Luisa Lorija. Devējs

Vai tu vari iedomāties pasauli bez krāsām, smaržām, skaņām, atšķirībām? Bez individualitātes? Pat bez kustoņiem, putniem, kukaiņiem un augiem? Tieši šādu utopisku vietu – kopienu – atainojusi amerikāņu rakstniece Luisa Lorija jauniešiem adresētajā zinātniskās fantastikas romānā "Devējs".

Divpadsmitgadīgais Jona dzīvo nevainojami organizētā, dzelžaini disciplinētā un sakārtotā, taču patiesībā baisā un bezjēdzīgā nākotnes pasaulē – Tāpatībā. Citādības, savādības tur nav un nekad nebūs. Un tomēr biklais, ietramdītais puišelis, apstākļu spiests, uzņemas paveikt neticamu, riskantu varoņdarbu, kāds pat pieaugušajam nebūtu pa spēkam.

Jo pasaule taču balstās uz Jonu un viņam līdzīgajiem.

Kas ir brīvība? Kas ir izvēles brīvība? Un ko tā nozīmē katram no mums gluži ikdienišķi, uz katra soļa?

Atbildes uz šiem jautājumiem meklēsim romānā "Devējs", kas 1994. gadā saņēma Ņūberijas balvu (Newbery Medal) un kopš tā laika tiek uzskatīts par vienu no ietekmīgākajiem mūsdienu darbiem jaunatnei.

https://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/75309-devejs.html

Zilo meklējot.

Tetraloģijas otrā daļa, tāpat kā The Giver, apraksta slēgtu kopienu ar saviem stingrajiem likumiem. Pēc globālās katastrofas uz Zemes, šķiet, nav ne pilsētu, ne automašīnu, ne dzelzceļa. Meitene Kira dzīvo ciematā, kur palīdzēt kaimiņam ir retums, ēdiena iegūšana ir veiksme, un nāve gaida ikvienu - gan no slimības, gan no plēsonīgu radību ķetnām. Klibajai bāreņai Kirai ir maz izredžu, it īpaši tāpēc, ka kaimiņi viņu uzskata par nastu un vēlas viņu nogalināt. Bet to nevar izdarīt bez aizbildņu atļaujas. Kiras apbrīnojamā spēja ļauj viņai izturēt kaimiņu un vecāko tiesu naidu - viņai pašai nebija ne mazākās nojausmas, uz ko viņa ir spējīga. Ar "Devēju" tetraloģijas pirmo daļu "Zilā meklējumos" savieno tikai plāns pavediens (lai gan uzmanīgs lasītājs tajā atradīs atbildi uz galveno jautājumu - par Jonasa likteni). Neskatoties uz to, šīs grāmatas ir ļoti līdzīgas: abās aprakstīta pasaule, kuru tajā dzīvojošie cilvēki uztver kā pareizu un vienīgo iespējamo, un tikai galvenie varoņi saprot, ka tā ir caurvīta ar meliem un tai jākļūst citādai.

https://www.livelib.ru/book/1001446986-v-poiskah-sinego-lois-louri

Vēstnesis.

Zēns Metijs dzīvo kopā ar savu neredzīgo mentoru ciematā, kas ir slavens ar savu viesmīlību. Visi bēg šeit, meklējot palīdzību un atbalstu no daudzām apdzīvotām vietām, kur cilvēki ir dusmīgi un vienaldzīgi, un izturēšanās ir nežēlīga. Zēns ir laimīgs, bet pasaule, kas, šķiet, ir ieguvusi zināmu stabilitāti, atkal mainās. Ciematā pamazām iekļūst kaut kas draudīgs, un apkārtējais Mežs kļūst biezāks. Pat Metijs, kurš vienmēr bezbailīgi gāja pa ceļiem ar ziņām, vairs nejūtas drošībā. Tomēr viņam vēl jāveic pēdējais ceļojums pa Mežu, un viņš var paļauties tikai uz sevi un savu jaunatklāto īpašību. Vēstnesis ir Luisas Lorijas tetraloģijas trešā daļa, kurā beidzot satiekas “The Giver” un “Gathering Blue” varoņi.

https://www.livelib.ru/book/1002727254-vestnik-lois-louri

Dēls.

Viņi viņu sauca par Ūdens Klēru. Kad viņa tiak izskalota viņu krastā, neviens nezināja, ka viņa nāk no sabiedrības, kurā nepastāv emocijas un krāsas. Ka viņa bija kļuvusi par “trauku” trīspadsmit gadu vecumā. Ka viņa četrpadsmit gadu vecumā bija nēsājusi Produktu. Ka tas ir nozagts no viņas ķermeņa. Klērai bija dēls. Bet to, kas no viņas izņemts, viņa nekad nezināja. Kā viņu sauca? Vai viņš vispār bija dzīvs? Viņai vajadzēja viņu aizmirst, bet tas nebija iespējams. Tagad Klēra neapstāsies ne pie kā, lai atrastu savu bērnu, pat ja tas nozīmē neiedomājamu upuri.

Dēls kārtējo reizi pamudina lasītājus iet uz Newbery medaļu ieguvušās grāmatas The Giver, kā arī Gathering Blue un Messenger pasauli, kurā parādās jauns varonis. Šajā saviļņojošajā sērijas finālā pārsteidzošais un ilgi gaidītais Luisas Lorijas episkā stāsta noslēgums vainagojas ar labā un ļaunā galīgo sadursmi.

https://www.goodreads.com/book/show/13324841-son

Par autori

Luisa Lorija (angl. Lois Lowry) ir amerikāņu rakstniece, vairāk nekā trīsdesmit bērnu grāmatu autore, divreiz ieguvis Džona Ņūberija medaļu. Dzimusi 1937. gada 20. martā Honolulu, Havaju salās, Roberta un Katrīnas (Landis) Hammersbergu ģimenē ar trim bērniem, Luisa bija vidējā. Viņai bija vecākā māsa Helēna un jaunākais brālis Džons. Trīs gadus vecāka par Luisu Helēna nomira 1962. gadā 28 gadu vecumā. Šī pieredze ietekmēja Luisu, un viņa uzrakstīja savu pirmo grāmatu A Summer to Die - grāmatu par jaunu meiteni, kura traģiski zaudē vecāko māsu. Viņa sāka fotogrāfes un ārštata žurnālistes karjeru 1970. gadu sākumā. 1954. gadā Luisa iestājās Brauna universitātē. Viņa apmeklēja to divus gadus, līdz apprecējās ar ASV armijas virsnieku Donaldu Loriju 19 gadu vecumā 1956. gadā. Viņiem bija četri bērni: meitas Alekss un Kristīne, dēli Grejs un Bendžamins. Kad bērni bija pietiekami lieli, Lorija veltīja laiku, lai pabeigtu savas angļu literatūras studijas Dienvidmenas Universitātē Portlendā 1972. gadā. Houghton Mifflin pārliecināja viņu uzrakstīt savu pirmo grāmatu bērniem (A Summer to Die), kas tika publicēta 1977. gadā. gadā (kad Lorijai bija 40). Kopš tā laika viņa ir uzrakstījusi vairāk nekā 30 bērnu grāmatas un publicējusi autobiogrāfiju. Kā autore Lorija ir rakstījusi par tādiem sarežģītiem jautājumiem kā rasisms, neārstējamas slimības, slepkavības un holokausts. Darbs pie šādām tēmām izpelnījies gan uzslavas, gan kritiku. Jo īpaši viņas darbs "Devējs" ir ticis uztverts ar atšķirīgu reakciju no Amerikas skolām, no kurām dažas ir pieņēmušas viņas grāmatas kā daļu no viņu obligātās programmas, bet citas ir aizliegušas. Uzreiz pēc iznākšanas 1993. gadā The Giver izraisīja milzīgu diskusiju un pat iekļuva to grāmatu sarakstā, kuras vecāku grupas mēģināja aizliegt: viņi uzskatīja, ka nevajadzētu likt spriest mazos lasītājus par tik nopietnām tēmām. Bet, neskatoties uz kritiku, grāmata iegāja amerikāņu skolas vidējās klases skolas programmā, saņēma daudzas prestižas balvas. Pirmo reizi Džona Ņūberija medaļu viņa saņēma 1990. gadā par grāmatu par holokaustu "Skaitļojiet zvaigznes". Luisa dzīvo un raksta Kembridžā, Masačūsetsā.

Bibliogrāfija.

Series Anastasia Krupnik

1. Anastasia Krupnik (1979) 2. Anastasia Again! (1981) 3. Anastasia At Your Service (1982) 4. Anastasia, Ask Your Analyst (1984) 5. Anastasia On Her Own (1985) 6. Anastasia has the Answers (1986) 7. Anastasia's Chosen Career (1987) 8. Anastasia at This Address (1991) 9. Anastasia, Absolutely (1995)

J. P. Tate

1. The 100th Thing About Caroline (1983) 2. Switcharound (1985) 3. Your Move, J.P.! (1990)

Sam Krupnik

1. All About Sam (1988) 2. Attaboy, Sam (1992) 3. See You Around, Sam! (1996) 4. Zooman Sam (1999)

The Giver Quartet

1. The Giver (1993) 2. Gathering Blue (2000) 3. Messenger (2004) 4. Son (2012)

Gooney Bird

1. Gooney Bird Greene (2002) 2. Gooney Bird and the Room Mother (2005) 3. Gooney the Fabulous (2007) 4. Gooney Bird is So Absurd (2009) Gooney Bird on the Map (2011)

Novels

A Summer to Die (1977) Find a Stranger, Say Good-Bye (1978) Autumn Street (1980) Taking Care of Terrific (1983) The One Hundredth Thing About Caroline (1983) Us and Uncle Fraud (1984) Rabble Starkey (1987) The Road Ahead (1988) The Woods at the End of Autumn Street (1989) Number the Stars (1989) Stay! Keeper's Story (1997) The Silent Boy (2003) Gossamer (2006) The Willoughbys (2008) The Birthday Ball (2010) Bless this Mouse (2011)

Omnibus

The Worlds of Lois Lowry (2006) A Newbery Collection boxed set (2011) (with Scott O'Dell, Linda Sue Park and Elizabeth George Speare)

Plays

Number the Stars - Musical (1998)

Picture Books

Crow Call (2009) Series contributed to Dear America Like the Willow Tree (2011)

Non fiction

Dear Author: Students Write About Books That Changed Their Lives (1995) Looking Back (1998)

https://www.livelib.ru/author/236787-lois-louri

Pēdējie attēli ir no “Devēja” ekranizācijas.