Ļoti īsas ziņas 2015-06-04

1.

Drosmīgais japānis. Kad Vācija un PSRS okupē Poliju daudz ebreju bēgļi ierodas Lietuvā, kur jau pa pilnam padomju karaspēka. Viņi lūdz izdot vīzas, lai varētu bēgt tālāk. Sugihara sazinās ar dzimteni, taču Japāna jau slēdz draudzības līgumu ar Vāciju. Viņam atsaka izdot vīzas. PSRS ir ar mieru izlaist cauri savai teritorijai uz Japānu šos cilvēkus tikai ar pareizi noformētiem dokumentiem.

 

 

Sapratis, kas draud ebrejiem, viņš sāk vīzas dalīt patvaļīgi, ar sievas palīdzību strādājot bez apstājas līdz pirkstus savelk krampji. Pēc kara Japānā viņu atlaiž no darba un viņš spiests dzīvot, pārtiekot tikai no gadījuma darbiem, pat nezinot, vai šie cilvēki ir izglābušies. Tikai mūža beigās viņu atrod kāds no izglābtajiem un izrādās, ka viņa plāns ir nostrādājis. Gadu pirms nāves viņš saņem augstāko Izraēlas apbalvojumu, bet Losanželosā, Mazajā Tokijā ir viņam uzcelts piemineklis. Tas tā papildus latviešu Vikipēdijai.

http://lv.wikipedia.org/wiki/Tiune_Sugihara

2.

Mars One var izrādīties ziepju burbulis.

19.03.2015 Mars One finālists atmasko projekta organizatorus.

Īru fiziķis Džozefs Rošs (Joseph Roche), viens no 100 finālistiem programmā lidojumam uz Marsu uz vienu galu Mars One intervijā izdevumam Medium.com atmaskoja projekts finansiālo un organizācijas nepietiekamību.

Profesors-astrofiziķis no Dublinas Triniti koledžas paziņoja, ka projekta organizatori cer iegūt finansiālos līdzekļus no pašiem Sarkanās planētas kolonizācijas kandidātiem. „Izejot atlases procedūru, jūs saņemat punktus, taču vienīgā iespēja tos iegūt – pērkot Mars One markas preces vai ziedojot naudu fondam... Februārī finālisti saņēma padomu un rekomendāciju sarakstu, kā sazināties ar presi. Tur teikts: „Ja jums piedāvā honorāru par interviju, mēs lūdzam ziedot 75% no tā Mars One”, stāsta Rošs.

Taču daudz vairāk zinātnieku satrauca ļoti paviršā nākošo Marsa iekarotāju atlases un testēšanas procedūra. Daudzu stundu ilgo, personīgo interviju un psiholoģisko un psihometrisko testu vietā projekta galvenais medicīnas speciālists parunāja ar Rošu desmit minūtes caur Skype, uzdodot vispārīgus jautājumus no teksta par Marsu, kas tika izdalīti pirms mēneša. „Amatiervideo, nevīžīgi aizpildīta pieteikuma veidlapa, īsa intervija pa Skype – tā arī visa informācija, ko viņi ievāca”, zinātnieks saka. Par medicīnisko apskati vispār nebija ne runas.

Rošs baidās, ka Mars One, kur daudz cilvēku ir tērējuši savu laiku un naudu, izgāšanās var graut ticību tādiem kosmosa projektiem, kas balstīti uz entuziasmu, raksta Lenta.ru.
A.Ž.
http://novosti-kosmonavtiki.ru/