Modernā ledus hokeja pirmsākumi

Mūsdienīgs, pēc noteikumiem spēlēts hokejs iesākās 1800. gadu vidū Kanādas austrumos. par pamatlicēju pirmajiem noteikumiem parasti uzskata Džeimsu Dž. Kreitonu (James G. Creighton) no Jaunskotijas. Tos parasti sauc par "Halifaksas noteikumiem", ko pieņēma, taču pēc tam 1870. gados Monreālā tie tika pārveidoti par tā sauktajiem "Makgīla noteikumiem" ("McGill-rules"). Kreitonam bija lieli nopelni, mūsu valodā runājot, pirmās, oficiālās hokeja spēles sarīkošanā.

1875. gada 3. martā Kreitona vadītā "McGill" uzvarēja Freda Torensa vadīto "Victoria" komandu ar rezultātu 2 spēles pret 1 spēli (tā toreiz sauca gūtos vārtus). Tā bija pirmā zināmā spēle, kas iepriekš tikai izziņota, komandām bija nosaukumi un spēlētāju vārdi kļuva zinām, ieskaitot arī rezultātu. Spēle tika spēlēta ar "plakanu, apaļu koka gabalu" - ripu. Spēle notika Monreālā, Viktorijas slidotavā.

Divus gadus vēlāk, 1877. gada 31. janvārī, Monreālas Makgīla universitāte izveidoja pirmo, pastāvīgo hokeja komandu, bet 27. februārī "Monreālas Vēstnesis" (Montreal Gazette) publicēja pirmos hokeja noteikumus. Veselus septiņus.

Pirmās hokeja sacīkstes Eiropā notika 1902. gadā Naitsbridžā (Knightsbridge), Anglijā,  Prinča Slidošanas klubā (Prince's Skating Club). 1905. gadā, 4. martā Beļģija un Francija spēlēja divas starptautiskas spēles. Trīs gadus vēlāk Parīzē (Francijā) LIHG (vēlāk IIHF) tika nodibināta LIHG (vēlāk pārdēvēta par IIHF), ledus hokeja starptautiskā federācija. [Jāpiezīmē, ka pasaulē spēli parasti sauc par ledus hokeju, lai nesajauktu ar lauka hokeju, ko parasti sauc vienkārši par hokeju - t.p.]

http://www.iihf.com/iihf-home/history/

Spēles starp komandām, kurās ar nūjām tiek sists pa ripām līdzīgiem objektiem, ir tikušas spēlētas jau kopš ļoti seniem laikiem. 4000 gadus veci zīmējumi apbedījumos Ēģiptē attēlo sporta veidu, kas līdzinās lauka hokejam. Pirmo reizi vārds hokejs ticis izmantots 16. gadsimtā, bet tā izcelsme ir neskaidra. Tas varētu būt cēlies no seno franču vārda hoquet, kurš nozīmē — gana nūja, bet tas varētu būt cēlies arī no nīderlandiešu vārda hokkie. Parasti lielākā daļa no šīm spēlēm tika spēlētas uz parasta laukuma, bet 16. gadsimta Hendrika Averkampa gleznā, tas tika spēlēts arī uz ledus.

Pirmā hokeja spēle Latvijā tika aizvadīta 1909. gada 15. februārī. Toreiz Rīgas "Unions" ar 4:3 pārspēja Schutzengartens komandu. Arī turpmākajos gados Latvijā tika aizvadītas atsevišķas hokeja spēles, taču popularitātes ziņā ievērojamāks bija bendijs (hokejs ar bumbiņu). 1929.-30. gada ziemā notika pirmā neoficiālā Latvijas čempionāta izspēle. Nākamajā ziemā norisinājās jau pirmais oficiālais čempionāts, uzvaru tajā izcīnot Rīgas "Unions" vienībai.

https://lv.wikipedia.org/wiki/Hokejs