Makoto Sinkai, mūsu laiku japāņu animācijas slavenība

Makoto Sinkai, japāņu režisors, animators un seiju (aktieris, kurš ieskaņo filmas), ir dzimis Nagano prefektūrā 1973. gada 9. februārī. Viņa īstais vārds ir Makoto Niicu. Universitātē ir studējis japāņu literatūru. Radīt mangas, anime un ranobe viņš ir jau vēlējies vidusskolā. Viņa mīļākais anime ir Hajao Mijadzaki „Laputas debesu pils”. Sinkai dažos apskatos ir iesaukuši par „jauno Mijadzaki”, kaut arī viņš pats nav vienisprātis ar to, sakot, ka viņu pārvērtē. Tāpat viņs saka, ka grib radīt darbus, kam ir citi saskarsmes punkti ar auditoriju, nekā Hajao Mijadzaki darbos.

Sinkai atšķirības zīme no citiem vadošajiem anime industrijas pārstāvjiem tieši ir viņa stāvēšana nostāk no šīs pašas industrijas, tās štampiem un prasībām, kas padara viņa darbus, savā ziņā, tuvus - ārthauzam. Atšķirībā no savas daiļrades līdzgaitnieku vairākuma, Sinkai mēģina savas idejas realizēt dzīvē ar minimāliem resursiem, uzņemoties visu darbu pats. Tādā veidā viņam izdodas realizēt savas idejas ar apbrīnojamu atmosfēras viengabalainumu. Viņš ļoti rūpīgi izzīmē ainavas un dibenplānus.

Dzimis Nagano, vēlāk viņš mācību dēļ pārceļas uz Tokio, kur arī paliek strādāt, kā kompānijas „Minori” līdzgaitnieks. 5 gadu darba laikā viņš parādīja sevi kā ļoti daudzveidīga personība: radīja jaunu spēļu videoklipus, veidoja bukletus-instrukcijas un uzturēja kompānijas portālu. No 1997. gada viņš izmēģina sevi režisora un scenārista darbā savos projektos. Jau viņa trešais darbs „Viņa un viņas kaķis” (pirms tam bija „Norobežotā pasaule”, ko Sinkai radīja, pētot 3D grafiku, un „Citas pasaules”) ir tik sekmīgs, ka ieinteresē kompāniju „CoMix Wave”, kas izdod diskus ar piecu minūšu ilgām filmām un komentāru grāmatiņām. Darbs iegūst vairākas prestižas balvas, starp kurām ir festivāla «2000 DoGA CG Animation» galvenā balva. Ar šo brīdi Sinkai kļūst pazīstams visā pasaulē.

2000. gadā Sinkai sāk domāt par jauniem projektiem, turpinot strādāt kā grafiskais dizainers firmā „Falcom”. 2000. gada jūnijā viņam dzimst „Tālās zvaigznes balsu” ideja. Pēc dažiem mēnešiem jau tajā laikā sekmīgais animators paraksta kontraktu ar „Mangazoo”. Firma dod Sinkai grantu, lai „pārvērstu viņa ideju anime, ko būtu iespējams pārdot”. Nākamā gada maijā Sinkai pamet savu darbu un pilnībā nododas „Balsu...” radīšanā. Vēlāk intervijā viņš stāsta, ka filmai viņš ir veltījis septiņus mēnešus „reāla darba”. Nākošā Sinkai filma pēc „Balsīm...” ir „Aiz mākoņiem”, kas tiek izlaists uz vairums Japānas kinoteātru ekrāniem 2004. gada 20. novembrī. Darbs iegūst daudzas balvas un kritiķu labvēlību. 2007. gada 3. martā notiek Sinkai otrās pilnmetrāžas filmas „Pieci centimetri sekundē” pirmizrāde. Tā sastāvēja no trīs savā starpā saistītiem stāstiem: „Fragments no ziedošas sakuras”, „Kosmonauts” un „5 centimetri sekundē”. Filmas ilgums bija 63 minūtes.

Lente „Pieci centimetri sekundē” kļūst par pašu sekmīgāko no visiem režisora projektiem, viena no tās prestižākajām balvām bija itāļu festivāla „Future Film” galvenā balva.

Visu 2008. gadu Sinkai pavada Londonā, bet 2009. gadā sāk darbu pie jauna projekta, kas iegūst nosaukumu „Aizmirsto balsu ķērāji”. Japānas kinoteātros to sāk rādīt no 2011. gada 7. maija.

2013. gadā tiek radīta animācijas filma ar nosaukumu „Kotonoha no Niwa”, ko apmēram var iztulkot kā „Vārdu dārzs” vai „Dārzs no tūkstoš vārdu fragmentiem”. Pats Sinkai stāsta, ka viņš pirmo reizi ir radījis stāstu par mīlestību tā kā šo vārdu saprot japāņi. 

Sinkai pēdējā uz šo laiku filma ir „Tavs vārds” („Kimi no Na wa”, „Your name”), kas iznāca 2016. gadā. Filma balstīta uz Makoto Sinkai tāda paša nosaukuma stāsta, kas publicēts tikai mēnesi pirms filmas pirmizrādes. Filmā stāstīts par jaunekli, kas dzīvo Tokijā, un meiteni no lauku ciemata un viņu mistiskajām identitātes maiņām.

„Your Name” veidota studijā „CoMix Wave Films”, bet filmas izplatītājs ir „Toho”. Filmas pirmizrāde norisinājās Losandželosā Anime Expo 2016 laikā 2016. gada 3. jūlijā, savukārt Japānā filmas pirmizrāde bija 2016. gada 26. augustā. Tēlu dizaina autors ir Masajosi Tanaka. Mūziku filmai sarakstīja un izpildīja japāņu roka grupa “Radwimps”.

Filma saņēmusi pozitīvas kritikas atsauksmes un tiek slavēta par lielisko animāciju un emocionalitāti, kas filmai Japānā nesusi rekordlielus ieņēmumus. “Your NNName” ir ceturtā ienesīgākā filma Japānā un otrā ienesīgākā anime pēc "Gariem līdzi". “Your Name” ir visu laiku ienesīgākā anime pasaulē.

Filmas galvenie varoņi Mitsuha un Taki filmas sākumā vairākkārt mistiski, sapņiem līdzīgā stāvoklī, apmainās identitātēm un pieredz viens otra dzīvi. Mitsuha ir jauna meitene, kas dzīvo mazā japāņu pilsētiņā, uzceltā ap ezeru, kas izveidojies meteorīta krāterī, bet Taki ir jauns puisis, kas dzīvo Tokijā. Līdzīgi kā sapņi, arī viņu atmiņas par otra dzīvi laika gaitā izgaist. Viņi komunicē viens ar otru, rakstot ierakstus piezīmju burtnīcās, viedtālruņa lietotnēs, kā arī dažkārt uz savām rokām. Mitsuha palīdz Taki viņa attiecībās ar kolēģi Miki, taču Miki saprot, ka Taki ir iemīlējies kādā citā. Taki savukārt, palīdz Mitsuhai iegūt popularitāti vienaudžu vidū. Līdz beidzot nopietna katastrofa, kas draud pilsētiņai, liek jauniešiem cīnīties, lai glābtu cilvēkus.

Par filmu var lasīt arī atsevišķā rakstā.

Izmantota informācija no Vikipēdijas.

Filmas.

„Viņa un viņas kaķis”.

http://gidonline.in/2014/02/ona-i-ee-kot/

„Tālās zvaigznes balsis”.

http://gidonline.in/2011/12/golos-dalekoj-zvezdy/

“Aiz zvaigznēm”.

http://gidonline.in/2011/12/za-oblakami/

„5 centimetri sekundē”.

http://gidonline.in/2011/04/5-santimetrov-v-sekundu/

„Aizmirsto balsu ķērāji”.

http://gidonline.in/2014/02/lovcy-zabytyx-golosov/

„Vārdu dārzs”.

http://gidonline.in/2013/06/sad-slov/

„Tavs vārds”.

http://gidonline.in/2017/09/tvoe-imya/