Māra Runguļa spoku stāsti

Autora daiļrades apskats

Grāmatas Pastaiga mirušo pilsētā recenzija. Mūsu baiļu pieradināšana

Tieši šis reālisms, ar kuru Māris Rungulis punktē teiksmaino materiālu, rada atmosfēru, kas liek lasītājam just aktīvu līdzdalību "projekta" apspriešanā tukšajā mājā un neomulību brīžos, kad kādam no stāstniekiem jāpamet telpa, lai dotos ārā pēc pasta vai uz sirsniņmājiņu.

BĀRBALA SIMSONE

12. oktobris, 2016, 14:28

https://www.diena.lv/raksts/kd/recenzijas/gramatas-_pastaiga-miruso-pilseta_-recenzija.-musu-bailu-pieradinasana-14157617

Par grāmatu.

https://www.lielsmazs.lv/index.php/lv/gramatas/pastaiga_miruso_pilseta/

Grāmatas Trīs nāves Mārtiņdienā recenzija. Caurspokota pasaule

Māris Rungulis grāmatā Trīs nāves Mārtiņdienā apdarina un pārfrāzē daļēji senus, daļēji mūsdienīgus pašu bērnu stāstītus un klausītus tekstus.

BĀRBALA SIMSONE

17. decembris, 2018, 11:01

https://www.diena.lv/raksts/kd/recenzijas/gramatas-_tris-naves-martindiena_-recenzija.-caurspokota-pasaule-14210926

Par grāmatu.

https://www.lielsmazs.lv/index.php/lv/gramatas/tris_naves_martindiena/

02.11.2020 13:18

Iznākusi Māra Runguļa spoku stāstu triloģijas trešā grāmata 'Asins lietus'

DELFI Kultūra

Bērnu grāmatu izdevniecība "Liels un mazs" laidusi klajā Māra Runguļa Pārupes spoku stāstu triloģijas trešo grāmatu "Asins lietus" ar Kristiana Brektes ilustrācijām.

Rakstnieks Māris Rungulis jau kopš pagājušā gadsimta 80. gadu vidus vācis un publicējis bērnu vidē izplatītos spoku, šausmu un joku stāstus. Rakstot grāmatas "Pastaiga mirušo pilsētā" (2016), "Trīs nāves Mārtiņdienā" (2018) un "Asins lietus", viņš izmantojis šos mūsdienu folkloras sižetus.

Triloģijas noslēdzošajā grāmatā "Asins lietus" skolotāja iesaista bērnus skolas žurnāla veidošanā. Sestās klases skolēni nolemj žurnālā ievietot savas apkaimes nostāstus. Izrādās, ka baisus notikumus ir piedzīvojusi arī viņu klases audzinātāja, kuras mājās notiek spoku stāstu vakars. Vai gliemeži tiešām var apēst cilvēku? Kāpēc no ķīmijas kabineta griestiem pil asins lietus, uz kurieni katru nakti pa sliedēm traucas spoku vilciens? Kāds spoks vēstulē viņiem pats atklāj savu noslēpumu...

Kā raksta Nīgale, izveidojot 22 grāmatas nodaļas, autors nostāstus izvērsis plašāk, sapludinājis kopā, apaudzējis ar vidi un laiku raksturojošām detaļām, izmantojis savas personiskās bērnības atmiņas, vienlaikus iezīmējot arī pašu stāstītāju raksturus un attiecības. Grāmata, kas adresēta vidējā skolas vecuma bērniem, var iedvesmot arī lasītājus dažādu nostāstu apzināšanai, stāstīšanas improvizācijai. Vienlaikus šie stāsti, kuros rakstnieks atspoguļo daudzas 20. gadsimta vēstures un pat agrāku laika posmu reālijas, palīdz tuvināties arī reālās vēstures iepazīšanai.

"Rungulis apdarina stāstus tā, ka tie iegūst pilnvērtīgu mazu noveļu īpašības un, protams, arī papildu ticamību," rakstījusi kritiķe Bārbala Simsone.

Triloģijas pirmā daļa saņēma Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā, jo grāmata "ļauj lasītājam gan nobīties, gan izsmieties, rosinot veselīgas attieksmes pret bailēm nostiprināšanos, un vienlaikus aktualizē arī stāstīšanas tradīciju"

Mākslinieks Kristians Brekte ilustrējis visas Māra Runguļa spoku stāstu triloģijas grāmatas, radot grafikas darbus. Šobrīd galerijā "Istaba" skatāma Kristiana Brektes personālizstāde, kurā izstādīta šo grafikas oriģināldarbu sērija. Mākslinieks vizuāli interpretē bailes, izmantojot bērnu folklorā izmantoto paņēmienu – šausmīgā un komiskā apvienojumu. Grāmatu mākslas konkursā "Zelta ābele 2016" viņa ilustrētā "Pastaiga mirušo pilsētā" tika atzīta par gada skaistāko grāmatu bērniem. Dizainu triloģijai veidojusi māksliniece Ūna Laukmane.

https://www.delfi.lv/kultura/news/books/iznakusi-mara-rungula-spoku-stastu-trilogijas-tresa-gramata-asins-lietus.d?id=52620421

Par „Asins lietu”.

https://satori.lv/book/asins-lietus

Par autoru.

https://www.limbazubiblioteka.lv/maris_rungulis___spilgtakais_autors_pusaudzu_originalliteratura/?print=1