Ļoti īsas ziņas_8

1.

Rada dzīvnieku ar mākslīgu ģenētisko kodu
30.08.2011 Jānis Krēķis

Kembridžas universitātes zinātnieki pirmo reizi izveidojuši dzīvu radību ar mākslīgu ģenētisko kodu, raksta avīze "The Daily Mail". Jaunais organisms tapis, modificējot nematodes jeb velteniskā tārpa ģenētisko kodu.

 

 

Radība ir vienu milimetru gara un sastāv tikai no tūkstoš šūnām. Ikviena dzīvā organisma šūnā atrodas DNS paraugs, kā sastāvā ir aminoskābes, kas atkarībā no to kombinācijām veido dažādus proteīnus, kas nepieciešami, lai organisms izdzīvotu.

http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=324525:rada-dzvnieku-ar-mkslgu-entisko-kodu&catid=110:zintne-a-atkljumi&Itemid=130

2.

Video: Publicēts pasaulē ātrākās lidmašīnas neveiksmīgais starts.
«Apollo», redakcija@apollo.lv, Piektdiena, 2. septembris (2011)

ASV perspektīvo izpētes programmu pārvalde internetā publicējusi pasaulē ātrākās lidmašīnas «Falcon HTV-2» neveiksmīgo startu, lai ļautu cilvēkiem saprast, ko nozīmē lidot ar ātrumu, kas 20 reizes pārsniedz skaņas ātrumu.
Lidmašīnas izmēģinājuma brauciens notika 11.augustā. Tai bija jāsasniedz Zemes atmosfēras robeža un pēc tam jāatgriežas ar ātrumu aptuveni 6,5 kilometri sekundē, taču lidmašīnu piemeklēja tehniskas ķibeles, un tā iegāzās Klusajā okeānā.
Videoierakstā nav redzams lidmašīnas avārijas brīdis, taču tas dod iespēju novērtēt lidmašīnas milzīgo ātrumu, raksta «The Daily Mail». Publicēts arī video, kurā salīdzināti vairāku militāro lidaparātu – «Falcon», C-5 un F-18 ātrumi.

http://www.apollo.lv/portal/news/articles/248687/0?show_inbox=1

3.

Sanktpēterburgas iedzīvotājus pārbiedē «sēne» debesīs
«Apollo», redakcija@apollo.lv, Piektdiena, 2. septembris (2011)
Vakar neparasts skats pārbiedējis Sanktpēterburgas iedzīvotājus - debesīs pilsētas ziemeļos bija redzama milzīga «sēne», kādas parasti ir raksturīgas kodolsprādzieniem vai līdzīgiem spēcīgiem sprādzieniem, ziņo vietējie mediji.
Tika noskaidrots, ka dienas laikā pilsētas rajonā nebija notikušas nekādas avārijas un arī sprādzieni ne.
Speciālisti secināja, ka vainīgi ir laika apstākļi, jo ceturtdien virs pilsētas veidojās gubu mākoņi, kas pēc savas formas atgādināja draudīgo «sēni».

http://www.apollo.lv/portal/news/articles/248699/0?show_inbox=1

4.

Tas esot kas neredzēts: divu valstu robeža redzama no kosmosa
«Apollo», redakcija@apollo.lv, Pirmdiena, 5. septembris (2011)

Simtiem kilometru augstumā virs Zemes virsmas skaidri saskatāms kas neredzēts - robeža, kas atdala divas valstis, vēsta «The Daily Mail».
Kā to var redzēt Starptautiskās Kosmosa stacijas izplatītajā attēlā, spoža līnija atdala Indiju no Pakistānas. Savukārt spilgtie plankumi, kas redzami attēlā, norāda uz blīvi apdzīvotām pilsētām.
Tiek ziņots, ka Indija 2003.gadā pierobežā nolēma izvietot prožektorus, ar mērķi apkarot kontrabandu un ieroču tirdzniecību.
Kopumā Indijas varas pārstāvji cer ar prožektoriem aprīkot 2009 kilometrus no 2900 kilometru garās Indijas-Pakistānas robežas.
Līdzīga prožektoru rinda šobrīd arī darbojas uz Indijas robežas ar Bangladešu, tomēr tā no augšas nav tik skaidri saskatāma.

http://www.apollo.lv/portal/news/articles/248937/0?show_inbox=1

5.

Irkutskā, 14. septembrī 130. kvartāla teritorijā strādās okolotoka uzraugi un gorodovije.
[Irkutskas pilsēta Krievijā svin savas pastāvēšanas 350 gadus — t.p.]
14. septembrī 130. kvartāla teritorijā strādās okolotoka uzraugi un gorodovije. Šo lomu uzņemsies astoņi Irkutskas policijas virsnieki. Katram no viņiem ir uzšūts 1862. gada parauga formas tērps. Četri no viņiem patrulēs uz ielām jāšus, pārējie kājām, tā ziņoja Krievijas IeM GP Irkutskas apgabala preses dienests.
Tā laika kārtības uzturēšanas sargu galvenie atribūti bija svilpe, zobens un revolveris. Šīs un citas virsnieku ārējā izskata detaļas izdevās izveidot, pateicoties tam, ka Krievijas IeM GP muzejā bija saglabājušās cara laiku policijas formu paraugi. Tomēr, kā policijā saka, kostīmi un svilpes — tas vēl nav viss.
Angāras novada IeM GP Aleksandrs Obuhovs saka:
- Svarīgi ir, lai forma atbilstu saturam. Tāpēc policijas darbiniekiem, kas stāsies dienestā, kā okolotočniji un gorodovije, būs jāzina vēsture, konkrēti, kādus uzdevumus veica viņu priekšgājēji, kā viņi lietoja tā laika ieročus, un, protams, viņiem būs jāspēj interesanti pastāstīt par to Irkutskas iedzīvotājiem un pilsētas viesiem.
Ir doma, ka arī pēc pilsētas jubilejas okolotočnije un gorodovije svētku laikā patrulēs 130. kvartāla teritoriju.
http://www.irk.ru/news/20110908/police/
P.S. Gorodovojs cariskajā Krievijā bija policijas apsardzes dienesta zemākā pakāpe — policists postenī. Okolotočnijs (okolotoka uzraugs) bija cariskās Krievijas pilsētas policijas dienesta pakāpe, tā pārziņā bija neliela pilsētas teritorijas daļa — okolotoks. Mūsu dienās varētu atbilst jēdzienam — mikrorajons.
IeM GP — Iekšlietu ministrijas Galvenā pārvalde.