LVĢMC: neviens īsti nezina, kas ir lodveida zibens

«Apollo»
Piektdiena, 23. jūlijs (2010)

Latvijā jau kādu laiku pieturas pamatīgs karstums, kas mijas ar spēcīgiem negaisiem. Vēl pagājušo svētdien daudzviet Latvijā plosījās negaiss, kas nodarīja lielus postījumus. Pagaidām gan sinoptiķi negaisu daudzuma ziņā šo gadu nesauc par neko ārkārtēju, tomēr atzīst, ka arvien biežāk novērojami anomāli laika apstākļi arī Latvijā.

To sarunā ar portālu «Apollo» sacīja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Prognožu daļas vadītājs Andris Vīksne.

Pēdējā gada laikā Latvijā vairākkārt plosījies lodveida zibens. Vīksne stāsta, ka neviens no LVĢMC gan pats nav to redzējis, taču tas esot visai neprognozējams un arī zinātniekiem faktiski pagaidām neesot skaidrs, kas tieši tas ir.

 

 

«Daži uzskata, ka lodveida zibeni izveido gaisa joni un ūdens molekulas, daži uzskata, ka lodveida zibens varētu būt miniatūra «melnā cauruma» kopija,» norāda Prognožu daļas vadītājs.
Lodveida zibens parasti virzās lēni, tas var ar caurvēja palīdzību iekļūt telpā, bet tik pat labi var to ar caurvēja palīdzību arī «pamest».

http://www.apollo.lv/portal/news/articles/209562/0…

[Atceros, jaunībā kādā žurnālā lasīju rakstu par to, arī tad skaidrības bija maz, tur bija teikts, ka eksistē kādas 300 teorijas, kas mēģina to izskaidrot. Jāsaka, ka šī parādība tiešām ir neprognozējama. Dažreiz tā nenodara nekādu postu, dažreiz uzsprāgst, dažreiz nogalina tikai cilvēkus. Jā un ne vienmēr tā ielido pa logu, ir novēroti gadījumu, kad tā kā burbulis izlien no kontakta pie sienas - t.p.]