Ļoti īsas ziņas_3

1.

Vēsturisks datums
1861. gada 17. maijā
17.05.2011 Viesturs Sprūde
Pirms 150 gadiem angļu uzņēmējs Tomass Kuks organizēja pasaulē pirmo tūristu grupas braucienu. Pirmie organizētie tūristi bija britu strādnieki, kas no Londonas kuģī devās uz Kalē Francijā, lai pēc tam vilcienā sasniegtu Parīzi. Tika īstenota prakse, kad organizētais tūrists, pērkot braucienu, reizē maksā arī par transportu un naktsmītni.

 

 

Kuks tobrīd braucienu organizēšanā jau bija iekrājis nelielu pieredzi, jo kopš 1841. gada vairākas reizes šad tad rīkoja interesentu ekskursijas no Londonas uz Liverpūli, Skotiju. Tomēr tie vēl nebija organizētie tūristu grupu izbraukumi mūsdienu izpratnē. 1866. gadā Kuks savāca britu tūristu grupu ceļojumam uz Ameriku, bet trīs gadus vēlāk jau sāka angļus un amerikāņus vest uz Ēģipti, izrādot viņiem ēģiptiešu piramīdas. 1872. gadā notika 222 dienas ilgs grupas brauciens apkārt pasaulei. Uzņēmīgais anglis bija atradis jaunu, izdevīgu biznesa veidu. Viņa dibinātā Kuka ceļojumu aģentūra kļuva slavena visā Eiropā un pastāv joprojām.

http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=315358:1861-gada-17-maij&catid=157:diena-vstur&Itemid=182

2.

Zemes orbītā atklāts iespaidīgs asteroīds
«Apollo»,
Pirmdiena, 6. jūnijs (2011)

Zemes orbītā atklāts jauns, pēc kārtas jau ceturtais «minipavadonis». Pateicoties modernām metodēm, Īrijas zinātnieki konstatējuši, ka 19 kilometru attālumā no Zemes tās orbītā lido prāvs kosmiskais objekts - asteroīds. Tā diametrs ir 400 kilometru, ziņo «Itartass».
Pēc astronomu domām asteroīds, kas ieguvis apzīmējumu 2010-SO16, kļuvis par Zemes pavadoni pirms 250 tūkstošiem gadu, tomēr netiek izslēgts, ka tas radies pirms 4,4 miljoniem gadu, kad nezināms kosmiskais objekts sadūrās ar mūsu planētu, un radās Mēness.
Tika uzskatīts, ka tādi kosmiskie objekti kā Mēness reti veidojas planētu sadursmju rezultātā. Tomēr pēc jaunākajiem datiem šis pieņēmums ir apstrīdēts.
Noskaidrots, ka aptuveni katrai desmitajai planētai Visumā, kas griežas ap zvaigznēm, kas līdzīgas Saulei, iespējami pavadoņi kā Mēness.
http://www.apollo.lv/portal/news/articles/240239

Jāsmejas vai jāraud par šādām ziņām?

3.

«Apollo», redakcija@apollo.lvTuvāko 20 līdz 60 gadu laikā globālās sasilšanas procesu rezultātā ziemeļu puslodē un tropu valstīs temperatūras vasaras periodā neizbēgami palielināsies, ja turpinās pieaugt ogļskābās gāzes koncentrācija atmosfērā, savā ziņojumā brīdina Stendfordas universitātes zinātnieki.
Zinātnieki prognozē, ka klimata izmaiņas tuvākajos 60 gados skars valstis, kas atrodas vidējos platuma grādos Eiropā, Ķīnā un Ziemeļamerikā. Savukārt tropu valstīs Āfrikā, Āzijā, un Dienvidamerikā temperatūra vasarās palielināsies jau tuvāko 20 gadu laikā.
Šādus secinājumus zinātnieki izdarījuši, analizējot vairāk nekā 50 klimatisko modeļu, kas veidoti ar datorsimulāciju palīdzību, kā arī analizējot arhīvos uzkrātos datus no meteoroloģiskajām stacijām visā pasaulē. Iegūtie rezultāti rāda, ka tropu valstīs temperatūra ceļas tik strauji, ka tuvāko 30 gadu laikā divas trešdaļas vasaras sezonu būs ekstremāli karstas.
«Pēc mūsu prognozēm lielas mūsu planētas teritorijas sasils tik strauji, ka gadsimta vidū visaukstākā vasara būs karstāka par viskarstāko vasaru iepriekšējo 50 gadu laikā,» paziņojis pētnieku grupas vadītājs Noa Difenbauss.
Sezonālo temperatūru palielināšanās nopietni atsauksies uz cilvēku veselību un lauksaimniecību. Kā piemēru pētnieki min 2003.gada karstumu Eiropā, kad bojā gāja 40 tūkstoši cilvēku.
Bez tam, paaugstinātas temperatūras vasarās vidējos platuma grādos par vairāk nekā trešdaļu samazinās kukurūzas un sojas ražas.
Pavisam nesen Starptautiskā enerģētikas aģentūra nāca klajā ar paziņojumu, ka ogļskābās gāzes koncentrācija gaisā, kas izraisa globālo sasilšanu, strauji pieaug.

http://www.apollo.lv/portal/news/articles/240336/0?show_inbox=1

4.

Zviedru pētījums: kas notiktu, ja Krievija uzbruktu Baltijas valstīm?

LETA

Piektdiena, 20. maijs (2011)

Zviedrijas Kara akadēmija sagatavojusi pētījumu par to, kā izturētos Zviedrija, ja Krievija uzbruktu Baltijas valstīm. Pētījumā apgalvots, ka Zviedrija izstrādā pati savu militāro doktrīnu, kurā viens no punktiem paredz sniegt palīdzību kaimiņvalstīm militāra konflikta gadījumā, vēsta laikraksts «Ohtuleht», atsaucoties uz Somijas nacionālo raidsabiedrību YLE.

Pētījumu sagatavojusi Zviedrijas Kara akadēmija, un tas nozīmē, ka tā nav Zviedrijas valdības oficiālā nostāja.

Saskaņā ar pētījumu krievu uzbrukums, ja tāds notiktu, būtu pēkšņs. Pie Krievijas rietumu robežām izvietotas pastiprinātas un modernizētas karaspēka daļas, un tādēļ, pēc Zviedrijas militāro aprindu domām, Krievijai nevajadzēs daudz laika, lai organizētu iebrukumu. Zviedri ir pārliecināti, ka krieviem pietiks ar divām nedēļām, lai divkāršotu sava karaspēka skaitlisko sastāvu pie rietumu robežām.

Pētījumā apgalvots, ka NATO uz šādu krievu uzbrukumu atbildētu ar pretuzbrukumu no gaisa un Zviedrija dotu piekrišanu savu lidmašīnu līdzdalībai šādā operācijā. Tajā uzsvērts, ka runa nav par NATO plāniem Baltijas valstu aizsardzībai, bet tikai par Zviedrijas iespējamās izturēšanās modelēšanu hipotētiskā karā ar Krieviju, ņemot vērā vispārējo NATO stratēģiju.

NATO murgs - Krievijas kodolieroči - ir izvietoti alianses robežu tuvumā. Kā uzskata pētījuma autori, pēc straujas Baltijas valstu sagrābšanas Krievija sāks draudēt izmantot kodolieročus, ja Rietumvalstis gribēs iejaukties.

http://www.apollo.lv/portal/news/articles/238613/0?show_inbox=1

5.

Pasaulē panika par it kā gaidāmo pasaules galu. Panikas atbalss arī Latvijā

«Apollo»

Piektdiena, 20. maijs (2011)

Pasaulē paniku radījuši pēdējie dati par pasaules gala pienākšanu 2011.gada 21.maijā. Šo datumu izskaitļojis kristīgā radio «Family Radio Worldwide» prezidents Herolds Kempings.

Ārvalstu mediji vēstī: Kempings uzskata, ka pasaules gals sāksies plkst.18.00 pēc Kalifornijas laika un divi procenti pasaules iedzīvotāju nokļūs paradīzē, savukārt par pārējiem nekas nav zināms.

Lai arī jau izskanējuši daudzi pasaules gala datumi, tomēr šai prognozei noticējuši daudzi. Tas izraisījis paniku. Piemēram, ASV jau parādījušies uzņēmumi, kas sola parūpēties par cilvēku mājdzīvniekiem.

Taču ASV nav vienīgā valsts, kur šī panika ir iesēta. Tā, piemēram, citu valstu iedzīvotāji ielās iziet ar plakātiem, kur norādīts par pasaules gala straujo tuvošanos.

Tomēr skeptiķi atgādina, ka Kempings vienreiz jau paredzējis pasaules galu, taču, kā redzams, viņa prognoze nav piepildījusies.

Panika par pasaules galu sasniegusi arī Latviju, proti, «Family Radio» mājaslapa, kurā tiek vēstīts par apokalipses tuvošanos, pārtulkota arī latviešu valodā. Mājaslapā ir arīdzan uzsaukums: «2011.gada 21.maijs. Bībele to garantē!».

Tāpat latviski ir pieejami arī citāti no Bībeles, kā arī aprēķini, kas pierādot izskaitļojuma patiesumu.

http://www.apollo.lv/portal/news/articles/238572/0?show_inbox=1

6.

Sicīlijas iedzīvotājus satrauc neizskaidrojama parādība
«Apollo»
Sestdiena, 11. jūnijs (2011)

Dīvains un pagaidām neizskaidrojams fenomens pārsteidzi Sicīlijas iedzīvotājus - jau vairāk nekā nedēļu vairākiem salas iedzīvotājiem pēkšņi par 10 līdz 20 minūtēm sākuši «steigties” elektronisko ierīču pulksteņi un taimeri, ziņo vietējie mediji.
Šis fenomens esot novērots vairākās Sicīlijas pilsētās un pirmo reizi tik lielos apmēros. Pagaidām nevienam nav izdevies noskaidrot, kas tieši izraisījis traucējumus elektronisko pulksteņu un citu elektronisko ierīču darbībā.
Pagaidām tas tikai izraisa nelielas neērtības, taču drīz traucējumi var rasties arī banku sistēmās. Pēc portāla «Ilsussidiario.net» datiem, traucējumi novēroti vairākās norēķinu karšu sistēmās.
Bankās ir haoss, jo pulksteņi rāda dažādu laiku, un bankām savi klienti jāsūta mājās.
Daži šajās problēmās vaino Etnas vulkānu, kura aktivitāte palielinājusies. Iespējams, ka tas kļuvis par magnētiskā starojuma avotu, kas ietekmē pulksteņus.

http://www.apollo.lv/portal/news/articles/240780/0?show_inbox=1

Komentārs.
Rūdis 11.06.2011 19:45:43
Nu, ja ņem vērā, ka daudz kur pulksteņu sinhronizācijai neizmanto kvarca rezonatoru, bet pieņem, ka tīkls strādā ar 50Hz frekvenci un sinhronizē pēc tās, tad pieaugot tīkla slodzei laiks "aizpeld". ASV ražotām iekārtām bieži nav kvarca sinhronizatora, tādēļ tās iekārtas Eiropā uzreiz "aizbrauc", jo tur taču stabili ir 60Hz.