Ļoti īsas ziņas 2015-03-11

1.

Ut-Napištims un viņa šķirsts.

Bībeles stāsts par Noasu, kas Vispasaules plūdu laikā kopā ar ģimeni izglābās šķirstā un saglabāja dzīvības daudziem dzīvniekiem un putniem, eksistē ne tikai kristietībā. Babiloniešu un šumēru teiksmās ir analoģisks sižets, tikai Noasu tur sauc par Ut-Napištimu, bet musulmaņiem šis Bībeles personāžs pazīstams kā Nuhs. Interesanti, ka dāžadu reliģisku konfesiju svētajās grāmatās precīzi norēdīta vieta, kur Noass (krieviski - Nojs) atrada savu patvērumu - Ararata kalni.

2.

Žila Verna jahta.

 

 

Slavenais fantasts Žils Verns jau bērnībā sapņoja par ceļojumiem, taču ilgu laiku viņam nepietika naudas, lai tos realizētu. Tikai tad, kad viņš kļuva slavens un sāka saņemt pieklājīgus honorārus, rakstnieka sapņi piepildījās - Verns nopirka jahtu ar kuru divas reizes apbrauca Vidusjūru, apmeklēja Portugāli, Itāliju, Skandināviju. Jahta viņam palīdzēja pārciest arī sadzīviskas lietas. Rakstnieks nekādi negribēja dzīvot kā parasts cilvēks, kas ļoti kaitināja viņa sievu Onorinu. Viņa rakstīja Verna izdevējam: "Kad viņam apnīk ģimenes dzīve, viņš sēžas savā kuģī un aizbrauc, bieži es pat nezinu, uz kurieni. Jūs ļoti cenšaties no viņa izveidot labu rakstnieku. Ko darīt man? Vai atmest cerību padarīt viņu par kārtīgu vīru?" Jāsaka, ka "pārtaisīt" Žilu Vernu Onorinai tā arī neizdevās: līdz sava mūža pēdējām dienām viņš palika tāds pats un par kārtīgu buržuā nepārvērtās...

3.

aa-  12Hobits un strausi.

1965. gadā ASV pirmo reizi izdeva Džona Tolkina grāmatu "Hobits jeb Turp un atpakaļ". Māksliniece-ilustratore Bārbara Remingtone, kura zīmēja šīs grāmatas vāku, tekstu nemaz neizlasīja. Rezultātā uz vāka parādījās lauva, divi strausi emu un nesaprotami koki ar sārtiem augļiem.

"Hobita" ilustrācijas no visas pasaules. http://artnectar.com/2010/08/hobbit-book-covers-illustrations-all-over-world/

4.

Sarkanās kāzas, Melnās vakariņas.

Seriāla "Troņu spēle" trešajā sezonā ir aina, ko sac par "Sarkanajām kāzām", kur kāzu mielasta laikā pusi no kāzu viesiem nožmiedz. Sāgas radītājs Džordžs R. R. Mārtins saka, ka šī aina ir radīta pēc divām drūmām epizodēm Skotijas vēsturē.

Pirmkārt, tās atsauc atmiņā Glenkoe asinspirti, kas notika 1892. gadā. Jaunais Anglijas un Skotijas karalis Orānas Vilhelms sūta viņam uzticīgos Kempbelu klana pārstāvjus ievākt meslus no daudz mazāk uzticīgajiem Makdonaldiem. Ar mesliem lieta nebeidzas. Aukstā februāra naktī Kempbeli pēc pašu iniciatīvas nokauj 38 Makdonaldu pārstāvjus tieši viņu gultās. Vēl 40 cilvēki, pārsvarā sievietes un bērni iet bojā no augstuma - atkāpjoties Kempbeli nodedzina viņu mājas. No tā laika vietējie iedzīvotāji šo vietu godbijīgi sauc par Asaru ieleju.

Protams, Melnās vakariņas. Tās notika divarpus gadsimtu agrāk, pēc iepriekšējā karaļa Džeimsa I nāves tronī ir kāpis 10 gadus vecais Džeimss II. Protams, valda viņš nosacīti. Galvenais vadītājs ir Skotijas lordkanclers Kričtons. Viņu ļoti uztrauc Melno Duglasu klana varenības pieaugums, viņi arī izrāda zināmas pretenzijas uz troni. 1440. gadā 16 gadus vecais Duglasu klana mantinieks saņem ielūgumu uz vakariņām ar jauno karali Edinburgas pilī. Vakariņas norit visai graudzīgi, taču kā pēdējais ēdiens tiek pasniegta melna vērša galva.

Pēc skotu parašām tā ir "melnā zīme", tas ir, viesi tiks nogalināti. Par tālāko ir vairākas versijas. Pēc vienas, Duglasu, viņa mazāko brāli un pārējos nogalina turpat ēdamzālē. Pēc otras, viņus izved pils pagalmā, kur sarīko tiesas parodiju un pēc tam nocērt galvas. Leģendās ir detaļas: mazais karalis lūdz nerīkot eksekūciju, bet viņu neviens neklausa, citā Viljams Duglass lūdz pirmo nogalināt savu mazāko brāli, lai viņam nav jāskatās, kā nogalina viņa vecāko.

http://www.maximonline.ru/blogs/history/2013/06/21/red-wedding/

Pirmās trīs ziņas no izdevuma "Taini XX veka", 2015. gada 9. numura.

P. S. Glenkoe asinspirts iedvesmota dziesma. https://www.youtube.com/watch?v=8cPitxtk4m0

P.P.S. Vēl viens dīvains "Hobita" vāks.

aa-enhanced-buzz-19108-1358203455-9