Ļoti īsas ziņas_23

1.

Tiks pārcelts pirmā privātā kosmosa kuģa starts uz SKS

LETA/AFP. 2012. gada 3. maijs

Pirmais komerciālais kosmosa kuģis uz Starptautisko kosmosa staciju, visticamāk, nedosies 7.maijā, kā bija iepriekš plānots, trešdien pavēstīja ASV kompānija SpaceX. Iespējams, kuģa starts varētu notikt 10.maijā, taču tas vēl nav skaidri zināms. Lēmumu par jauno starta datumu plānots pieņemt līdz piektdienai.

 

 

Jāatgādina, ka uz SKS plāno doties kompānijas SpaceX nesējraķete Falcon 9 ar bezpilota kapsulu Dragon. Ja tas izdosies, SpaceX kļūs par pirmo privāto uzņēmumu, kas piegādājis kravu SKS. SpaceX 2010.gada decembrī ar savu Dragon lidojumu jau iegāja vēsturē kā pirmā privātā kompānija, kurai izdevies nosūtīt kosmosā un nogādāt atpakaļ uz Zemes komerciālu kosmosa kuģi.

Paredzēts, ka Falcon 9 palidos garām SKS trīs kilometru attālumā, kamēr kapsula Dragon atdalīsies no nesējraķetes un pietuvosies stacijai, kuras apkalpe veiks saslēgšanās operāciju ar robota roku palīdzību. Pēc tam Dragon atgriezīsies uz Zemes, nolaižoties Klusā okeāna ūdeņos pie Kalifornijas krastiem. Plānots, ka Dragon SKS nogādās 521 kilogramu smagu kravu, bet uz Zemes no stacijas nogādās 660 kilogramus smagu kravu.

Pēc ASV daudzkārt izmantojamo kosmosa kuģu programmas slēgšanas pagājušajā gadā SpaceX un vairākas citas kompānijas konkurē par iespēju uz SKS nogādāt astronautus un kravas. Pašlaik šo uzdevumu spēj veikt tikai Krievijai piederošā Sojuz kapsula.

Februārī Kongresā iesniegtajā budžeta projektā ASV prezidents Baraks Obama lūdza piešķirt 829 miljonus dolāru, lai rastu iespējas veikt komerciālos lidojumus uz SKS un tādējādi mazinātu Savienoto Valstu atkarību no Krievijas šajā jomā.

http://www.diena.lv/pasaule/tiks-parcelts-pirma-privata-kosmosa-kuga-starts-uz-sks-1394508

2.

Džekijs Čans lido Jelgavā

Raksts publicēts: 2012.04.24.
Raksta autors: Andra Ozola

Tā tomēr nav bijusi preses «pīle». Holivudas aktieris Džekijs Čans patiešām lido Jelgavas vēja tunelī. Dažiem viņu izdevās nofotografēt jau pirmdien, mūsu fotogrāfam veiksme uzsmaidīja otrdien. Kā liecina IMDb datu bāze internetā, pašlaik Čans spēlē galveno lomu filmā «Ķīniešu zodiaks», viņš ir arī režisors un scenārija autors. Filmas varonis ceļo pa pasauli, meklējot mistiskas relikvijas – atbilstoši zodiaka zīmēm 12 no bronzas darinātas dzīvnieku galvas, raksta portāls kasjauns.lv. Savukārt novaja.lv informē, ka pasaulslavenais aktieris Jelgavas vēja tunelī ieradies, lai nofilmētu četras minūtes šīs filmas kārtējai sērijai. Otrdienas vakarā Džekijs esot iznācis no vēja tuneļa un sasveicinājies ar saviem faniem, kuri pie tuneļa uzturas jau vairākas dienas. Dažiem paspiedis arī roku, ziņo aculiecinieki.

Arī trešdienas vakarā, neraugoties uz spēcīgo lietu, fani, turot rokās plakātus: «Come Out!» turpināja gaidīt Džekiju pie vēja tuneļa. Aktieris arī iznācis pie faniem, paspiedis rokas un dalījis autogrāfus, kādai meitenei ierakstot :«I Love You!», turpina stāstīt aculiecinieki.

Savukārt tuneļa apsargi zina teikt, ka cilvēki, saukdami:«Džekij Čan!» aktieri pie vēja tuneļa stāvot līdz pat pulksten 2 naktī. Pat desmitgadīgas meitenes, gaidot sava elka parādīšanos, pie tuneļa ēkas pavadot pa četrām stundām dienā. Aktieris pie faniem iznākot katru dienu, un vienmēr smaidīgs, teikdams :«Hello!», ar visiem sasveicinoties.

Mūsu fotogrāfs un portāla Delfi aculiecinieks Ruslans Antropovs raksta, ka 28.aprīlī Džekijs Čans pēdējo reizi saviem faniem sniedzis autogrāfus, jo tas kļūstot pārāk apgrūtinoši - par meistara autogrāfu aiz žoga pie vēja tuneļa jau cīnoties fanu pulks, kas pieaugot ar katru dienu. Tomēr saglabājoties iespēja pavērot Džekiju darba dienu vakaros.

http://www.jelgavniekiem.lv/?act=4&art=25674#

3.

Google un Džeimss Kamerons nodarbosies ar asteroīdu apgūšanu.
Publicēts 23.04.12
Kompānijas Google dibinātājs Larijs Peidžs un meklētājgiganta direktoru padomes priekšsēdētājs Ēriks Šmits ņem dalību firmas Planetary Resources finansēšanā, firma tuvākajā laikā gatavojas paziņot par savas kosmiskās programmas detaļām. Programma, cita starpā, vēlas arī sākt derīgo izrakteņu iegūšanu uz asteroīdiem.
Firmas investoru un īpašo konsultantu vidū ir arī visā pasaulē pazīstamais kinematogrāfists Džeimss Kamerons, miljardieris Ross Pero-jaunākais (amerikāņu politiķa Rosa Pero, kas divas reizes ir balotējies ASV prezidenta amatam, dēls), kā arī vienas Microsoft apakšnodaļas bijušais vadītājs Čārlzs Simonjī, kas divas reizes pabijis kosmosā, kā “tūrists”, ziņo ITAR-TASS.
24. aprīlī notiks pasākums, kurā kompānija Planetary Resources paziņos par saviem tuvākās nākotnes plāniem.
Izplatītajā preses relīzē tiek ziņots, ka runa ir par jauna veida rūpniecības radīšanu, kas izmainīšot pašu jēdzienu “dabas resursi”. Pašreiz tiek izvirzītas domas, ka runa ir par derīgo izrakteņu ieguvi uz asteroīdiem un citiem debess ķermeņiem, ziņo Onliner. Pēc ekspertu domām, kaut kādus citus variantus ir grūti iedomāties. “Kas vēl vērtīgs var būt kosmosā?” - savā blogā rakstīja Masačusetas Tehnoloģiskā institūta žurnāla Technology Review autors.
Planetary Resources nodibināja amerikāņu uzņēmējs Pīters Diamandis, kas ilgus gadus sponsorēja pētījumus, kas saistīti ar kosmosa apgūšanu, un Ēriks Andersons – viens no “kosmiskā tūrisma” industrijas celmlaužiem, kas arī kādu laiku ir sadarbojies ar NASA, strādājot pie projekta lidojumam uz Marsu.
Agrāk nesenajā intervijā žurnālam Forbes Diamandis pastāstīja, ka amerikāņu miljardieru grupa vēlas nopietni uzsākt realizēt dzīvē derīgo izrakteņu iegūšanas plānus uz asteroīdiem.
“Mēs vēlamies iesākt jaunu “zelta drudzi” - šoreiz kosmosā”, - biznesmenis sacīja.
Potenciālā peļņa, kas varētu būt no resursu apgūšanas uz Mēness un citiem debess ķermeņiem, pēc speciālistu aprēķiniem varētu būt milzīga. Ne visai lielā attālumā no Zemes atrodas vairāk nekā 7 tūkstošu asteroīdu orbītas, tā saucamie Piezemes asteroīdi, uz daudziem no tiem ir koncentrēti ievērojami dārgmetālu un retzemju metālu krājumi.
Mēneša sākumā ārkārtīgi interesanti pētījumi dotajā sfērā tika publicēti NASA. Pēc NASA zinātnieku aplēsēm, iespējams uzbūvēt aparātu, kas Zemes orbītā varētu nogādāt asteroīdu ar masu līdz 500 tonnām. Tāda projekta izmaksas varētu sasniegt 2,6 miljardus ASV dolāru, turklāt autori ir aprēķinājuši, ka no aparāta starta līdz tā atgriešanās brīdim ar “kravu” var paiet 12-15 gadi.
http://www.topnews.ru/news_id_49690.html

4.

Briesmoņi ar cilvēku intelektu, kas apdraud Zemi, nopietni sabiedējuši zinātniekus.

Japāņu zinātnieki, kas strādā Kioto universitātē, pētot apstākļus, kā Zemi skāra viena no vērienīgākajām biokatastrofām – dinozauru izmiršana – ir nonākuši pie negaidīta secinājuma. Izrādās, ka meteorīts, ko nosacīti sauc par Čiksulubas meteorītu, kura krišana, kā domā, izsauca seno, gigantisko rāpuļu izmiršanu, ar lielu varbūtības daļu varēja pārnest dzīvības materiālus no Zemes uz citām planētām.
Japānu pētnieki uzskata, kas saduroties ar Zemi, Čiksulubas meteorīta trieciena rezultātā liels daudzums Zemes iežu nonāca kosmosā, ar to palīdzību kādi dzīvības elementi varēja nokļūt, piemēram, uz planētu-gigantu pavadoņiem vai pat nokļūt uz tuvāko zvaigžņu planētu sistēmām. Piemēram, uz Gliese 581, viena no tās planētām, kā uzskata pētnieki, varētu būt potenciāli apdzīvojama.
Amerikāņu pētnieki, komentējot japāņu kolēģu pētījumu rezultātus, paziņoja, ka Zemes dzīvība, nokļuvusi uz citām planētām, varēja attīstīties pavisam ne tā, kā uz Zemes. Piemēram, amerikāņu zinātnieki uzskata, ka uz planētām, kur Čiksulubas meteorīta sadursmes rezultātā varēja nokļūt Zemes mikroorganismi, arī varēja rasties dinozauri, tikai to attīstību nepārtrauktu kāda meteorīta krišana, kā tas notika uz Zemes. Pēc zinātnieku domām, tādā veidā šie hipotētiskie dinozauri, pilnīgi iespējams, evolūcijas procesā varēja iegūt intelektu, ko varētu salīdzināt ar cilvēka intelektu. Turklāt, pētnieki paziņoja, ka Zemes cilvēku tikšanās ar šādiem intelektuāliem rāpuļiem nesola cilvēkiem neko labu.
(Pēc saita topnews.ru materiāliem)