces uz faktisko vēsturi, ģeogrāfiju un mūsdienu zinātni

Fons ir 22. gadsimts, kurā pasaulē dominē Ķīnas komunistiskais režīms. Romāns zinātniskajai fantastikai ir nedaudz neparasts, jo neviens no varoņiem neizraisa būtiskas izmaiņas apkārtējā pasaulē; kā arī neizmanto standarta zinātniskās fantastikas tropus.

"The New York Times" teica par grāmatu, kad tā pirmo reizi parādījās: "Pirmais romāns, kas ir labs, dod ikvienam lasītājam iespēju dalīties atklājumu priekā; manuprāt, McHugh kundzes sasniegumi atgādina par labāko Samuela R. Delany darbu un Kimu Stenliju Robinsonu, neatrodoties vismazākajā atvasinājumā."

Savienojumi ar citiem darbiem

Makhū novele "Aizsardzība" ir iekļauta tajā pašā nākotnes vēsturē, kā "Ķīnas kalns Džans", detalizēti aprakstot sīkā noziedznieka pieredzi nometnē "Reform Through Labor" Kanzasā saskaņā ar topošo komunistisko sistēmu.

Apbalvojumi un nominācijas

Romāns tika nominēts Hugo balvai par labāko romānu un Nebula balvai par labāko romānu un ieguva Lambda literāro balvu, Locus balvu kā labākais pirmais romāns un James Tiptree, Jr. balvu.

https://en.wikipedia.org/wiki/China_Mountain_Zhang

Krievu vikipēdija par autori.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D1%85%D1%8C%D1%8E,_%D0%9C%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BD