Ļoti īsas ziņas 2014-12-25

1.

Kapsēta ar miljons mūmijām.
Ēģiptē, Faijumā (96 km uz dienvidiem no Kairas) atklāta mumificētu ķermeņu kapsēta, kas atrodas tuksnešainā vietā. Cilvēki apglabāti laikā, kad Ēģipte bija nonākusi Romas un Bizantijas impērijas sastāvā. Pašlaik zinātnieki ir atrakuši kādas 1700 mūmijas, bet kopējā kapulauka platība patiešām liek domāt, ka to tur ir kāds miljons. no kurienes ir uzradies tik milzīgs kapu lauks, paliek noslēpums. Cilvēki te apglabāti pirms 1500 gadiem , starp 1. un 7. gadsimtu. Spriežot pēc apbedījumiem, nav runa par augstākās sabiedrības pārstāvjiem, te apbedīti vienkāršie cilvēki. Jaunākā no tiem - 18 mēnešus veca meitene. Uziets arī kāds 213 cm garš vīrietis. Apglabājumi ir vienkārši, tikai dažas rotas, bez zārkiem, mūmijas ietītas audeklā. Iekšējie orgāni reti kad ņemti laukā. Kapsētai dots vārds Fag el-Gamous pēc tuvumā esoša ceļa. Tās tuvumā nav lielu ciemu, lai varētu teikt, ka šī vieta piederējusi tiem. Tuvākai, senajai pilsētai Filadelfijai (nosaukta par godu valdniekam Ptolemajam II Filadelfam) ir pašai savas kapsētas. Izrakumi te sākās pirsm 30 gadiem un toreiz nebija zināms, ka kapsēta būs tik iespaidīga. Arheologus pārsteidz arī tas, ka mirušajiem ir ļoti veseli zobi. Kapsētas tuvumā atrodas arī maza piramīda, taču tā celta pirms kādiem 4500 gadiem.

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2877855/Cemetery-one-MILLION-mummies-unearthed-Egypt-1-500-year-old-desert-necropolis-largest-found.html?ito=social-facebook

2.

Pīters Džeksons par tālākiem plāniem.

 

 

Pēc tik daudziem gadiem, kas veltīti Viduszemei, Džeksons domā atgriezties Jaunzēlandē, lai pastrādātu pie vietējiem, mazāka mēroga projektiem. Jautāts par Holovudas blokbasteriem, viņš saka, ka tie viņam īsti pie sirds neiet, jo aiz visas tās tehnoloģijas šis tas būtisks pazūd. Tāpat viņu neinteresē komiksu, supervaroņi, konkrēti, viņš nedomā, ka vēlētos uzņemt kādu filmu pēc Marvel komiksiem. Komiksus, ja kas, viņš nemaz nelasot un nekad nav ar tiem aizrāvies.
Pilns raksts ir te:

http://comicbook.com/2014/12/21/peter-jackson-not-interested-in-doing-marvel-films/

3.

ASV tiek veicināts antiintelektuālisms.
Raksta autore ir uzzinājusi, ka ASV skolās sākuši sekot Antietnisko pētījumu likumam, kas paredz aizliegt grāmatas, kas "veicina ASV valdības gāšanu, veicina aizvainojumu pret konkrētas rases vai individuāliem cilvēkiem, vai ir paredzētas tikai konkrētas, etniskas grupas skolēniem". Šajā sakarā izņemto grāmatu saraksts izrādās pārsteidzoši garš, īpaši kas attiecas uz meksikāņu-amerikāņu pētījumu programmu. Autori un redaktori, kas iekļuvuši sarakstā: Isabel Allende, Junot Díaz, Džonatans Kozol, Rudolfo Anaya, Sandra Cisneros, James Baldwin, Howard Zinn, Rodolfo Acuna, Ronald Takaki Jérôme Skolnick un Gloria Anzaldúa. Pat Thoreau un Šekspīra viens darbs.
Rakstā ir runa par vienu skolu Arizonā, bet stāvoklis citur neesot labāks. Pilns raksts te.

http://www.theguardian.com/commentisfree/2012/may/18/anti-intellectualism-us-book-banning